Bu obyektlərə hüquqi mühafizə verilməyəcək - Prezident təsdiqlədi
Dövlət rəmzləri (bayraq, gerb), pul nişanları, onların adları və tanınan hissələrini özündə saxlayan, əks etdirən və ya təqlid edən obyektlərə sənaye nümunəsi kimi hüquqi mühafizə verilməyəcək.
Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Patent haqqında” qanuna edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Eyni zamanda beynəlxalq və hökumətlərarası təşkilatların qısaldılmış və ya tam adları, onların bayraqları, gerbləri, digər rəmz və nişanları, habelə həmin rəmz və nişanların adları və tanınan hissələri, təltiflər, rəsmi nişanlar, nəzarət damğaları, rəsmi işarələr, möhürlər, fərqlənmə nişanları, onların adları və tanınan hissələri, istənilən dövlətin müvafiq səlahiyyətli orqanının (qurumunun) razılığı olmadan həmin dövlətə məxsus olan mədəni (o cümlədən etnik və dini) irs obyektlərinin rəsmi adları, təsviri və ya onların tanınan hissələri özündə saxlayan, əks etdirən və ya təqlid edən obyektlərə sənaye nümunəsi kimi hüquqi mühafizə verilməyəcək.

Объектам, содержащим, отражающим или имитирующим государственные символы (флаг, герб), денежные знаки, их названия и узнаваемые части, не будет предоставлена правовая охрана в качестве промышленного образца.
Это нашло отражение в изменении, внесенном в закон «О патентах», утвержденном Президентом Ильхамом Алиевым.
В то же время, объектам, содержащим, отражающим или имитирующим сокращенные или полные наименования международных и межправительственных организаций, их флаги, гербы, другие символы и знаки, а также наименования и узнаваемые части этих символов и знаков, награды, официальные знаки, контрольные клейма, официальные обозначения, печати, знаки отличия, их наименования и узнаваемые части, официальные наименования, описания или узнаваемые части объектов культурного (включая этническое и религиозное) наследия, принадлежащих любому государству, без согласия соответствующего уполномоченного органа (учреждения) этого государства, не будет предоставлена правовая охрана в качестве промышленного образца.