Azərbaycandan Körfəz ölkələri istiqamətində raketlərin buraxılması ilə bağlı xəbərlər əsassızdır
"Son günlər bəzi sosial media platformalarında Azərbaycan ərazisindən Körfəz ölkələri istiqamətində guya raketlərin buraxılması ilə bağlı tamamilə əsassız və həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar yayılmaqdadır".
Bu, Medianın İnkişafı Agentliyinin yaydığı açıqlamada öz əksini tapıb.
"Regionda mövcud olan gərginlik fonunda sosial şəbəkələrdə mənbəyi təsdiqlənməmiş, qeyri-dəqiq informasiyaların yayılması ictimai rəydə yanlış təsəvvürlərin formalaşdırılmasına xidmət edir və məqsədli dezinformasiya xarakteri daşıyır. Bu kimi cəhdləri qətiyyətlə pisləyirik.
Bu növ iddialar ya qəsdən təxribat xarakteri daşıyır, ya da tamamilə məsuliyyətsiz və əsassız yanaşmanın nəticəsidir. Müasir texnoloji imkanlar şəraitində raket və ya digər uçuş vasitələrinin hansı istiqamətdən buraxıldığını müəyyən etmək çətin deyil.
Region və Körfəz ölkələri müasir radar və müşahidə sistemlərinə malikdir və bu sistemlər vasitəsilə obyektlərin mənşəyi və trayektoriyası aydın şəkildə müəyyən olunur.
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, dövlətlərin suverenliyinə və regional sabitliyin qorunmasına daim sadiqdir. Bütün tərəfləri yalnız yoxlanılmış və etibarlı mənbələrə istinad etməyə, təsdiqlənməmiş məlumatların yayılmasından çəkinməyə çağırırıq.
Media subyektlərini və sosial şəbəkə istifadəçilərini informasiya yayımı zamanı yüksək peşəkarlıq və məsuliyyət nümayiş etdirməyə, yalnız rəsmi və etibarlı mənbələri əsas götürməyə, şübhəli və manipulyativ xarakterli məlumatların yayılmasına yol verməməyə səsləyirik", - açıqlamada bildirilib.
Azərbaycandan Körfəz ölkələri istiqamətində raketlərin buraxılması ilə bağlı xəbərlər əsassızdır - Şəkil 1

News about missile launches from Azerbaijan towards Gulf countries is unfounded
"In recent days, completely unfounded and untrue information has been spreading on some social media platforms about alleged missile launches from the territory of Azerbaijan towards Gulf countries."
This was reflected in a statement issued by the Media Development Agency.
"Against the backdrop of existing tensions in the region, the dissemination of unconfirmed, inaccurate information on social networks serves to create false perceptions in public opinion and constitutes deliberate disinformation. We strongly condemn such attempts.
Such claims are either deliberately provocative or the result of a completely irresponsible and baseless approach. Given modern technological capabilities, it is not difficult to determine the direction from which missiles or other flying objects are launched.
The region and Gulf countries possess modern radar and surveillance systems, through which the origin and trajectory of objects are clearly determined.
We state that the Republic of Azerbaijan is always committed to the principles of international law, the sovereignty of states, and the preservation of regional stability. We call on all parties to refer only to verified and reliable sources and to refrain from disseminating unconfirmed information.
We urge media entities and social network users to demonstrate high professionalism and responsibility when disseminating information, to rely only on official and reliable sources, and to prevent the spread of suspicious and manipulative information," the statement said.