Bakıda tramvaya ehtiyac varmı?
Bununla bağlı rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov “Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın 2025-ci il üzrə icrasına həsr olunmuş dəyirmi masada çıxış edib.
R.Hümmətov qeyd edib ki, tramvay xətləri keçən ərazilərdə infrastrukturun sürətli inkişafı baş verəcək.
“Tramvayın bir çox üstünlükləri var. O, yüksək sərnişindaşıma qabiliyyətinə malikdir, ekoloji cəhətdən təmizdir, uzunömürlüdür (istismar müddəti 50 ilə qədərdir) və xüsusi yollarla hərəkət etdiyinə görə tıxaca düşmür. Bu da avtobus və trolleybuslarla müqayisədə daha rahat və sürətli hərəkəti təmin edir.
Tramvaylar vasitəsilə irihəcmli sərnişin axınlarının sürətli və rahat şəkildə mobilliyini təmin etmək mümkündür. Tramvaylar ilk növbədə həmin dəhlizlər üzrə olan avtobus marşrutları ilə inteqrasiya olunur. Burada avtobuslar əlaqələndirici rol oynaya bilir, yəni sərnişinlər bu nəqliyyat növü vasitəsilə tramvay dayanacaqlarına çata bilirlər.
Digər tərəfdən, əgər həmin dəhlizlər üzrə metro və ya dəmir yolu stansiyaları mövcuddursa, tramvaylar mütləq şəkildə həmin stansiyalarla da inteqrasiya olunurlar. Bu zaman sərnişinlər səyahətlərini özlərinə uyğun və rahat nəqliyyat növləri ilə davam etdirə bilirlər. Dünya təcrübəsi göstərir ki, tramvay xətləri keçən ərazilərdə infrastrukturun sürətli inkişafı baş verir, dolayısı ilə yeni iş yerləri açılır ki, bu da tramvayın daha bir üstünlüyüdür”, - nazir müavini vurğulayıb. (Qafqazinfo)

Нужен ли Баку трамвай?
По этому поводу заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумматов выступил на круглом столе, посвященном реализации Государственной программы «Совершенствование транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих территориях на 2025-2030 годы» на 2025 год.
Р. Гумматов отметил, что в районах прохождения трамвайных линий произойдет быстрое развитие инфраструктуры.
«У трамвая много преимуществ. Он обладает высокой пассажировместимостью, экологически чист, долговечен (срок службы до 50 лет) и, двигаясь по выделенным путям, не попадает в пробки. Это обеспечивает более комфортное и быстрое движение по сравнению с автобусами и троллейбусами.
С помощью трамваев можно обеспечить быстрое и удобное перемещение больших пассажиропотоков. Трамваи в первую очередь интегрируются с автобусными маршрутами, проходящими по этим коридорам. Здесь автобусы могут играть связующую роль, то есть пассажиры могут добраться до трамвайных остановок с помощью этого вида транспорта.
С другой стороны, если на этих коридорах есть станции метро или железной дороги, трамваи обязательно интегрируются с этими станциями. В этом случае пассажиры могут продолжить свои поездки на удобных для них видах транспорта. Мировой опыт показывает, что в районах прохождения трамвайных линий происходит быстрое развитие инфраструктуры, следовательно, открываются новые рабочие места, что является еще одним преимуществом трамвая», — подчеркнул замминистра. (Qafqazinfo)