Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radev ölkə xalqına müraciətində vəzifəsindən istefa verdiyini açıqlayıb. O, çıxışında “bu gün sizə prezident kimi son dəfə müraciət edirəm” ifadəsini işlədib və qərarını rəsmi şəkildə elan edib.
Redaksiya BTA-yə istinadla xəbər verir ki, Rumen Radev istefasını çərşənbə axşamı təqdim edəcəyini bildirib və vitse-prezident İliana Yotovanın dövlət başçısının səlahiyyətlərini icra edən şəxs kimi layiqli namizəd olacağına əminliyini ifadə edib.
Məlumatda qeyd olunur ki, Konstitusiyanın 97-ci maddəsinə əsasən, Respublika Prezidenti səlahiyyət müddəti başa çatmadan istefasını Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim edə bilər. Konstitusiya Məhkəməsi müəyyən müddət ərzində prezidentin istefasının könüllü olub-olmadığını araşdırmalı və müsbət qərar verildiyi halda prezidentin səlahiyyətlərinə xitam verilməli, vitse-prezident vəzifənin icrasına başlamalıdır.
Xatırladaq ki, Rumen Radev ilk dəfə 2016-cı ilin noyabrında Bolqarıstan Prezidenti seçilib və 2017-ci ilin yanvarında vəzifəsinin icrasına başlayıb. O, 2021-ci ildə yenidən seçilərək ikinci müddət üçün dövlət başçısı postunu tutub.

Bulgarian President Rumen Radev announced his resignation from office in an address to the nation. He used the phrase "I am addressing you for the last time as president today" in his speech and officially declared his decision.
The editorial reports, citing BTA, that Rumen Radev will submit his resignation on Tuesday and expressed his confidence that Vice President Iliana Yotova would be a worthy candidate to act as head of state.
The information notes that according to Article 97 of the Constitution, the President of the Republic can submit their resignation to the Constitutional Court before the end of their term. The Constitutional Court must investigate whether the president's resignation is voluntary within a certain period, and if a positive decision is made, the president's powers will be terminated, and the Vice President will begin performing the duties of the office.
It is recalled that Rumen Radev was first elected President of Bulgaria in November 2016 and began performing his duties in January 2017. He was re-elected in 2021, serving a second term as head of state.