Yarmarka Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyindəki “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.
Yarmarkanın təşkilində əsas məqsəd yerli fermerlərin məhsullarının bazara çıxışını dəstəkləmək, onları alternativ satış nöqtələri ilə təmin etmək, eyni zamanda şəhər sakinlərinin təbii, yerli və sağlam kənd məhsullarına əlçatanlığını artırmaqdır.
Yarmarkada 30-a yaxın regiondan iştirak edəcək 55-ə yaxın fermer 120-ə qədər çeşiddə kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının satışını həyata keçirir.
Burada satışa çıxarılan məhsulların keyfiyyətinə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi nəzarət edir.
Yarmarkada satılan kənd təsərrüfatı məhsulları digər bazarlara nisəbətən daha ucuzdur. Qiymətlərin ucuz olmasına səbəb isə fermerlərin öz məhsullarını vasitəçilər olmadan birbaşa satışa çıxarmasıdır. Bundan başqa yarmarkda iştirak pulsuz olduğundan bazara çıxarılan məhsulun maya dəyərinin aşağı olmasına gətirib çıxarır.
“Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin mətbuat katibi Nilufər Qaçayeva jurnalistlərə müsahibəsində bildirib ki, yarmarkanın keçirilməsində əsas məqsəd bayram günləri ərəfəsində şəhər sakinlərini kənd təsərrüfatı məhsulları ilə təmin etməkdir.
Qeyd edək ki, Yarmarka həftəsonu 9:00-dan 19:00-dək Nərimanov rayonu, Fətəli xan Xoyski küçəsi, 5 (“Gənclik” metro stansiyasının yanı) ünvanında təşkil olunub. “Mövsüm Yarmarkası”-nda fermerlər piştaxta, tərəzi və digər lazımi avadanlıqlarla ödənişsiz şəkildə təmin olunurlar.

Ярмарка проводится при организации ОАО «Аграрные Заготовки и Снабжение», находящегося в подчинении Министерства сельского хозяйства.
Основная цель организации ярмарки – поддержать выход продукции местных фермеров на рынок, обеспечить их альтернативными точками продаж, а также повысить доступность натуральных, местных и здоровых сельскохозяйственных продуктов для жителей города.
На ярмарке около 55 фермеров из почти 30 регионов осуществляют продажу сельскохозяйственной и продовольственной продукции до 120 наименований.
Контроль за качеством реализуемой здесь продукции осуществляет Агентство продовольственной безопасности Азербайджана.
Сельскохозяйственная продукция, продаваемая на ярмарке, дешевле, чем на других рынках. Причина низких цен заключается в том, что фермеры выставляют свою продукцию на продажу напрямую, без посредников. Кроме того, поскольку участие в ярмарке бесплатное, это приводит к снижению себестоимости продукции, выставляемой на рынок.
Пресс-секретарь ОАО «Аграрные Заготовки и Снабжение» Нилуфар Гачаева в интервью журналистам заявила, что основная цель проведения ярмарки – обеспечить жителей города сельскохозяйственной продукцией в преддверии праздничных дней.
Отметим, что ярмарка организована по выходным дням с 9:00 до 19:00 по адресу: Наримановский район, улица Фатали хана Хойского, 5 (рядом со станцией метро «Гянджлик»). На «Сезонной ярмарке» фермеры бесплатно обеспечиваются прилавками, весами и другим необходимым оборудованием.