Azərbaycan hökuməti Təyin olunmuş Adlar və Nömrələr üzrə İnternet Korporasiyası (ICANN) ilə domen idarəçiliyinin inkişafına dair birgə Yol Xəritəsi hazırlamaq barədə razılığa gəlib.
Redaksiya bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, tərəflər arasında Azərbaycanın domen adları üzrə idarəçilik modelinin gücləndirilməsi, milli DNS infrastrukturunun dayanıqlığının artırılması, eləcə də təhlükəsiz və sabit internet ekosisteminin inkişaf etdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın qlobal internet idarəçiliyi proseslərində daha fəal və sistemli şəkildə iştirakının, ən yaxşı beynəlxalq təcrübələrin ölkədə tətbiqinin və müvafiq sahədə tənzimləmə çərçivəsinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
ICANN rəsmiləri Azərbaycanın internet idarəçiliyi imkanlarının genişləndirilməsi, regional və qlobal təşəbbüslərdə iştirakının artırılması və milli domen ekosisteminin möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini dəstəkləməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Onlar yaxın dövr üçün birgə seminarlar, texniki sessiyalar və ekspert görüşlərinin keçirilməsi təşəbbüsünə müsbət yanaşdıqlarını qeyd ediblər.

Правительство Азербайджана достигло соглашения с Корпорацией по управлению доменными именами и IP-адресами (ICANN) о совместной разработке Дорожной карты по развитию управления доменами.
Об этом редакции сообщили со ссылкой на Министерство цифрового развития и транспорта.
Согласно информации, стороны обменялись мнениями по вопросам укрепления модели управления доменными именами Азербайджана, повышения устойчивости национальной DNS-инфраструктуры, а также развития безопасной и стабильной интернет-экосистемы. Была подчеркнута важность более активного и системного участия Азербайджана в процессах глобального управления интернетом, внедрения передового международного опыта в стране и совершенствования соответствующей нормативно-правовой базы.
Представители ICANN заявили о готовности поддержать усилия Азербайджана по расширению возможностей управления интернетом, увеличению участия в региональных и глобальных инициативах и укреплению национальной доменной экосистемы. Они отметили положительное отношение к инициативе проведения совместных семинаров, технических сессий и экспертных встреч в ближайшее время.