Cəbrayılda Şəfəq layihəsi çərçivəsində ilk günəş paneli quraşdırılıb
Şəfəq (Cəbrayıl) günəş layihəsinin investorları olan bp, SOCAR Green, Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu və MVM bildirirlər ki, Cəbrayıl rayonunda yerləşən layihə sahəsində günəş panellərinin quraşdırılmasına başlamaqla layihə növbəti mərhələyə keçir. İlk günəş panelinin bu ayın əvvəlində quraşdırılması ilə layihə üzrə tikinti işləri plana uyğun irəliləməkdə davam edir.
bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə regionu üçün maliyyə məsələləri üzrə vitse-prezidenti Nadir İmanov deyib: “Layihə üzrə aparılan tikinti işlərində bu mühüm mərhələnin başlanmasından çox məmnunuq. Tərəfdaşlarımızla birlikdə əsas diqqətimizi layihənin təhlükəsiz və səmərəli şəkildə həyata keçirilməsinə yönəltməklə tikinti işlərini əminliklə irəli aparırıq. İnanırıq ki, bu mühüm layihə bərpa olunan elektrik enerjisinin istehsalı sahəsini və regiondakı əməliyyatlarımızın karbonsuzlaşdırılmasını dəstəkləməklə Azərbaycanın enerji keçidi səylərinə töhfə verəcək.”
Şəfəq günəş enerjisi layihəsinin tikinti işləri ötən il yekun investisiya qərarının qəbul edildiyi vaxtdan əhəmiyyətli dərəcədə irəliləyib. Fotovoltaik modullar, payalar və struktur komponentləri daxil olmaqla əsas avadanlıqların təchizatı və çatdırılması uğurla tamamlanıb. Payaların və izləyici sistemlərin quraşdırılması üzrə işlərdə də ciddi irəliləyiş əldə olunub və bu avadanlıqların təxminən 30%-i artıq quraşdırılıb.
Layihə üzrə aparılan tikinti işlərində yerli resurslardan maksimum istifadə etmək əsas öhdəliklərdən biridir - işlərin pik dövründə layihədə 400-ə yaxın iş yerinin yaradılacağı gözlənilir. Hazırda layihəyə təxminən 350 nəfər yerli işçi cəlb olunub ki, bunlardan 123-ü işğaldan azad olunmuş ərazilərdə məskunlaşan sakinlərdir.
Tikinti işlərinin 2027-ci ildə başa çatması planlaşdırılır. Cəbrayılda inşa edilən bu 240 MVt gücündə stansiyanın ildə təxminən 500 QVt/saat bərpa olunan enerji istehsal edəcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin iyun ayında təsdiqlənmiş 200 milyon ABŞ dolları dəyərində olan Şəfəq (Cəbrayıl) günəş layihəsi çərçivəsində Cəbrayıl rayonunda yeni 240 MVt AC gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi nəzərdə tutulur.
Layihə Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi (STEL) layihəsi ilə “virtual enerji ötürmə mexanizmi” adlanan yeni kommersiya modeli vasitəsilə sıx əlaqəlidir. Bu mexanizmə əsasən, Səngəçal terminalı AzərEnerji ASC-nin idarə etdiyi dövlət elektrik şəbəkəsinə qoşulacaq. Bunun üçün terminal ərazisinin həm daxilində, həm də ondan kənarda yeni obyektlər, o cümlədən yeni 220/110 kV-luq elektrik yarımstansiyası inşa edilir.
Hazırkı proqnozlara və planlara əsasən, Şəfəq və STEL layihələri birlikdə Səngəçal terminalının gələcək istismar dövründə terminal əməliyyatlarından yaranan emissiyaların təxminən 50% azaldılmasına imkan yaradacaq.
Hazırda terminal öz enerji ehtiyacını qarşılamaq üçün yeddi qaz turbinindən istifadə edir. Elektrikləşdirilmədən sonra turbinlər mərhələli şəkildə demontaj olunacaq və bu da istifadə olunmayan yanacaq qaz həcmlərinin ixraca yönəldilməsinə imkan verəcək.
SJSL şirkətindəki iştirak payları belədir: bp 40,01%, SOCAR Green 39,99%, Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu (ABİF) 10% və MVM 10%.

Инвесторы солнечного проекта «Шафаг» (Джебраил) – bp, SOCAR Green, Фонд развития бизнеса Азербайджана и MVM – сообщают, что проект переходит на следующий этап с началом установки солнечных панелей на проектной площадке в Джебраильском районе. С установкой первой солнечной панели в начале этого месяца строительные работы по проекту продолжают продвигаться в соответствии с планом.
Надир Иманов, вице-президент bp по финансовым вопросам в регионе Азербайджана, Грузии и Турции, заявил: «Мы очень рады началу этого важного этапа в строительных работах по проекту. Вместе с нашими партнерами мы уверенно продвигаем строительные работы, сосредоточив наше основное внимание на безопасной и эффективной реализации проекта. Мы верим, что этот важный проект внесет вклад в усилия Азербайджана по энергетическому переходу, поддерживая сферу производства возобновляемой электроэнергии и декарбонизацию наших операций в регионе.»
Строительные работы по проекту солнечной энергии «Шафаг» значительно продвинулись с момента принятия окончательного инвестиционного решения в прошлом году. Успешно завершены поставка и доставка основного оборудования, включая фотоэлектрические модули, сваи и структурные компоненты. Достигнут значительный прогресс в работах по установке свай и систем слежения, и около 30% этого оборудования уже установлено.
Максимальное использование местных ресурсов в строительных работах по проекту является одним из основных обязательств – ожидается создание около 400 рабочих мест на пике работ по проекту. В настоящее время в проект вовлечено около 350 местных работников, из которых 123 являются жителями, переселившимися на освобожденные от оккупации территории.
Завершение строительных работ планируется в 2027 году. Ожидается, что эта станция мощностью 240 МВт, строящаяся в Джебраиле, будет производить около 500 ГВт/ч возобновляемой энергии в год.
Отметим, что в рамках солнечного проекта «Шафаг» (Джебраил) стоимостью 200 миллионов долларов США, утвержденного в июне 2025 года, предусматривается строительство новой солнечной электростанции мощностью 240 МВт переменного тока в Джебраильском районе.
Проект тесно связан с проектом электрификации Сангачальского терминала (STEL) через новую коммерческую модель, называемую «механизмом виртуальной передачи энергии». Согласно этому механизму, Сангачальский терминал будет подключен к государственной электросети, управляемой ОАО «АзерЭнержи». Для этого строятся новые объекты как на территории терминала, так и за ее пределами, включая новую электрическую подстанцию 220/110 кВ.
Согласно текущим прогнозам и планам, проекты «Шафаг» и STEL вместе позволят сократить выбросы от операций терминала примерно на 50% в течение будущего периода эксплуатации Сангачальского терминала.
В настоящее время терминал использует семь газовых турбин для удовлетворения своих энергетических потребностей. После электрификации турбины будут поэтапно демонтированы, что позволит направить неиспользуемые объемы топливного газа на экспорт.
Доли участия в компании SJSL распределяются следующим образом: bp 40,01%, SOCAR Green 39,99%, Фонд развития бизнеса Азербайджана (ABİF) 10% и MVM 10%.