Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin təkbətək görüşü olub
Daşkənddə noyabrın 15-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə təkbətək görüşü olub.
Redaksiya xəbər verir ki, görüşdə Azərbaycanla Özbəkistan arasında müttəfiqliyə və strateji tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyi bildirilib.
Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana, Prezident Şavkat Mirziyoyevin isə Azərbaycan mütəmadi səfərlərinin əlaqələrin inkişafında rolu vurğulanıb.
Azərbaycanla Mərkəzi Asiya ölkələri arasında əməkdaşlığın son dövrlərdə daha da genişləndiyi məmnunluqla qeyd edilərək bu xüsusda dövlət başçısının Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 7-ci Məşvərət Görüşündə iştirakının önəminə toxunulub.
Söhbət zamanı dövlət başçıları iki ölkə arasında əlaqələrin perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

A one-on-one meeting between the Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan has taken place
A one-on-one meeting between President Ilham Aliyev of Azerbaijan and President Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan took place in Tashkent on November 15.
The editorial office reports that during the meeting, it was stated that relations between Azerbaijan and Uzbekistan, based on alliance and strategic partnership, are successfully developing.
The role of President Ilham Aliyev's regular visits to Uzbekistan and President Shavkat Mirziyoyev's regular visits to Azerbaijan in the development of relations was emphasized.
It was noted with satisfaction that cooperation between Azerbaijan and Central Asian countries has expanded further recently, and in this regard, the importance of the head of state's participation in the 7th Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia was highlighted.
During the conversation, the heads of state exchanged views on the prospects of relations between the two countries.