Bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycan iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 9,4 % artaraq 1 086 manat təşkil edib.
Redaksiya bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, iqtisadiyyatın mədənçıxarma sənayesi, maliyyə və sığorta fəaliyyəti, informasiya və rabitə, peşə, elmi və texniki fəaliyyət, eləcə də nəqliyyat və anbar təsərrüfatı sahələrində orta aylıq nominal əməkhaqqı daha yüksək olub.
Bu il noyabrın 1-nə Azərbaycan iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin sayı 1 782,4 min nəfər olub, onlardan 865,7 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət sektorunda, 916,7 min nəfəri isə qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərib.
Muzdla işləyənlərin 18,8 %-i ticarət; nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 18,1 %-i təhsil, 14 %-i sənaye, 8,6 %-i əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi, 6,7 %-i tikinti, 6,3 %-i dövlət idarəetməsi və müdafiə; sosial təminat, 4,5 %-i nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 4 %-i peşə, elmi və texniki fəaliyyət, 2,4 %-i kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıq, 2,3 %-i maliyyə və sığorta fəaliyyəti, 14,3 %-i isə iqtisadiyyatın digər sahələrində məşğul olub.

Average Monthly Salary Increased in Azerbaijan
In January-October of this year, the average monthly nominal salary of employed workers in Azerbaijan's economy increased by 9.4% compared to the same period last year, reaching 1,086 manats.
The editorial reports this citing the State Statistics Committee.
According to the information, the average monthly nominal salary was higher in the mining industry, finance and insurance activities, information and communication, professional, scientific and technical activities, as well as transportation and warehousing sectors of the economy.
As of November 1 of this year, the number of employed workers in Azerbaijan's economy was 1,782.4 thousand people, of whom 865.7 thousand people worked in the state sector of the economy, and 916.7 thousand people worked in the non-state sector.
18.8% of employed workers were engaged in trade; repair of transport vehicles, 18.1% in education, 14% in industry, 8.6% in healthcare and social services to the population, 6.7% in construction, 6.3% in state administration and defense; social security, 4.5% in transportation and warehousing, 4% in professional, scientific and technical activities, 2.4% in agriculture, forestry and fishing, 2.3% in financial and insurance activities, and 14.3% in other sectors of the economy.