Azərbaycandan Körfəz ölkələri istiqamətində raketlərin buraxılması ilə bağlı xəbərlər əsassızdır
"Son günlər bəzi sosial media platformalarında Azərbaycan ərazisindən Körfəz ölkələri istiqamətində guya raketlərin buraxılması ilə bağlı tamamilə əsassız və həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar yayılmaqdadır".
Bu, Medianın İnkişafı Agentliyinin yaydığı açıqlamada öz əksini tapıb.
"Regionda mövcud olan gərginlik fonunda sosial şəbəkələrdə mənbəyi təsdiqlənməmiş, qeyri-dəqiq informasiyaların yayılması ictimai rəydə yanlış təsəvvürlərin formalaşdırılmasına xidmət edir və məqsədli dezinformasiya xarakteri daşıyır. Bu kimi cəhdləri qətiyyətlə pisləyirik.
Bu növ iddialar ya qəsdən təxribat xarakteri daşıyır, ya da tamamilə məsuliyyətsiz və əsassız yanaşmanın nəticəsidir. Müasir texnoloji imkanlar şəraitində raket və ya digər uçuş vasitələrinin hansı istiqamətdən buraxıldığını müəyyən etmək çətin deyil.
Region və Körfəz ölkələri müasir radar və müşahidə sistemlərinə malikdir və bu sistemlər vasitəsilə obyektlərin mənşəyi və trayektoriyası aydın şəkildə müəyyən olunur.
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, dövlətlərin suverenliyinə və regional sabitliyin qorunmasına daim sadiqdir. Bütün tərəfləri yalnız yoxlanılmış və etibarlı mənbələrə istinad etməyə, təsdiqlənməmiş məlumatların yayılmasından çəkinməyə çağırırıq.
Media subyektlərini və sosial şəbəkə istifadəçilərini informasiya yayımı zamanı yüksək peşəkarlıq və məsuliyyət nümayiş etdirməyə, yalnız rəsmi və etibarlı mənbələri əsas götürməyə, şübhəli və manipulyativ xarakterli məlumatların yayılmasına yol verməməyə səsləyirik", - açıqlamada bildirilib.
Azərbaycandan Körfəz ölkələri istiqamətində raketlərin buraxılması ilə bağlı xəbərlər əsassızdır - Şəkil 1

"В последние дни на некоторых платформах социальных сетей распространяются совершенно безосновательные и не соответствующие действительности сообщения о якобы запуске ракет с территории Азербайджана в направлении стран Залива".
Об этом говорится в заявлении Агентства по развитию медиа.
"На фоне существующей напряженности в регионе распространение в социальных сетях неподтвержденной, неточной информации служит формированию ложных представлений в общественном мнении и носит характер целенаправленной дезинформации. Мы решительно осуждаем подобные попытки.
Подобные утверждения либо носят характер преднамеренной провокации, либо являются результатом совершенно безответственного и необоснованного подхода. В условиях современных технологических возможностей определить, с какого направления были запущены ракеты или другие летательные аппараты, не составляет труда.
Страны региона и Залива обладают современными радиолокационными и наблюдательными системами, с помощью которых четко определяются происхождение и траектория объектов.
Заявляем, что Азербайджанская Республика всегда привержена принципам международного права, суверенитету государств и сохранению региональной стабильности. Мы призываем все стороны ссылаться только на проверенные и надежные источники, воздерживаться от распространения неподтвержденной информации.
Мы призываем субъектов медиа и пользователей социальных сетей проявлять высокий профессионализм и ответственность при распространении информации, основываться только на официальных и надежных источниках, не допускать распространения сомнительной и манипулятивной информации", - говорится в заявлении.