Biznesdə süni intellektin maliyyə təsiri müzakirə olunur
Deloitte tərəfindən aparılan araşdırmaya əsasən, şirkətlərin yalnız 20%-i süni intellektin gəlir artımına birbaşa töhfə verdiyini düşünür. Tədqiqat nəticələri göstərir ki, süni intellekt məhsuldarlığın artırılmasında effektiv olsa da, maliyyə baxımından gözlənilən səviyyədə nəticə vermir.
Redaksiya məlumat verir ki, sorğuda iştirak edənlərin 66%-i əsas üstünlüyün məhsuldarlıq və səmərəliliyin artması olduğunu bildirib. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, texnologiyanın əsas faydası əməliyyat proseslərinin sürətləndirilməsi və resurslardan daha optimal istifadədə özünü göstərir.
Araşdırmaya görə, şirkətlərin 40%-i xərclərin azaldığını desə də, bu göstərici gəlirlərin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına səbəb olmur. Bu vəziyyət süni intellektin daha çox daxili idarəetmə və istehsal proseslərinə təsir göstərdiyini ortaya qoyur.
Mütəxəssislərin fikrincə, süni intellekt biznes üçün mühüm alət olsa da, onun təkbaşına maliyyə uğurunu təmin etməsi hələlik sual altındadır. Bu səbəbdən texnologiyanın uzunmüddətli iqtisadi təsiri ilə bağlı müzakirələr davam edir və şirkətlər daha balanslı yanaşma axtarışındadır.

Согласно исследованию, проведенному Deloitte, только 20% компаний считают, что искусственный интеллект напрямую способствует росту доходов. Результаты исследования показывают, что, хотя ИИ эффективен для повышения производительности, он не приносит ожидаемых финансовых результатов.
Редакция сообщает, что 66% респондентов отметили основным преимуществом повышение производительности и эффективности. Эксперты отмечают, что основная выгода технологии проявляется в ускорении операционных процессов и более оптимальном использовании ресурсов.
Согласно исследованию, 40% компаний заявили о снижении расходов, однако этот показатель не приводит к значительному росту доходов. Эта ситуация показывает, что искусственный интеллект в большей степени влияет на внутреннее управление и производственные процессы.
По мнению экспертов, хотя искусственный интеллект является важным инструментом для бизнеса, его способность самостоятельно обеспечивать финансовый успех пока под вопросом. Поэтому продолжаются дискуссии о долгосрочном экономическом влиянии технологии, и компании ищут более сбалансированный подход.