Azərbaycan hökuməti Təyin olunmuş Adlar və Nömrələr üzrə İnternet Korporasiyası (ICANN) ilə domen idarəçiliyinin inkişafına dair birgə Yol Xəritəsi hazırlamaq barədə razılığa gəlib.
Redaksiya bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, tərəflər arasında Azərbaycanın domen adları üzrə idarəçilik modelinin gücləndirilməsi, milli DNS infrastrukturunun dayanıqlığının artırılması, eləcə də təhlükəsiz və sabit internet ekosisteminin inkişaf etdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın qlobal internet idarəçiliyi proseslərində daha fəal və sistemli şəkildə iştirakının, ən yaxşı beynəlxalq təcrübələrin ölkədə tətbiqinin və müvafiq sahədə tənzimləmə çərçivəsinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
ICANN rəsmiləri Azərbaycanın internet idarəçiliyi imkanlarının genişləndirilməsi, regional və qlobal təşəbbüslərdə iştirakının artırılması və milli domen ekosisteminin möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini dəstəkləməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Onlar yaxın dövr üçün birgə seminarlar, texniki sessiyalar və ekspert görüşlərinin keçirilməsi təşəbbüsünə müsbət yanaşdıqlarını qeyd ediblər.

Roadmap to be Prepared on Domain Management Development in Azerbaijan
The Azerbaijani government has reached an agreement with the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) to prepare a joint roadmap for the development of domain management.
The editorial reports this citing the Ministry of Digital Development and Transport.
According to the information, an exchange of views took place between the parties on strengthening Azerbaijan's domain name management model, increasing the resilience of the national DNS infrastructure, and developing a secure and stable internet ecosystem. The importance of Azerbaijan's more active and systematic participation in global internet governance processes, the application of best international practices in the country, and the improvement of the regulatory framework in the relevant field were emphasized.
ICANN officials stated their readiness to support Azerbaijan's efforts to expand its internet governance capabilities, increase its participation in regional and global initiatives, and strengthen its national domain ecosystem. They noted their positive approach to the initiative of holding joint seminars, technical sessions, and expert meetings in the near future.