Britaniyada inflyasiya son 18 ayın ən yüksək həddinə çatdı
Böyük Britaniyada inflyasiya iyul ayında artaraq 3,8 faizə yüksəlib. Bu, iyun ayındakı 3,6 faiz göstəricisindən daha yüksəkdir və son 18 ayın ən yüksək səviyyəsi hesab olunur. Artım əsasən ərzaq və nəqliyyat xərclərinin bahalaşması, həmçinin son 24 ildə hava biletlərində ən böyük qiymət sıçrayışı ilə əlaqələndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, xidmət sektorunda qiymətlərin artımı da proqnozları üstələyərək 5 faizə çatıb. İngiltərə Bankı inflyasiyanın sentyabrda 4 faizlə zirvəyə çatacağını, daha sonra isə tədricən azalacağını gözlədiyini açıqlayıb. Lakin iqtisadçılar inflyasiyanın davamlı ola biləcəyinə diqqət çəkərək, faiz dərəcələrinin tez bir zamanda azaldılmasına dair siyasətçilərin narahatlığını qabardırlar.
Ərzaq qiymətləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,9 faiz artıb. Bu artıma xüsusilə mal əti, şokolad, portağal şirəsi və qəhvə qiymətləri təsir göstərib.
Mütəxəssislər həmçinin son dövrlərdə tətbiq olunan vergi artımlarını vətəndaşların həyat səviyyəsini pisləşdirən əsas amillərdən biri kimi qiymətləndirirlər.

Inflation in Britain Reaches Highest Level in 18 Months
Inflation in the UK rose to 3.8 percent in July. This is higher than the 3.6 percent recorded in June and is considered the highest level in the last 18 months. The increase is mainly attributed to rising food and transport costs, as well as the largest jump in air ticket prices in 24 years.
The editorial office reports that price increases in the service sector also exceeded forecasts, reaching 5 percent. The Bank of England announced that it expects inflation to peak at 4 percent in September, and then gradually decrease. However, economists highlight the concern of policymakers regarding a rapid reduction in interest rates, emphasizing that inflation could be persistent.
Food prices increased by 4.9 percent compared to the same period last year. This increase was particularly affected by the prices of beef, chocolate, orange juice, and coffee.
Experts also consider recent tax increases as one of the main factors worsening citizens' living standards.