Bakıda taksilərin sayına limit qoyuldu – YENİ QƏRAR
Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün icazələrin əlavələrinin sayına məhdudiyyətlər tətbiq ediləcək.
Bu barədə Baş nazir Əli Əsədov Qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, Bakı şəhərinin inzibati ərazi vahidi üzrə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün verilən icazələrin əlavələrinin say həddi 25 000 (iyirmi beş min) müəyyən edilib.
Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları fəaliyyəti üçün icazələrin əlavələri Rəqabət Məcəlləsinə, “Lisenziyalar və icazələr haqqında” və “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” qanunlara uyğun olaraq və müraciət zamanı növbəlilik nəzərə alınmaqla verilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Bakı şəhərinin inzibati ərazi vahidi üzrə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün icazələrin əlavələrinin say həddinə dair təkliflərini hər təqvim ili avqustun 1-dək Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidir.
Bu Qərar 2025-ci il noyabrın 1-dən qüvvəyə minir və bu Qərarın 1-ci hissəsində qeyd olunan icazələrin əlavələrinin yeni say həddinin müəyyən olunduğu tarixədək qüvvədədir.

A limit has been placed on the number of taxis in Baku – NEW DECISION
Restrictions will be applied to the number of additional permits for passenger transportation by taxi cars.
Prime Minister Ali Asadov has signed a Decision regarding this.
According to the Decision, the maximum number of additional permits issued for passenger transportation by taxi cars within the administrative territorial unit of Baku city has been set at 25,000 (twenty-five thousand).
Additional permits for passenger transportation by taxi cars have been issued in accordance with the Competition Code, the laws “On Licenses and Permits” and “On Motor Transport,” and taking into account the order of application.
The Ministry of Digital Development and Transport must submit its proposals regarding the maximum number of additional permits for passenger transportation by taxi cars within the administrative territorial unit of Baku city to the Cabinet of Ministers by August 1 of each calendar year.
This Decision comes into force on November 1, 2025, and remains in effect until the date a new maximum number of additional permits, as mentioned in the first part of this Decision, is determined.