Enerji və Təbii Sərvətlər Naziri Alparslan Bayraktar, Türkiyənin enerji sektorunda mühüm addımlar atıldığını bildirib. Ölkənin enerji təminatının gücləndirilməsi və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması istiqamətində görülən işlər diqqət çəkir. Bu sahədəki son inkişaflar, Türkiyənin enerji siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Redaksiya xəbər verir ki, nazir Bayraktar, noyabr və dekabr aylarında ümumilikdə 2 min meqavatlıq YEKA (Yenilənə Bilən Enerji Kaynakları Alanları) potensialının ayrılması üçün tender keçiriləcəyini açıqlayıb. Bu tenderlər çərçivəsində 1150 meqavat külək və 850 meqavat günəş enerjisi sahəsində layihələr həyata keçiriləcək. Bu addım, Türkiyənin bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə dair strateji hədəflərinə nail olmaq yolunda atılan mühüm bir addımdır.
Nazir, bu tenderlərin ölkənin enerji təchizatının diversifikasiyasına və enerji təhlükəsizliyinin artırılmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb. Eyni zamanda, bu layihələr yerli iqtisadiyyatın inkişafına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və texnoloji inkişafa da müsbət təsir göstərəcək. Türkiyə hökuməti, bərpa olunan enerji sahəsindəki investisiyaları dəstəkləməyə və bu sahədəki potensialı tam şəkildə reallaşdırmağa davam edir.

Bayraktar: Turkey is transitioning to renewable energy
Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar stated that significant steps are being taken in Turkey's energy sector. The work done to strengthen the country's energy supply and increase the use of renewable energy sources is noteworthy. Recent developments in this area once again confirm that this is one of the main priorities of Turkey's energy policy.
Redaksiya reports that Minister Bayraktar announced that tenders will be held in November and December for the allocation of a total of 2,000 megawatts of YEKA (Renewable Energy Resource Areas) potential. Within the framework of these tenders, projects in the field of 1150 megawatts of wind and 850 megawatts of solar energy will be implemented. This step is an important move towards achieving Turkey's strategic goals regarding the use of renewable energy sources.
The Minister emphasized that these tenders will contribute to the diversification of the country's energy supply and the enhancement of energy security. At the same time, these projects will also have a positive impact on the development of the local economy, the creation of new jobs, and technological advancement. The Turkish government continues to support investments in the renewable energy sector and fully realize its potential in this area.