Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi Həsən Əliyev küçəsi – "Koroğlu" metrostansiyası avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsindən Müzəffər Nərimanov küçəsinə qədər olan hissəsinin tikintisini 35 % icra edib.
Redaksiya bu barədə agentliyə istinadən xəbər verir.
Yol ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"na uyğun olaraq inşa edilir.
Yeni avtomobil yolu Ziya Bünyadov və Heydər Əliyev prospektlərinə paralel olaraq layihələndirilib və inşa edilir.
Dövlət Proqramına əsasən, avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsi – Müzəffər Nərimanov küçəsinə qədər olan hissəsi 6 hərəkət zolağından ibarət olmaqla ümumilikdə 3,9 km uzunluğa malik olacaq. Bundan əlavə, 2,6 km uzunluğunda qollar, ramplar və yanaşma yolları da layihəyə daxildir.
Avtomobil yolunda ümumi uzunluğu 2 073 metr olan 4 tunel və ümumi uzunluğu 112 metr olan 3 yeraltı piyada keçidinin inşası nəzərdə tutulur. Hazırda bütün tunellərdə və yeraltı piyada keçidlərində tikinti-quraşdırma işləri davam etdirilir.
Layihə üzrə nəzərdə tutulmuş 9 899 ədəd svay və jetdən – bu günə qədər 4 559 ədədi, 3 400 metr rigeldən 1 314 metri, 1 346,5 metr istinad divarından 431 metri inşa edilir.
Hazırda "Ulduz" metrostansiyasından Həsən Əliyev küçəsi istiqamətində tikinti-quraşdırma işləri sürətlə və keyfiyyətlə davam etdirilir.
Tikinti altına düşən 155 maneə müəyyən edilib, onların 92 %-i üzrə müvafiq tədbirlər görülüb. Kommunikasiya xətlərinin köçürülməsi işləri isə davam etdirilir və hazırda son mərhələdədir.

Construction of new highway in Baku 35% complete
The State Agency of Azerbaijan Automobile Roads has completed 35% of the construction of the section of the Hasan Aliyev Street – "Koroglu" metro station highway, from Academic Hasan Aliyev Street to Muzaffar Narimanov Street.
The editorial office reports this, citing the agency.
The road is being built in accordance with the "State Program for the Improvement of Transport Infrastructure in Baku and Surrounding Areas for 2025–2030," approved by the Order of the President of the country.
The new highway is designed and being built parallel to Ziya Bunyadov and Heydar Aliyev avenues.
According to the State Program, the section of the highway from Academic Hasan Aliyev Street to Muzaffar Narimanov Street will have a total length of 3.9 km, consisting of 6 lanes. Additionally, the project includes branches, ramps, and access roads totaling 2.6 km in length.
The construction of 4 tunnels with a total length of 2,073 meters and 3 underground pedestrian crossings with a total length of 112 meters is planned for the highway. Currently, construction and installation works are ongoing in all tunnels and underground pedestrian crossings.
Out of the 9,899 piles and jets planned for the project, 4,559 have been constructed to date; out of 3,400 meters of beams, 1,314 meters have been built; and out of 1,346.5 meters of retaining walls, 431 meters have been constructed.
Currently, construction and installation works are continuing rapidly and with high quality from "Ulduz" metro station towards Hasan Aliyev Street.
155 obstacles falling under construction have been identified, and appropriate measures have been taken for 92% of them. The relocation of communication lines is ongoing and is currently in its final stage.