Azərbaycanda CMR sığortasının tətbiqi və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub
9 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Gömrük Təmsilçiliyi və Logistika Şirkətlərinin Assosiasiyası (AGTL) və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin təşkilatçılığı ilə ABADA, beynəlxalq avtomobil daşıyıcıları və logistika şirkətləri arasında CMR sığortası mövzusunda görüş keçirilmişdir.
Görüşdə ABADA-nın Prezidenti Həbib Həsənov işdirak etmişdir.
CMR sığortasının Asərbaycanda tətbiqinin hazırki vəziyyəti və inkişaf imkanları, əhəmiyyəti, daşıyıcının yükə görə üçüncü şəxslər qarşısında məsuliyyətinin təmini, sahibkarın yük təhlükəsizliyinin qorunması, dövlətin vergi və ticarət nəzarətinin gücləndirilməsi barədə məsələlər üzrə cənab Həbib Həsənov görüşdə məruzə ilə çıxış etmişdir.

Обсуждены применение и перспективы развития страхования CMR в Азербайджане
9 апреля 2026 года при организации Ассоциации таможенных представителей и логистических компаний Азербайджана (AGTL) и Агентства по развитию малого и среднего бизнеса состоялась встреча между ABADA, международными автомобильными перевозчиками и логистическими компаниями на тему страхования CMR.
Во встрече принял участие Президент ABADA Хабиб Гасанов.
На встрече господин Хабиб Гасанов выступил с докладом по вопросам текущего состояния и возможностей развития применения страхования CMR в Азербайджане, его значимости, обеспечения ответственности перевозчика перед третьими лицами за груз, защиты безопасности груза предпринимателя, а также усиления государственного налогового и торгового контроля.