Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi Həsən Əliyev küçəsi – "Koroğlu" metrostansiyası avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsindən Müzəffər Nərimanov küçəsinə qədər olan hissəsinin tikintisini 35 % icra edib.
Redaksiya bu barədə agentliyə istinadən xəbər verir.
Yol ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"na uyğun olaraq inşa edilir.
Yeni avtomobil yolu Ziya Bünyadov və Heydər Əliyev prospektlərinə paralel olaraq layihələndirilib və inşa edilir.
Dövlət Proqramına əsasən, avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsi – Müzəffər Nərimanov küçəsinə qədər olan hissəsi 6 hərəkət zolağından ibarət olmaqla ümumilikdə 3,9 km uzunluğa malik olacaq. Bundan əlavə, 2,6 km uzunluğunda qollar, ramplar və yanaşma yolları da layihəyə daxildir.
Avtomobil yolunda ümumi uzunluğu 2 073 metr olan 4 tunel və ümumi uzunluğu 112 metr olan 3 yeraltı piyada keçidinin inşası nəzərdə tutulur. Hazırda bütün tunellərdə və yeraltı piyada keçidlərində tikinti-quraşdırma işləri davam etdirilir.
Layihə üzrə nəzərdə tutulmuş 9 899 ədəd svay və jetdən – bu günə qədər 4 559 ədədi, 3 400 metr rigeldən 1 314 metri, 1 346,5 metr istinad divarından 431 metri inşa edilir.
Hazırda "Ulduz" metrostansiyasından Həsən Əliyev küçəsi istiqamətində tikinti-quraşdırma işləri sürətlə və keyfiyyətlə davam etdirilir.
Tikinti altına düşən 155 maneə müəyyən edilib, onların 92 %-i üzrə müvafiq tədbirlər görülüb. Kommunikasiya xətlərinin köçürülməsi işləri isə davam etdirilir və hazırda son mərhələdədir.

Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана выполнило на 35 % строительство участка автомобильной дороги, проходящей от улицы Гасана Алиева до станции метро "Кёроглу", а именно от улицы Академика Гасана Алиева до улицы Музаффара Нариманова.
Редакция сообщает об этом со ссылкой на агентство.
Дорога строится в соответствии с "Государственной программой по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих территориях на 2025–2030 годы", утвержденной Распоряжением Президента страны.
Новая автомобильная дорога спроектирована и строится параллельно проспектам Зии Буниятова и Гейдара Алиева.
Согласно Государственной программе, участок автомобильной дороги от улицы Академика Гасана Алиева до улицы Музаффара Нариманова будет иметь общую протяженность 3,9 км и состоять из 6 полос движения. Кроме того, в проект также включены ответвления, съезды и подъездные пути длиной 2,6 км.
На автомобильной дороге предусматривается строительство 4 туннелей общей протяженностью 2 073 метра и 3 подземных пешеходных переходов общей протяженностью 112 метров. В настоящее время строительно-монтажные работы продолжаются во всех туннелях и подземных пешеходных переходах.
Из предусмотренных проектом 9 899 свай и струйных элементов на сегодняшний день построено 4 559 единиц, из 3 400 метров ригелей – 1 314 метров, из 1 346,5 метров подпорных стен – 431 метр.
В настоящее время строительно-монтажные работы в направлении от станции метро "Улдуз" к улице Гасана Алиева продолжаются быстро и качественно.
Выявлено 155 препятствий, попадающих под строительство, по 92 % из них приняты соответствующие меры. Работы по переносу коммуникационных линий продолжаются и находятся на завершающей стадии.