Britaniyada inflyasiya son 18 ayın ən yüksək həddinə çatdı
Böyük Britaniyada inflyasiya iyul ayında artaraq 3,8 faizə yüksəlib. Bu, iyun ayındakı 3,6 faiz göstəricisindən daha yüksəkdir və son 18 ayın ən yüksək səviyyəsi hesab olunur. Artım əsasən ərzaq və nəqliyyat xərclərinin bahalaşması, həmçinin son 24 ildə hava biletlərində ən böyük qiymət sıçrayışı ilə əlaqələndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, xidmət sektorunda qiymətlərin artımı da proqnozları üstələyərək 5 faizə çatıb. İngiltərə Bankı inflyasiyanın sentyabrda 4 faizlə zirvəyə çatacağını, daha sonra isə tədricən azalacağını gözlədiyini açıqlayıb. Lakin iqtisadçılar inflyasiyanın davamlı ola biləcəyinə diqqət çəkərək, faiz dərəcələrinin tez bir zamanda azaldılmasına dair siyasətçilərin narahatlığını qabardırlar.
Ərzaq qiymətləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,9 faiz artıb. Bu artıma xüsusilə mal əti, şokolad, portağal şirəsi və qəhvə qiymətləri təsir göstərib.
Mütəxəssislər həmçinin son dövrlərdə tətbiq olunan vergi artımlarını vətəndaşların həyat səviyyəsini pisləşdirən əsas amillərdən biri kimi qiymətləndirirlər.

Инфляция в Британии достигла самого высокого уровня за последние 18 месяцев
Инфляция в Великобритании выросла в июле до 3,8 процента. Это выше показателя в 3,6 процента в июне и считается самым высоким уровнем за последние 18 месяцев. Рост в основном связан с удорожанием продуктов питания и транспортных расходов, а также с самым большим скачком цен на авиабилеты за последние 24 года.
Редакция сообщает, что рост цен в секторе услуг также превысил прогнозы, достигнув 5 процентов. Банк Англии объявил, что ожидает пика инфляции в сентябре на уровне 4 процентов, после чего она будет постепенно снижаться. Однако экономисты подчеркивают, что инфляция может быть устойчивой, что усиливает обеспокоенность политиков по поводу быстрого снижения процентных ставок.
Цены на продукты питания выросли на 4,9 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. На этот рост особенно повлияли цены на говядину, шоколад, апельсиновый сок и кофе.
Эксперты также оценивают недавние повышения налогов как один из основных факторов, ухудшающих уровень жизни граждан.