Azərbaycanla Ermənistan sülhü hansı səbəblərdən Zatulin və onunla eyni düşüncəni bölüşənləri narahat edir? – Deputatdan cavab
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın Moskvaya son səfərindən sonra hədəqədən çıxmış gözlərinin qəzəbi absurd mülahizələrinə və məntiqsizliklə zəngin iddialarına sıçrayan Konstantin Zatulinin “Moskovskiy komsomolets”də yayımlanan məqaləsindən belə anlaşılır ki, Azərbaycanla müharibədə Ermənistan deyil, Rusiya Dövlət Dumasının ən uğursuz deputatlarından biri olan Zatulinin özü məğlub olub və Azərbaycan Ordusu təkcə işğala deyil, eyni zamanda Konstantin Zatulin kimilərin rəzil siyasi karyerasına və iyrənc korporativ maraqlarına son qoyub.
Bunu Trend-ə açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Elçin Mirzəbəyli deyib.
Millət vəkili bildirib ki, uzun illər boyu Azərbaycan torpaqların işğal altında qalması üçün aparılan təslimçiliyə sövq etmə təbliğatının ən bəsit və ən ucuz nümayəndələrindən olan Konstantin Zatulinin separatçılarla, müharibə cinayətkarları ilə eyni tezisləri səsləndirməsi, Azərbaycanın qələbəsini nəyin bahasına olursa-olsun kiçiltməyə çalışması təsadüfi deyil:
“Çünki o, Köçəryan, Sarqsyan və digər müharibə caniləri ilə eyni “boşqab”dan qidalanıb və az qala bütün siyasi karyerasının həsr olunduğu bir prosesdən rüsvayçı məğlubiyyətlə çıxmasını hec cür qəbul edə bilmir”.
Deputat bildirib ki, MDB institutunun direktoru olan Zatulinin məqaləsində bir cümlə digərini təkzib edir:
“Zatulin heç bir halda qəbul edə bilmir ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü, sərhədlərinin toxunulmazlığını və suverenliyini 1991-ci ildə tanıyıb. Həmçinin Ermənistanın Praqada və Vaşinqtonda imzalanan sənədlərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıması faktını Zatulin və onun böhtançı ağzının sahibləri heç cür həzm edə bilmirlər.
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı, nədənsə Azərbaycan ərazilərinin işğal altında olduğu zaman kəsiyində torpaqlarımızda hərbi xuntanın yaratdığı qondarma təsisatın heç bir ölkə, o cümlədən Rusiya tərəfindən də tanınmadığı faktını, əksinə Rusiyanın dövlət başçısının Qarabağın Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi olduğu barədə bəyanatlarını dilə gətirməyə cəsarəti çatmır. Qeyd edim ki, Alma-Ata bəyannaməsini imzalayan bütün ölkələr bir-birilərinin ərazilərini qarşılıqlı olaraq tanyşıblar. O cümlədən Rusiya da bu sənəd və digər dövlətlərarası bəyannamə və müqavilələr çərçivəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü, suverenliyini tanıyıb.
Paşinyan haqlıdır, Azərbaycan ərazilərinin işğalı həqiqətən də uzun illər boyu öncə Ermənistan, bütövlükdə isə region üçün boyunduruq rolunu oynayıb. Azərbaycan torpaqların işğaldan azad edilməsi, əslində müxtəlif mübaliğəli ifadələr, təbliğat tezisləri arxasında gislədilən həqiqətləri gün işığına çıxarıb. Kiminin gözü açılıb, kimininsə böhtan danışan dili...
Maraqlıdır, Zatulunun təsəvvürünə görə, Cənubi Qafqazda proseslər necə cərəyan etməliydi? Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhün əldə edilməsi hansı səbəblərdən Konstantin Zatulin və onunla eyni düşüncəni bölüşənləri narahat edir? Məgər işğal dövründə Rusiyanın niyyəti 30 ilə yaxın davam edən danışıqlarda sülhün əldə edilməsi deyildi? Əgər deyildisə, o zaman sual olunur: Kim kimi aldadıb? Həm də 30 il? Bir tərəfdən danışıqlar prosesində vasitəçi olub, digər tərəfdən isə təcavüzkara ödənişsiz silah-sursat, hərbi texnika verməklə işğalın davam etməsini stimullaşdırıb, Azərbaycan torpaqlarının işğalı üzərindən Ermənsitanda hakimiyyəti qəsb edən hərbi caniləri dəstəkləyib.
Nə oldu, “aldatmaq”, “qeyri-səmimi davranış” kimi anlayışlar indi yadınıza düşüb?
30 ilə yaxın bir milyon azərbaycanlı öz doğma evlərindən didərgin salınıb, insanlar dəmir vaqonlarda, çadırlarda, yarımçıq tikililərdə məhrumuyyətlər içərisində yaşamaq məcburiyyətində qalıblar. Ermənistanın işğalı altında olan Azərbaycan torpaqlarında daş üstə daş saxlanılmayıb, Azərbaycan xalqına məxsus mədəniyyət abidələri, məscidlər, ziyarətgahlar, qəbristanlıqlar, yaşayış evləri vəhşicəsinə dağıdılıb. Bu müddət ərzində Zatulinin indi guya müdafiə etdiyi ölkəsi təcavüzkara “dur” deməyib, “Azərbaycan xalqının irsinə toxunma, işğala son qoy” deməyib, amma sözdə sülhdən, yaxın qonşuluqdan, qarşılıqlı münasibətlərin inkişafından, ortaq dəyərlərdən danışıb.
Kim kimi aldadıb, Zatulin? Ən böyük yalançı, fitnəkar, saxtakar sən və sənin kimilərdir. Sənin kimi insanlar bütün sivil bəşəriyyətin, sağlam düşünən, sülh şəraitində yaşamaq istəyən insanların düşmənidir. Sənə “şər-böhtan atma” yazacaqdım, amma fikrimi dəyişdim. Çünki sən şərin özüsən”.

Из статьи Константина Затулина, опубликованной в «Московском комсомольце», в которой гнев его вышедших из орбит глаз после недавнего визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Москву перерос в абсурдные рассуждения и изобилующие бессмыслицей заявления, становится ясно, что в войне с Азербайджаном потерпела поражение не Армения, а сам Затулин, один из самых неудачливых депутатов Государственной Думы России, и что Азербайджанская Армия положила конец не только оккупации, но и жалкой политической карьере и отвратительным корпоративным интересам таких, как Константин Затулин.
Об этом в заявлении Trend сказал депутат Милли Меджлиса Эльчин Мирзабейли.
Депутат отметил, что неслучайно Константин Затулин, один из самых примитивных и дешевых представителей пропаганды, направленной на поощрение капитуляции и сохранение азербайджанских земель под оккупацией на протяжении многих лет, озвучивает те же тезисы, что и сепаратисты, военные преступники, и пытается любой ценой принизить победу Азербайджана:
«Потому что он питался из одной «тарелки» с Кочаряном, Саргсяном и другими военными преступниками и никак не может смириться с позорным поражением в процессе, которому была посвящена почти вся его политическая карьера».
Депутат заявил, что в статье Затулина, который является директором института СНГ, одно предложение опровергает другое:
«Затулин ни в коем случае не может принять тот факт, что Армения признала территориальную целостность, неприкосновенность границ и суверенитет Азербайджана в 1991 году. Также Затулин и обладатели его клеветнического рта никак не могут переварить тот факт, что Армения признала территориальную целостность Азербайджана в документах, подписанных в Праге и Вашингтоне.
Депутату Государственной Думы России почему-то не хватает смелости озвучить тот факт, что созданное военной хунтой на наших землях во время оккупации азербайджанских территорий так называемое образование не было признано ни одной страной, включая Россию, а напротив, заявления главы российского государства о том, что Карабах является международно признанной территорией Азербайджана. Отмечу, что все страны, подписавшие Алма-Атинскую декларацию, взаимно признали территории друг друга. В том числе Россия в рамках этого документа и других межгосударственных деклараций и соглашений признала территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.
Пашинян прав, оккупация азербайджанских территорий действительно на протяжении многих лет играла роль ига сначала для Армении, а в целом – для региона. Освобождение азербайджанских земель от оккупации, по сути, выявило на свет истины, скрытые за различными преувеличенными выражениями и пропагандистскими тезисами. У кого-то открылись глаза, а у кого-то – клеветнический язык...
Интересно, по представлению Затулина, как должны были развиваться процессы на Южном Кавказе? По каким причинам достижение мира между Азербайджаном и Арменией беспокоит Константина Затулина и тех, кто разделяет его взгляды? Разве намерением России в период оккупации не было достижение мира на переговорах, длившихся почти 30 лет? Если нет, то возникает вопрос: кто кого обманывал? И целых 30 лет? С одной стороны, она была посредником в переговорном процессе, а с другой – стимулировала продолжение оккупации, предоставляя агрессору бесплатное оружие, боеприпасы и военную технику, поддерживая военных преступников, захвативших власть в Армении через оккупацию азербайджанских земель.
Что случилось, понятия «обман», «неискреннее поведение» теперь пришли вам на ум?
Почти 30 лет около миллиона азербайджанцев были изгнаны из своих родных домов, люди были вынуждены жить в лишениях в железнодорожных вагонах, палатках, недостроенных зданиях. На азербайджанских землях, находящихся под оккупацией Армении, не осталось камня на камне, культурные памятники, мечети, святыни, кладбища, жилые дома, принадлежащие азербайджанскому народу, были варварски разрушены. В течение этого периода страна, которую Затулин теперь якобы защищает, не сказала агрессору «стоп», не сказала «не трогай наследие азербайджанского народа, положи конец оккупации», но на словах говорила о мире, добрососедстве, развитии взаимных отношений, общих ценностях.
Кто кого обманывал, Затулин? Самый большой лжец, интриган, фальсификатор – это ты и тебе подобные. Такие люди, как ты, являются врагами всего цивилизованного человечества, здравомыслящих людей, желающих жить в мире. Я собирался написать тебе «не клевещи», но передумал. Потому что ты сам есть зло».
По каким причинам мир между Азербайджаном и Арменией беспокоит Затулина и тех, кто разделяет его взгляды? – Ответ депутата