"Bank Avrasiya" zərərə düşüb - vəziyyəti ağırdı
"Bank Avrasiya" ASC bu ilin I rübünü 937 min manat zərərlə başa vurub. Halbuki, Bank ötən ilin eyni dövrünən 1,977 milyon manat mənfəətlə çıxmışdı.
Yanvar-mart aylarında "Bank Avrasiya"nın əməliyyat gəlirləri 5,093 milyon manat (1 il əvvələ nisbətən 8,9 % çox), əməliyyat xərcləri 3,561 milyon manat (25,9 % çox), xüsusi ehtiyatlara ayırmaları 2,548 milyon manat (21,6 dəfə çox), gözlənilməz gəlirləri isə 80 min manat (3,1 dəfə az) təşkil edib.
Bu il aprelin 1-nə "Bank Avrasiya"nın aktivləri 213,948 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 8,9 % çoxdur. Bunun 118,942 milyon manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. Son 1 ildə Bankın kredit portfeli 0,5 % böyüyüb.
Hesabat dövründə "Bank Avrasiya"nın öhdəlikləri 13,7 % artaraq 124,913 milyon manata, o cümlədən depozit portfeli 26,8 % artaraq 72,754 milyon manata, balans kapitalı isə 2,9 % artaraq 89,035 milyon manata çatıb.
Xatırladaq ki, "Bank Avrasiya" 2007-ci ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 71,8 milyon manatdır. Bankın səhmlərinin 49,5 %-i "Azbizneskom" MMC-yə, 49,5 %-i "Top Properties" MMC-yə, 1 %-i isə Rüstəm Eynullayevə məxsusdur.

Sevinc Kərimova · Maliyyə ·
Bank Avrasiya OJSC ended the first quarter of this year with a loss of 937 thousand manats. However, in the same period last year, the Bank had reported a profit of 1.977 million manats.
In January-March, Bank Avrasiya's operating income amounted to 5.093 million manats (8.9% more than a year ago), operating expenses to 3.561 million manats (25.9% more), allocations to special reserves to 2.548 million manats (21.6 times more), and unexpected income to 80 thousand manats (3.1 times less).
As of April 1 this year, Bank Avrasiya's assets amounted to 213.948 million manats, which is 8.9% more year-on-year. Of this, 118.942 million manats are net loans extended to customers. In the last year, the Bank's loan portfolio grew by 0.5%.
During the reporting period, Bank Avrasiya's liabilities increased by 13.7% to 124.913 million manats, including a 26.8% increase in the deposit portfolio to 72.754 million manats, and a 2.9% increase in balance sheet capital to 89.035 million manats.
It should be noted that Bank Avrasiya was established in 2007. Its authorized capital is 71.8 million manats. 49.5% of the Bank's shares belong to "Azbizneskom" LLC, 49.5% to "Top Properties" LLC, and 1% to Rustam Eynullayev.