Bakıda taksilərin sayına limit qoyuldu – YENİ QƏRAR
Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün icazələrin əlavələrinin sayına məhdudiyyətlər tətbiq ediləcək.
Bu barədə Baş nazir Əli Əsədov Qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, Bakı şəhərinin inzibati ərazi vahidi üzrə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün verilən icazələrin əlavələrinin say həddi 25 000 (iyirmi beş min) müəyyən edilib.
Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları fəaliyyəti üçün icazələrin əlavələri Rəqabət Məcəlləsinə, “Lisenziyalar və icazələr haqqında” və “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” qanunlara uyğun olaraq və müraciət zamanı növbəlilik nəzərə alınmaqla verilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Bakı şəhərinin inzibati ərazi vahidi üzrə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün icazələrin əlavələrinin say həddinə dair təkliflərini hər təqvim ili avqustun 1-dək Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidir.
Bu Qərar 2025-ci il noyabrın 1-dən qüvvəyə minir və bu Qərarın 1-ci hissəsində qeyd olunan icazələrin əlavələrinin yeni say həddinin müəyyən olunduğu tarixədək qüvvədədir.

Будут применены ограничения на количество приложений к разрешениям для пассажирских перевозок легковыми автомобилями такси.
Об этом подписал Решение премьер-министр Али Асадов.
Согласно Решению, предельное количество приложений к разрешениям, выдаваемых для пассажирских перевозок легковыми автомобилями такси по административно-территориальной единице города Баку, установлено в 25 000 (двадцать пять тысяч).
Приложения к разрешениям для деятельности по пассажирским перевозкам легковыми автомобилями такси выдаются в соответствии с Кодексом о конкуренции, законами «О лицензиях и разрешениях» и «Об автомобильном транспорте», а также с учетом очередности при обращении.
Министерство цифрового развития и транспорта должно представлять в Кабинет Министров свои предложения по предельному количеству приложений к разрешениям для пассажирских перевозок легковыми автомобилями такси по административно-территориальной единице города Баку до 1 августа каждого календарного года.
Это Решение вступает в силу с 1 ноября 2025 года и действует до даты установления нового предельного количества приложений к разрешениям, указанных в части 1 настоящего Решения.