Bayraktar Türkiyədə ən çox vergi ödəyən şəxs oldu
Ölkədə ötən il ən yüksək məbləğdə vergi ödəyən şəxslərin siyahısı məlum olub. İlk sırada “Baykar” şirkətinin texniki direktoru Səlcuq Bayraktar qərarlaşıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Səlcuq Bayraktar 2 milyard 767 milyon 587 min 718 türk lirəsi vergi ödəyərək birinci yerdədir. Onun ardınca qardaşı, “Baykar”ın baş direktoru Haluk Bayraktar gəlir — o, dövlət büdcəsinə 2 milyard 528 milyon 619 min 921 lirə köçürüb.
Siyahının üçüncü pilləsində adı açıqlanmayan şəxs qərarlaşıb. Dördüncü yerdə isə iş adamı Rahmi Koç 757 milyon 755 min 302 lirəlik ödənişlə yer alıb.
Beləliklə, 2024-cü ilin vergi rekortmenləri sırasında əsasən sənaye və müdafiə sahəsində fəaliyyət göstərən iş adamları üstünlük təşkil edib.

Байрактар стал самым крупным налогоплательщиком в Турции
Стал известен список лиц, уплативших наибольшую сумму налогов в стране в прошлом году. На первом месте расположился технический директор компании “Baykar” Сельчук Байрактар.
Редакция сообщает, что Сельчук Байрактар занял первое место, уплатив 2 миллиарда 767 миллионов 587 тысяч 718 турецких лир налогов. За ним следует его брат, генеральный директор “Baykar” Халук Байрактар, который перечислил в государственный бюджет 2 миллиарда 528 миллионов 619 тысяч 921 лиру.
На третьем месте списка расположился неназванный человек. На четвертом месте — бизнесмен Рахми Коч с платежом в 757 миллионов 755 тысяч 302 лиры.
Таким образом, среди налоговых рекордсменов 2024 года преобладали бизнесмены, работающие в сфере промышленности и обороны.