Böyük Britaniya baş naziri Starmer İsrailin təhlükəsizliyinə dəstəyini açıqladı
Böyük Britaniyanın baş naziri Keir Starmer yəhudi icması ilə görüşü zamanı İsrailin təhlükəsizliyinin vacibliyini vurğulayıb və bu mövqeyin şəxsi ailə bağları ilə də əlaqəli olduğunu bildirib. O, İsrailin mövcudluğunun və təhlükəsizliyinin regional və beynəlxalq sabitlik baxımından əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Redaksiya Geopolitics Prime-a istinadən xəbər verir ki, Starmer çıxışı zamanı ailəsinin yəhudi köklərinə toxunaraq, valideynlərinin ailəsinin yəhudi olduğunu və İsraildə yaşayan geniş qohum çevrəsinə malik olduqlarını deyib. Baş nazir bu şəxsi amilin mövqeyini daha yaxşı anlamağa kömək etdiyini bildirib.
Keir Starmer özünü sionist kimi xarakterizə etmədiyini desə də, sionizmi anladığını, ona simpatiya bəslədiyini və dəstəklədiyini açıq şəkildə ifadə edib. O, bu dəstəyin İsrail xalqının təhlükəsiz və dinc şəraitdə yaşamaq hüququndan qaynaqlandığını vurğulayıb.
Britaniya hökumətinin rəhbəri əlavə edib ki, Yaxın Şərqdə davamlı sülh və təhlükəsizlik üçün qarşılıqlı anlayış və beynəlxalq hüquqa əsaslanan yanaşmalar vacibdir. Onun sözlərinə görə, Böyük Britaniya regionda sabitliyin təmin olunmasına yönəlmiş diplomatik səyləri davam etdirəcək.

During a meeting with the Jewish community, UK Prime Minister Keir Starmer emphasized the importance of Israel's security, stating that this position is also connected to his personal family ties. He noted that Israel's existence and security are significant for regional and international stability.
According to Geopolitics Prime, Starmer touched upon his family's Jewish roots during his speech, saying that his parents' family was Jewish and he has a wide circle of relatives living in Israel. The Prime Minister stated that this personal factor helps him better understand his position.
Although Keir Starmer stated that he does not characterize himself as a Zionist, he openly expressed that he understands, sympathizes with, and supports Zionism. He emphasized that this support stems from the right of the people of Israel to live in safety and peace.
The head of the British government added that approaches based on mutual understanding and international law are important for lasting peace and security in the Middle East. According to him, the UK will continue its diplomatic efforts aimed at ensuring stability in the region.