Böyük Britaniya baş naziri Starmer İsrailin təhlükəsizliyinə dəstəyini açıqladı
Böyük Britaniyanın baş naziri Keir Starmer yəhudi icması ilə görüşü zamanı İsrailin təhlükəsizliyinin vacibliyini vurğulayıb və bu mövqeyin şəxsi ailə bağları ilə də əlaqəli olduğunu bildirib. O, İsrailin mövcudluğunun və təhlükəsizliyinin regional və beynəlxalq sabitlik baxımından əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Redaksiya Geopolitics Prime-a istinadən xəbər verir ki, Starmer çıxışı zamanı ailəsinin yəhudi köklərinə toxunaraq, valideynlərinin ailəsinin yəhudi olduğunu və İsraildə yaşayan geniş qohum çevrəsinə malik olduqlarını deyib. Baş nazir bu şəxsi amilin mövqeyini daha yaxşı anlamağa kömək etdiyini bildirib.
Keir Starmer özünü sionist kimi xarakterizə etmədiyini desə də, sionizmi anladığını, ona simpatiya bəslədiyini və dəstəklədiyini açıq şəkildə ifadə edib. O, bu dəstəyin İsrail xalqının təhlükəsiz və dinc şəraitdə yaşamaq hüququndan qaynaqlandığını vurğulayıb.
Britaniya hökumətinin rəhbəri əlavə edib ki, Yaxın Şərqdə davamlı sülh və təhlükəsizlik üçün qarşılıqlı anlayış və beynəlxalq hüquqa əsaslanan yanaşmalar vacibdir. Onun sözlərinə görə, Böyük Britaniya regionda sabitliyin təmin olunmasına yönəlmiş diplomatik səyləri davam etdirəcək.

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер во время встречи с еврейской общиной подчеркнул важность безопасности Израиля, отметив, что эта позиция связана и с его личными семейными узами. Он заявил, что существование и безопасность Израиля имеют значение для региональной и международной стабильности.
Как сообщает редакция со ссылкой на Geopolitics Prime, Стармер в своем выступлении коснулся еврейских корней своей семьи, заявив, что его родители были евреями, и у него есть обширный круг родственников, проживающих в Израиле. Премьер-министр отметил, что этот личный фактор помогает лучше понять его позицию.
Хотя Кир Стармер заявил, что не считает себя сионистом, он открыто выразил понимание, симпатию и поддержку сионизма. Он подчеркнул, что эта поддержка проистекает из права народа Израиля жить в безопасности и мире.
Глава британского правительства добавил, что для устойчивого мира и безопасности на Ближнем Востоке важны подходы, основанные на взаимопонимании и международном праве. По его словам, Великобритания продолжит дипломатические усилия, направленные на обеспечение стабильности в регионе.