“Bayrağımız eşidilən səsimiz, duyulan nəfəsimizdir. Bizim bayrağımız qürur mənbəyimizdir”!
Faktdır ki, hər bir xalqın taleyinə müstəqil dövlət qurmaq nəsib olmayıb. Günümüzdə, eləcə də tarixdə o qədər xalqlar var və olub ki, onlar əsarət kölgəsində yaşamağa məhkum olunub, azadlığın dadını heç vaxt dadmayıb. Bu mənada Azərbaycan xalqı xoşbəxt xalqdır. Özünün müstəqil dövləti və dövlətçilik ənənəsi olan xalqımız bu gün dünyanın sözü eşidilən ölkələrindən biridir. İqtisadi, siyasi, hərbi gücü ilə regionun ən güclü dövləti sayılan dövlətimiz varlığımızın mənasıdır.
Hər bir azərbaycanlı varlığımızın mənası, yaşamağımızın qayəsi olan dövlətimizi və Dövlət rəmzlərimizi qorumalıdır. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Rəmzlərindən biri də Üçrəngli bayrağımızdır. Özündə türkçülük, müasirlik, islamçılığı ehtiva edən Bayrağımız bizim üçün müqəddəsdir. Bayrağımıza hörmət və ehtiram əlaməti oaraq hər il Noyabrın 9-u Bayraq Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikasının Müzəffər Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2009-cu il noyabrın 17-də imzaladığı Sərəncamla hər il noyabrın 9-u ölkədə Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd edilir. Dövlət Bayrağı Gününün qeyd olunması Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi ilə bağlıdır.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin üçrəngli Dövlət Bayrağı ilk dəfə 1918-ci il noyabrın 9-da Bakıda, hökumətin iclasında qəbul edilib və iclasın keçirildiyi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Nazirlər Şurasının binası üzərində qaldırılıb. 1991-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı ilə Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi onun dövlət rəmzlərini, o cümlədən Dövlət Bayrağını bərpa etmişdir. O gündən etibarən Üçrəngli bayrağımız Azərbaycanın səmasında bir daha enməmək naminə dalğalanır. Bayrağımızın yurdumuzun səmasında daim dalğalanması üçün bir vətəndaş olaraq, bizim üzərimizə böyük yük düşür. Ölkə Başçısının ətrafında sıx birləşmək, Vətən təəssübkeşi, əsl azərbaycanlı olmaq!. Bu gün dəyişən dünyamızda dəyişməyən bir həqiqət var: özünə sahib olmayana kimsə sahib olmaz.
Özümüzə sahib olmaq üçün dövlət rəmzlərimizə xüsusi hörmət bəsləməliyik. Cənab Prezidentimiz İlham Əliyev demişkən: “Bayrağımız eşidilən səsimiz, duyulan nəfəsimizdir. Bizim bayrağımız qürur mənbəyimizdir”. Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycanın Dövlət Bayrağı milli suverenliyin simvolu kimi ölkəmizin bütün vətəndaşları üçün müqəddəs dövlətçilik rəmzlərindən birinə çevrilib.

Это факт, что не каждому народу суждено было создать независимое государство. В наши дни, как и в истории, существует и существовало столько народов, которые были обречены жить в тени рабства, никогда не вкусив свободы. В этом смысле азербайджанский народ — счастливый народ. Наш народ, имеющий собственное независимое государство и традиции государственности, сегодня является одной из стран мира, к чьему слову прислушиваются. Наше государство, считающееся самым сильным государством региона по своей экономической, политической и военной мощи, является смыслом нашего существования.
Каждый азербайджанец должен защищать наше государство и наши Государственные символы, которые являются смыслом нашего существования и целью нашей жизни. Одним из Государственных символов Азербайджанской Республики является наш Трехцветный флаг. Наш Флаг, включающий в себя тюркизм, современность и исламизм, священен для нас. В знак уважения и почтения к нашему Флагу ежегодно 9 ноября отмечается как День Флага. Распоряжением Победоносного Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, подписанным 17 ноября 2009 года, ежегодно 9 ноября отмечается в стране как День Государственного флага. Празднование Дня Государственного флага связано с историей Азербайджанской Демократической Республики.
Трехцветный Государственный флаг Азербайджанской Демократической Республики был впервые принят 9 ноября 1918 года в Баку на заседании правительства и поднят над зданием Совета Министров Азербайджанской Демократической Республики, где проходило заседание. 18 октября 1991 года Конституционным Актом «О государственной независимости Азербайджанской Республики» Азербайджанская Республика как преемница Азербайджанской Демократической Республики восстановила ее государственные символы, в том числе Государственный флаг. С того дня наш Трехцветный флаг развевается в небе Азербайджана, чтобы никогда больше не опускаться. Чтобы наш флаг постоянно развевался в небе нашей родины, на нас, как на гражданах, лежит большая ответственность. Тесно сплотиться вокруг Главы государства, быть патриотом Родины, настоящим азербайджанцем! Сегодня в нашем меняющемся мире есть одна неизменная истина: тот, кто не владеет собой, не будет владеть никем.
Чтобы владеть собой, мы должны проявлять особое уважение к нашим государственным символам. Как сказал наш господин Президент Ильхам Алиев: «Наш флаг — это наш слышимый голос, наше ощущаемое дыхание. Наш флаг — источник нашей гордости». После восстановления независимости Азербайджанской Республики Государственный флаг Азербайджана как символ национального суверенитета стал одним из священных символов государственности для всех граждан нашей страны.