Yarmarka Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyindəki “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.
Yarmarkanın təşkilində əsas məqsəd yerli fermerlərin məhsullarının bazara çıxışını dəstəkləmək, onları alternativ satış nöqtələri ilə təmin etmək, eyni zamanda şəhər sakinlərinin təbii, yerli və sağlam kənd məhsullarına əlçatanlığını artırmaqdır.
Yarmarkada 30-a yaxın regiondan iştirak edəcək 55-ə yaxın fermer 120-ə qədər çeşiddə kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının satışını həyata keçirir.
Burada satışa çıxarılan məhsulların keyfiyyətinə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi nəzarət edir.
Yarmarkada satılan kənd təsərrüfatı məhsulları digər bazarlara nisəbətən daha ucuzdur. Qiymətlərin ucuz olmasına səbəb isə fermerlərin öz məhsullarını vasitəçilər olmadan birbaşa satışa çıxarmasıdır. Bundan başqa yarmarkda iştirak pulsuz olduğundan bazara çıxarılan məhsulun maya dəyərinin aşağı olmasına gətirib çıxarır.
“Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin mətbuat katibi Nilufər Qaçayeva jurnalistlərə müsahibəsində bildirib ki, yarmarkanın keçirilməsində əsas məqsəd bayram günləri ərəfəsində şəhər sakinlərini kənd təsərrüfatı məhsulları ilə təmin etməkdir.
Qeyd edək ki, Yarmarka həftəsonu 9:00-dan 19:00-dək Nərimanov rayonu, Fətəli xan Xoyski küçəsi, 5 (“Gənclik” metro stansiyasının yanı) ünvanında təşkil olunub. “Mövsüm Yarmarkası”-nda fermerlər piştaxta, tərəzi və digər lazımi avadanlıqlarla ödənişsiz şəkildə təmin olunurlar.

The "Seasonal Fair" started in Baku today – PHOTOS
The main purpose of organizing the fair is to support local farmers' access to the market, provide them with alternative sales points, and at the same time, increase urban residents' access to natural, local, and healthy agricultural products.
Approximately 55 farmers from nearly 30 regions will participate in the fair, selling up to 120 varieties of agricultural and food products.
The quality of the products offered for sale here is controlled by the Azerbaijan Food Safety Agency.
Agricultural products sold at the fair are cheaper compared to other markets. The reason for the lower prices is that farmers sell their products directly without intermediaries. Furthermore, since participation in the fair is free, it leads to a lower cost price for the products brought to the market.
Nilufər Qaçayeva, press secretary of “Aqrar Tədarük və Təchizat” OJSC, stated in an interview with journalists that the main purpose of holding the fair is to provide urban residents with agricultural products on the eve of holidays.
It should be noted that the Fair is organized on weekends from 9:00 to 19:00 at Fətəli xan Xoyski Street, 5, Nərimanov district (next to "Gənclik" metro station). At the "Seasonal Fair", farmers are provided with stalls, scales, and other necessary equipment free of charge.