Azərbaycanın təbii qazını Türkiyə üzərindən Suriyaya çatdıracaq yeni boru kəməri rəsmən istismara verilib.
Redaksiya xəbər verir ki, açılışı həyata keçirilən Azərbaycan–Türkiyə–Suriya təbii qaz boru xətti vasitəsilə artıq Suriyaya qaz axını təmin olunur. Yeni layihə çərçivəsində gündəlik təbii qaz təchizatı ilə Suriyanın elektrik təminatında ciddi artım gözlənilir — belə ki, elektrik verilişi əvvəlki saatlarla müqayisədə gündə 10 saata qədər yüksələcək.
Boru xətti həm enerji əməkdaşlığı baxımından, həm də bölgədəki humanitar vəziyyətin sabitləşdirilməsi məqsədilə əhəmiyyətli addım kimi qiymətləndirilir. Layihə həmçinin Azərbaycan qazının yeni istiqamətlərə ixrac imkanlarını genişləndirmək baxımından da strateji əhəmiyyət daşıyır.

Новый трубопровод, который будет доставлять азербайджанский природный газ в Сирию через Турцию, официально введен в эксплуатацию.
Редакция сообщает, что по введенному в эксплуатацию Азербайджанско-Турецко-Сирийскому газопроводу уже обеспечивается подача газа в Сирию. В рамках нового проекта ожидается значительное увеличение электроснабжения Сирии за счет ежедневных поставок природного газа — так, подача электроэнергии увеличится до 10 часов в день по сравнению с предыдущими показателями.
Трубопровод оценивается как важный шаг как с точки зрения энергетического сотрудничества, так и с целью стабилизации гуманитарной ситуации в регионе. Проект также имеет стратегическое значение с точки зрения расширения экспортных возможностей азербайджанского газа в новые направления.