BMT-nin Fələstin üzrə xüsusi məruzəçisi HƏMAS haqqında faktları danışdı
BMT-nin Fələstin üzrə xüsusi məruzəçisi Françeska Albanes HƏMAS-ın siyasi güc olaraq qəbul edilməli olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Albanes çıxışında HƏMAS-ın 2005-ci ildə demokratik seçkilərdə qalib gələrək hakimiyyətə gəldiyini xatırladıb. O vurğulayıb ki, təşkilat sadəcə silahlı qrup deyil, siyasi legitimliyə malikdir.
İnsanların HƏMAS-ın nə olduğuna dair təsəvvürü yoxdur. HƏMAS 2005-ci ildə seçkiləri qazandı, təhsil sistemi qurdu, xəstəxanalar açdı və Qəzzada hakimiyyət orqanına çevrildi”, – deyə Albanes qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bölgədəki reallığın düzgün dərk olunması beynəlxalq ictimaiyyətin addımlarını müəyyən etmək baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Специальный докладчик ООН по Палестине рассказала факты о ХАМАС
Специальный докладчик ООН по Палестине Франческа Альбанезе заявила, что ХАМАС следует воспринимать как политическую силу.
Редакция сообщает, что Альбанезе в своем выступлении напомнила, что ХАМАС пришел к власти, победив на демократических выборах в 2005 году. Она подчеркнула, что организация является не просто вооруженной группировкой, а обладает политической легитимностью.
«Люди не имеют представления о том, что такое ХАМАС. ХАМАС выиграл выборы в 2005 году, создал систему образования, открыл больницы и стал органом власти в Газе», – отметила Альбанезе.
По ее словам, правильное понимание реальности в регионе имеет важное значение для определения шагов международного сообщества.