Enerji və Təbii Sərvətlər Naziri Alparslan Bayraktar, Türkiyənin enerji sektorunda mühüm addımlar atıldığını bildirib. Ölkənin enerji təminatının gücləndirilməsi və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması istiqamətində görülən işlər diqqət çəkir. Bu sahədəki son inkişaflar, Türkiyənin enerji siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Redaksiya xəbər verir ki, nazir Bayraktar, noyabr və dekabr aylarında ümumilikdə 2 min meqavatlıq YEKA (Yenilənə Bilən Enerji Kaynakları Alanları) potensialının ayrılması üçün tender keçiriləcəyini açıqlayıb. Bu tenderlər çərçivəsində 1150 meqavat külək və 850 meqavat günəş enerjisi sahəsində layihələr həyata keçiriləcək. Bu addım, Türkiyənin bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə dair strateji hədəflərinə nail olmaq yolunda atılan mühüm bir addımdır.
Nazir, bu tenderlərin ölkənin enerji təchizatının diversifikasiyasına və enerji təhlükəsizliyinin artırılmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb. Eyni zamanda, bu layihələr yerli iqtisadiyyatın inkişafına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və texnoloji inkişafa da müsbət təsir göstərəcək. Türkiyə hökuməti, bərpa olunan enerji sahəsindəki investisiyaları dəstəkləməyə və bu sahədəki potensialı tam şəkildə reallaşdırmağa davam edir.

Байрактар: Турция переходит на возобновляемые источники энергии
Министр энергетики и природных ресурсов Альпарслан Байрактар заявил, что в энергетическом секторе Турции предпринимаются важные шаги. Привлекают внимание работы, проводимые в направлении укрепления энергоснабжения страны и увеличения использования возобновляемых источников энергии. Последние события в этой области еще раз подтверждают, что это является одним из основных приоритетов энергетической политики Турции.
Редакция сообщает, что министр Байрактар объявил о проведении тендера в ноябре и декабре на выделение в общей сложности 2 тысяч мегаватт потенциала YEKA (Зоны возобновляемых источников энергии). В рамках этих тендеров будут реализованы проекты в области ветровой энергетики мощностью 1150 мегаватт и солнечной энергетики мощностью 850 мегаватт. Этот шаг является важным на пути достижения стратегических целей Турции по использованию возобновляемых источников энергии.
Министр подчеркнул, что эти тендеры будут способствовать диверсификации энергоснабжения страны и повышению энергетической безопасности. В то же время эти проекты окажут положительное влияние на развитие местной экономики, создание новых рабочих мест и технологическое развитие. Правительство Турции продолжает поддерживать инвестиции в область возобновляемых источников энергии и полностью реализовывать потенциал в этой сфере.