“Bir pəncərə” informasiya sistemi yaradılacaq – Fərman
Prezident İlham Əliyev idxal-ixrac, tranzit, nəqliyyat və logistika üzrə fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, xarici ticarətin tənzimlənməsi sahəsində dövlət idarəetmə mexanizminin təkmilləşdirilməsi, dövlət orqanlarının (qurumlarının) fəaliyyətinin səmərəli şəkildə əlaqələndirilməsi, o cümlədən idxal-ixrac, tranzit, nəqliyyat və logistika əməliyyatları üzrə vahid giriş imkanı əsasında tam rəqəmsal mühitin yaradılması və yük axınlarının “ağıllı” idarə edilməsi sisteminin tətbiqi məqsədilə “Bir pəncərə” informasiya sistemi yaradılacaq.
Xarici ticarət fəaliyyətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı sistem vasitəsilə aşağıdakılar təmin edilir:
- tələb olunan sənədlərin, o cümlədən kommersiya və nəqliyyat sənədlərinin təqdim edilməsi;
- nəqliyyat vasitələrinə və daşınan mallara dair tələb olunan sənədlərin və məlumatların elektron qaydada tərtib edilməsi;
- sərhədkeçmə prosedurları, daşıma qaydaları və şərtləri ilə bağlı məlumat verilməsi, eləcə də istifadəçilərin müraciətlərinin qəbulu və cavablandırılması;
- yükdaşıma müqavilələrinin elektron qaydada bağlanılması, eləcə də bağlanılmış müqavilələrin təqdim olunması;
- daşınan yüklərin bütün hərəkət marşrutu boyunca izlənilməsi;
- ödənişlər aparılması, eləcə də həmin fəaliyyətlə bağlı statistik məlumatların əldə edilməsi;
Sistemin sahibi funksiyalarını Nazirlər Kabineti, operatoru funksiyalarını isə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN) həyata keçirir.
Sistemlə lisenziya və icazələr (o cümlədən uyğunluğunun qiymətləndirilməsi ilə bağlı sertifikatlar və şəhadətnamələr), gömrük, vergi, qida təhlükəsizliyi, kənd təsərrüfatı, avtomobil nəqliyyatı sahələrində dövlət xidmətləri göstərilməsi, vergi ödəyicilərinin dövlət qeydiyyatı və uçotu, fiziki şəxslərin identikləşdirilməsi, ölkəyə gəlməsi, qeydiyyatı və ölkədən getməsi ilə bağlı informasiya sistemləri və ehtiyatları, habelə mülki aviasiya, dəmir yolları və dəniz nəqliyyatı sahələrində fəaliyyət göstərən qurumların, eləcə də ödənişlər aparılması, mülki məsuliyyətin və daşınan yüklərin sığortalanması üzrə ödəniş xidməti təchizatçılarının (kredit təşkilatlarının) və sığorta təşkilatlarının informasiya sistemləri və ehtiyatları arasında ölkənin normativ hüquqi aktları (məlumatların tərkibinin və məlumat mübadiləsinin hüquqi əsaslarını tənzimləyən) ilə müəyyən edilmiş hədlərdə məlumat mübadiləsi Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən aparılır.
Nazirlər Kabineti 9 ay müddətində Sistemin əsasnaməsinin layihəsini hazırlayıb dövlət başçısına təqdim etməli, beynəlxalq təcrübəni nəzərə almaqla, idxal-ixrac, tranzit, nəqliyyat və logistika sahələrində fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılmasının təmin olunması məqsədilə normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsinə dair təkliflərini hazırlayıb Prezidentə təqdim etməli, RİNN və Dövlət Gömrük Komitəsinin təklifləri əsasında Sistemin fəaliyyətinin təmin olunması üçün zəruri tədbirlər görməli, fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.
RİNN Sistemin aparılması, fəaliyyətinin təşkili və inkişafı üçün zəruri tədbirlər görməli, Sistemin Prezidentin 3 iyun 2019-cu il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Hökumət buludu" (G-cloud) Konsepsiyası"na uyğun olaraq "Hökumət buludu"nda yerləşdirilməsi, aparılması və təkmilləşdirilməsi, habelə "Dövlət informasiya ehtiyatlarının, sistemlərinin və elektron xidmətlərin vahid reyestri"nə və fərdi məlumatların informasiya sistemlərinin dövlət reyestrinə daxil edilməsi üçün tədbirlər görməli, Sistem vasitəsilə aparılan əməliyyatlara dair aylıq hesabatı onunla inteqrasiya olunan informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının mülkiyyətçilərinə (sahiblərinə və ya operatorlarına) təqdim etməlidir.
RİNN ilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti "Dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, inteqrasiyası və arxivləşdirilməsi Qaydaları"nın təsdiq edilməsi və elektron hökumətlə bağlı bəzi tədbirlər haqqında" Prezidentin 12 sentyabr 2018-ci il tarixli fərmanının tələblərindən irəli gələn tədbirlərin həyata keçirilməsini təmin etməlidir.

Будет создана информационная система «Единое окно» – Указ
Президент Ильхам Алиев подписал Указ о дополнительных мерах по цифровизации деятельности в сфере импорта-экспорта, транзита, транспорта и логистики.
Согласно Указу, в целях совершенствования государственного механизма управления в сфере регулирования внешней торговли, эффективной координации деятельности государственных органов (учреждений), а также создания полностью цифровой среды на основе единого доступа к операциям импорта-экспорта, транзита, транспорта и логистики и внедрения системы «умного» управления грузопотоками будет создана информационная система «Единое окно».
Через систему обеспечивается следующее в связи с осуществлением внешнеторговой деятельности:
- представление требуемых документов, в том числе коммерческих и транспортных документов;
- электронное оформление требуемых документов и информации о транспортных средствах и перевозимых грузах;
- предоставление информации о процедурах пересечения границы, правилах и условиях перевозки, а также прием и ответы на обращения пользователей;
- заключение договоров на перевозку грузов в электронном порядке, а также представление заключенных договоров;
- отслеживание перевозимых грузов по всему маршруту движения;
- осуществление платежей, а также получение статистической информации по данной деятельности;
Функции владельца системы осуществляет Кабинет Министров, а функции оператора – Министерство цифрового развития и транспорта (МЦРТ).
Через систему осуществляется обмен информацией с информационными системами и базами данных, регулируемыми нормативно-правовыми актами страны (регулирующими правовые основы состава и обмена информацией) в пределах, установленных этими актами, в том числе с информационными системами и базами данных лицензий и разрешений (включая сертификаты и свидетельства, связанные с оценкой соответствия), государственных услуг в сферах таможни, налогов, продовольственной безопасности, сельского хозяйства, автомобильного транспорта, государственной регистрации и учета налогоплательщиков, идентификации физических лиц, въезда, регистрации и выезда из страны, а также с информационными системами и базами данных организаций, действующих в сферах гражданской авиации, железных дорог и морского транспорта, а также поставщиков платежных услуг (кредитных организаций) и страховых организаций по осуществлению платежей, страхованию гражданской ответственности и перевозимых грузов, через Информационную систему электронного правительства.
Кабинет Министров в течение 9 месяцев должен подготовить проект Положения о Системе и представить его главе государства, представить Президенту предложения по совершенствованию нормативно-правовых актов с учетом международного опыта для обеспечения цифровизации деятельности в сфере импорта-экспорта, транзита, транспорта и логистики, принять необходимые меры для обеспечения деятельности Системы на основе предложений МЦРТ и Государственного таможенного комитета, решить другие вопросы, вытекающие из Указа.
МЦРТ должно принять необходимые меры для ведения, организации и развития Системы, обеспечить размещение, ведение и совершенствование Системы в «Правительственном облаке» в соответствии с Концепцией «Правительственного облака» (G-cloud), утвержденной Указом Президента от 3 июня 2019 года, а также принять меры для включения в «Единый реестр государственных информационных ресурсов, систем и электронных услуг» и государственный реестр информационных систем персональных данных, и представлять ежемесячный отчет об операциях, проводимых через Систему, владельцам (собственникам или операторам) интегрированных с ней информационных систем и баз данных.
МЦРТ совместно с Государственной службой специальной связи и информационной безопасности должно обеспечить выполнение требований Указа Президента от 12 сентября 2018 года «Об утверждении Правил формирования, ведения, интеграции и архивирования государственных информационных ресурсов и систем и некоторых мер по электронному правительству».