Bu ilin I yarısında müsabiqə əsaslı satınalmalar nəticəsində dövlət büdcəsinə qənaət edilən məbləğ ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 38,6 % artaraq 329 milyon manata çatıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi məlumat yayıb.
"Qənaət məbləği dövlətsatınalmaları sahəsində maliyyə səmərəliliyinin və rəqabət qabiliyyətinin əsas göstəricilərindən biri olmaqla, təsdiq edilmiş müsabiqə əsaslı satınalmalar üzrə ehtimal olunan qiymətlərlə həmin satınalmalarda qalib gəlmiş təchizatçıların təklif etdiyi qiymətlər arasındakı fərq hesabına formalaşır", - deyə məlumatda qeyd olunub.

В I полугодии текущего года сумма, сэкономленная для государственного бюджета в результате конкурсных закупок, увеличилась на 38,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достигла 329 миллионов манатов.
Как сообщает редакция, об этом распространило информацию Государственное агентство по антимонопольному и потребительскому рынку при Президенте.
"Сумма экономии, являясь одним из основных показателей финансовой эффективности и конкурентоспособности в сфере государственных закупок, формируется за счет разницы между предполагаемыми ценами по утвержденным конкурсным закупкам и ценами, предложенными поставщиками, победившими в этих закупках", - отмечается в сообщении.