Azercell Avtonom Şəbəkələr üzrə qlobal təşəbbüsə qoşulan regionun ilk operatoru oldu
Şirkət TM Forum-un “Autonomous Networks Manifesto” sənədini imzalayaraq rəqəmsal transformasiya və süni intellekt əsaslı şəbəkə əməliyyat idarəçiliyində yeni mərhələyə qədəm qoydu
“Azercell Telekom” MMC rəqəmsal transformasiya istiqamətində növbəti mühüm addımını ataraq, qlobal telekommunikasiya standartlarını müəyyən edən TM Forum tərəfindən irəli sürülmüş “Autonomous Networks Manifesto” sənədini rəsmi olaraq imzalayıb. Şirkət bununla Azərbaycan və MDB regionunda bu təşəbbüsə qoşulan ilk mobil operator olub.
Azercell və Aztelekom-un birgə həyata keçirdiyi “Autonomous Networks” layihəsi çərçivəsində əldə olunan bu nailiyyət Azercell-i qlobal səviyyədə innovativ texnologiyaların tətbiqinə öncülük edən operatorlar sırasına daxil edir.
Qeyd edək ki, Avtonom Şəbəkələr süni intellekt və maşın öyrənməsi texnologiyalarına əsaslanaraq insan müdaxiləsinə minimum ehtiyac duyan, özünü tənzimləyən, optimallaşdıran və nasazlıqları avtomatik aradan qaldırma funksiyasına malik idarəetmə modelidir. Bu yanaşma operatorlara şəbəkə idarəçiliyində daha yüksək dəqiqlik, çeviklik və dayanıqlılıq təmin edir.
Layihənin icrası nəticəsində Azercell-in əməliyyat səmərəliliyinin artırılması, müştəri təcrübəsinin daha da təkmilləşdirilməsi və xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi hədəflənir. Belə ki, müraciətlərin həlli müddətinin azalması, yeni xidmətlərin bazara çıxarılma və abunəçilərə çatdırılma proseslərinin sürətlənməsi gözlənilir. Eyni zamanda, proseslərin avtomatlaşdırılması hesabına əməliyyat xərclərinin (OPEX) optimallaşdırılması və insan amilindən qaynaqlanan risklərin minimuma endirilməsi təmin olunacaq.
Bununla yanaşı, Azercell və Aztelekom üzrə Avtonom Şəbəkələrə dair bütün mövcud və gələcək təşəbbüslər vahid proqram çərçivəsində, TM Forum standartlarına uyğun şəkildə mərkəzləşdirilmiş qaydada idarə olunur.
Qeyd edək ki, Azercell 2025-ci ildə telekommunikasiya və texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərən nüfuzlu şirkətlərin beynəlxalq alyansı olan TeleManagement Forum-a (TM Forum) rəsmi üzv olub. Şirkət innovativ texnologiyaların tətbiqi və strateji təşəbbüslər vasitəsilə ölkədə rəqəmsal ekosistemin davamlı inkişafına töhfə verməyi hədəfləyir.

Подписав документ TM Forum «Autonomous Networks Manifesto», компания вступила в новый этап цифровой трансформации и управления сетевыми операциями на основе искусственного интеллекта
ООО «Azercell Telekom», сделав очередной важный шаг в направлении цифровой трансформации, официально подписало документ «Autonomous Networks Manifesto», выдвинутый TM Forum, который определяет глобальные телекоммуникационные стандарты. Таким образом, компания стала первым мобильным оператором в Азербайджане и регионе СНГ, присоединившимся к этой инициативе.
Это достижение, полученное в рамках совместного проекта Azercell и Aztelekom «Autonomous Networks», включает Azercell в число операторов, лидирующих в применении инновационных технологий на глобальном уровне.
Отметим, что Автономные Сети — это модель управления, основанная на технологиях искусственного интеллекта и машинного обучения, которая требует минимального вмешательства человека, саморегулируется, оптимизируется и обладает функцией автоматического устранения неисправностей. Этот подход обеспечивает операторам более высокую точность, гибкость и устойчивость в управлении сетью.
В результате реализации проекта ставится цель повысить операционную эффективность Azercell, улучшить клиентский опыт и качество обслуживания. Ожидается сокращение времени на обработку обращений, ускорение процессов вывода новых услуг на рынок и их доставки абонентам. В то же время, за счет автоматизации процессов будет обеспечена оптимизация операционных расходов (OPEX) и минимизация рисков, связанных с человеческим фактором.
Наряду с этим, все существующие и будущие инициативы Azercell и Aztelekom, касающиеся Автономных Сетей, управляются централизованно в рамках единой программы, в соответствии со стандартами TM Forum.
Отметим, что Azercell в 2025 году стал официальным членом TeleManagement Forum (TM Forum) — международного альянса авторитетных компаний, работающих в сфере телекоммуникаций и технологий. Компания стремится внести вклад в устойчивое развитие цифровой экосистемы в стране посредством применения инновационных технологий и стратегических инициатив.