Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radev ölkə xalqına müraciətində vəzifəsindən istefa verdiyini açıqlayıb. O, çıxışında “bu gün sizə prezident kimi son dəfə müraciət edirəm” ifadəsini işlədib və qərarını rəsmi şəkildə elan edib.
Redaksiya BTA-yə istinadla xəbər verir ki, Rumen Radev istefasını çərşənbə axşamı təqdim edəcəyini bildirib və vitse-prezident İliana Yotovanın dövlət başçısının səlahiyyətlərini icra edən şəxs kimi layiqli namizəd olacağına əminliyini ifadə edib.
Məlumatda qeyd olunur ki, Konstitusiyanın 97-ci maddəsinə əsasən, Respublika Prezidenti səlahiyyət müddəti başa çatmadan istefasını Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim edə bilər. Konstitusiya Məhkəməsi müəyyən müddət ərzində prezidentin istefasının könüllü olub-olmadığını araşdırmalı və müsbət qərar verildiyi halda prezidentin səlahiyyətlərinə xitam verilməli, vitse-prezident vəzifənin icrasına başlamalıdır.
Xatırladaq ki, Rumen Radev ilk dəfə 2016-cı ilin noyabrında Bolqarıstan Prezidenti seçilib və 2017-ci ilin yanvarında vəzifəsinin icrasına başlayıb. O, 2021-ci ildə yenidən seçilərək ikinci müddət üçün dövlət başçısı postunu tutub.

Президент Болгарии Румен Радев в своем обращении к народу страны объявил об отставке со своего поста. В своем выступлении он произнес фразу «сегодня я обращаюсь к вам в последний раз как президент» и официально объявил о своем решении.
Редакция сообщает со ссылкой на BTA, что Румен Радев заявил о подаче своего заявления об отставке во вторник и выразил уверенность в том, что вице-президент Илияна Йотова будет достойным кандидатом на пост исполняющего обязанности главы государства.
В сообщении отмечается, что согласно статье 97 Конституции, Президент Республики может представить свое заявление об отставке в Конституционный суд до истечения срока своих полномочий. Конституционный суд должен в течение определенного срока рассмотреть добровольность отставки президента и в случае положительного решения полномочия президента прекращаются, а вице-президент приступает к исполнению обязанностей.
Напомним, что Румен Радев впервые был избран Президентом Болгарии в ноябре 2016 года и приступил к исполнению своих обязанностей в январе 2017 года. Он был переизбран в 2021 году и занял пост главы государства на второй срок.