Bakıda tramvaya ehtiyac varmı?
Bununla bağlı rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov “Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın 2025-ci il üzrə icrasına həsr olunmuş dəyirmi masada çıxış edib.
R.Hümmətov qeyd edib ki, tramvay xətləri keçən ərazilərdə infrastrukturun sürətli inkişafı baş verəcək.
“Tramvayın bir çox üstünlükləri var. O, yüksək sərnişindaşıma qabiliyyətinə malikdir, ekoloji cəhətdən təmizdir, uzunömürlüdür (istismar müddəti 50 ilə qədərdir) və xüsusi yollarla hərəkət etdiyinə görə tıxaca düşmür. Bu da avtobus və trolleybuslarla müqayisədə daha rahat və sürətli hərəkəti təmin edir.
Tramvaylar vasitəsilə irihəcmli sərnişin axınlarının sürətli və rahat şəkildə mobilliyini təmin etmək mümkündür. Tramvaylar ilk növbədə həmin dəhlizlər üzrə olan avtobus marşrutları ilə inteqrasiya olunur. Burada avtobuslar əlaqələndirici rol oynaya bilir, yəni sərnişinlər bu nəqliyyat növü vasitəsilə tramvay dayanacaqlarına çata bilirlər.
Digər tərəfdən, əgər həmin dəhlizlər üzrə metro və ya dəmir yolu stansiyaları mövcuddursa, tramvaylar mütləq şəkildə həmin stansiyalarla da inteqrasiya olunurlar. Bu zaman sərnişinlər səyahətlərini özlərinə uyğun və rahat nəqliyyat növləri ilə davam etdirə bilirlər. Dünya təcrübəsi göstərir ki, tramvay xətləri keçən ərazilərdə infrastrukturun sürətli inkişafı baş verir, dolayısı ilə yeni iş yerləri açılır ki, bu da tramvayın daha bir üstünlüyüdür”, - nazir müavini vurğulayıb. (Qafqazinfo)

Questions regarding the necessity of trams in Baku have been clarified.
Deputy Minister of Digital Development and Transport Rahman Hummatov spoke at a roundtable discussion dedicated to the implementation of the "State Program for the Improvement of Transport Infrastructure in Baku City and its Environs for 2025-2030" for the year 2025.
R. Hummatov noted that rapid infrastructure development will occur in areas where tram lines are established.
“Trams have many advantages. They have a high passenger carrying capacity, are environmentally friendly, long-lasting (with an operational life of up to 50 years), and do not get stuck in traffic because they run on dedicated tracks. This ensures more comfortable and faster travel compared to buses and trolleybuses.
Trams make it possible to ensure the rapid and convenient mobility of large passenger flows. Trams are primarily integrated with bus routes along these corridors. Buses can play a connecting role here, meaning passengers can reach tram stops using this mode of transport.
On the other hand, if there are metro or railway stations along these corridors, trams are definitely integrated with those stations as well. This allows passengers to continue their journeys with modes of transport that are convenient and comfortable for them. World experience shows that rapid infrastructure development occurs in areas where tram lines pass, consequently opening up new job opportunities, which is another advantage of trams,” the deputy minister emphasized. (Qafqazinfo)