Martın 25-dən etibarən isə raritet avtonəqliyyat vasitələrinin ölkəyə idxalı ƏDV, aksiz və gömrük rüsumundan azad edilib.
Maraqlıdır, bu dəyişikliklər fonunda avtomobil bazarında qiymət dinamikası necə dəyişib? Hazırda hansı növ avtomobillərdə bahalaşma daha çox müşahidə olunur?
Bundan əlavə, raritet avtomobillərin idxalına tətbiq edilən vergi güzəştləri bazara necə təsir edəcək?
Mövzu ilə bağlı Modern.az-a açıqlamasında Azərbaycan Avtomobil Dilerləri Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Eyyub Əliyev bildirib ki, 2026-cı il yanvarın 1-dən ekoloji təmiz nəqliyyat vasitələrinə tətbiq olunan güzəştlərin ləğvi bazarda yeni bir tendensiya formalaşdırıb. Onun sözlərinə görə, bu kateqoriyaya aid avtomobillərin qiymətləri rüsumlara uyğun şəkildə artıb.
"Bununla yanaşı, 2025-ci ildə demək olar ki, “çökmüş” ikinci əl avtomobil bazarı bu il tədricən dirçəlməyə başlayıb. Ötən il qiymətlərdə 35-45 faizə qədər enmə müşahidə olunurdusa, artıq bu il əksinə, avtomobillərdə bahalaşma hiss olunur. Bununla belə, bu, bazarda ciddi canlanma olduğu anlamına gəlmir. Əksinə, yanvar-fevral ayları ənənəvi olaraq avtomobil bazarında sakit dövr sayılır və bu il də həmin durğunluq daha aydın hiss olunub. Həm yeni, eləcə də ikinci əl avtomobillərin satışında zəifləmə müşahidə edilib".
Sədr əlavə edib ki, martın əvvəlindən etibarən isə bazarda müəyyən hərəkətlilik yaranaraq, yenidən avtosalonlara və avtomobillərə olan maraq artıb:
"Ümumiyyətlə, yeni avtomobil almaq istəyənlər daha çox martın ortalarından sonra qərar verir. Səbəb də odur ki, alıcılar avtomobilin məhz həmin ilin istehsalı olmasına üstünlük verir. Yəni 2026-cı ildə istehsal olunan avtomobilə maraq, 2025-də istehsal olunub 2026-da satışa çıxarılan modellərlə müqayisədə daha yüksək olur. Bu səbəbdən ilin əvvəlində bazarda sakitlik yaranır, yaz aylarından etibarən isə satışlar tədricən artır".
E.Əliyev qeyd edib ki, nadir və kolleksiya xarakterli avtomobillərə (raritet) gəldikdə isə, onların ümumi bazara təsiri demək olar ki, yoxdur:
"Bu tip avtomobillər ölkəyə məhdud sayda, əsasən fərdi sifarişlə gətirilir. Daha çox kolleksiya üçün və ya restoran, otel kimi məkanlarda vizual məqsədlə istifadə olunur. Ona görə də bu seqmentə verilən güzəştlər bazarın ümumi dinamikasına ciddi təsir etmir", - deyə o bildirib.
Məlumat üçün xatırladaq ki, 2019-cu ilin 1 yanvar tarixindən etibarən yalnız elektrik mühərriki ilə işləyən avtomobillərin idxalı ƏDV-dən azad olunub. Daha sonra 2022-ci ildə hibrid avtomobillərin idxalı və satışı, həmçinin elektromobillərin satış və idxalına da güzəşt tətbiq edilib.

As of March 25, the import of rare vehicles into the country has been exempted from VAT, excise duty, and customs duties.
It is interesting to see how the price dynamics in the car market have changed against the backdrop of these changes. Currently, in which types of cars is the price increase most observed?
In addition, how will the tax incentives applied to the import of rare cars affect the market?
In his statement to Modern.az on the topic, the Chairman of the Board of the Azerbaijan Automobile Dealers Association, Eyyub Aliyev, stated that the cancellation of incentives applied to environmentally friendly vehicles from January 1, 2026, has created a new trend in the market. According to him, the prices of cars in this category have increased in line with duties.
"In addition, the used car market, which was practically 'collapsed' in 2025, has gradually started to revive this year. While last year a price drop of up to 35-45 percent was observed, this year, on the contrary, an increase in car prices is felt. However, this does not mean a significant revival in the market. On the contrary, January-February are traditionally considered a quiet period in the car market, and this year that stagnation was felt even more clearly. Weakness was observed in the sales of both new and used cars."
The chairman added that since the beginning of March, there has been some movement in the market, and interest in car dealerships and cars has increased again:
"Generally, those who want to buy a new car make their decision more often after mid-March. The reason is that buyers prefer the car to be manufactured in that particular year. That is, interest in cars produced in 2026 is higher compared to models produced in 2025 and put on sale in 2026. For this reason, there is quietness in the market at the beginning of the year, and sales gradually increase from the spring months."
E. Aliyev noted that regarding rare and collectible cars (rarities), their impact on the overall market is almost non-existent:
"These types of cars are imported into the country in limited numbers, mainly by individual orders. They are mostly used for collections or for visual purposes in places like restaurants and hotels. Therefore, the incentives given to this segment do not significantly affect the overall dynamics of the market," he said.
For your information, since January 1, 2019, only cars powered by electric engines have been exempted from VAT. Later, in 2022, incentives were applied to the import and sale of hybrid cars, as well as the sale and import of electric cars.