Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutu (AQTİ) müxtəlif ali təhsil müəssisələri ilə daim sıx əməkdaşlıq edərək qida təhlükəsizliyi sahəsində gənc mütəxəssislərin formalaşdırılması və peşəkar kadrların hazırlanması istiqamətində öz fəaliyyətini davam etdirir.
Belə ki, AQTİ ilə Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində ATU-nun İctimai səhiyyə fakültəsinin üçüncü və beşinci kurs tələbələri müəyyən olunmuş vaxtlarda AQTİ nəzdində fəaliyyət göstərən laboratoriyalarda “Qida məhsullarının sanitariya-gigiyena ekspertizası” mövzusunda praktik məşğələ dərsləri keçirlər.
Tələbələrə AQTİ-nin fəaliyyəti, ölkəmizdə qida təhlükəsizliyi istiqamətində görülən işlər haqqında geniş məlumat verilir, keçilən mövzulara uyğun olaraq laboratoriyada mütəxəssislər tərəfindən müxtəlif müayinələr nümayiş etdirilir, tələbələrin praktik məşğələlərdə şəxsən iştirakına şərait yaradılır ki, bu, əldə edilən nəzəri və təcrübi biliklərin daha da möhkəmlənməsinə imkan verir.
Təcrübə proqramında müasir beynəlxalq metod və cihazlarla tanış olan tələbələrə yaradılan şərait və dərslərin əyani, sual-cavab və müzakirə formatında keçirilməsi onların dərslərə olan marağını daha da artırır.

Студенты Азербайджанского медицинского университета проходят практические занятия в AQTİ
Азербайджанский институт пищевой безопасности (AQTİ), постоянно тесно сотрудничая с различными высшими учебными заведениями, продолжает свою деятельность по формированию молодых специалистов и подготовке профессиональных кадров в области пищевой безопасности.
Так, в рамках меморандума, подписанного между AQTİ и Азербайджанским медицинским университетом (ATU), студенты третьего и пятого курсов факультета общественного здравоохранения ATU в установленные сроки проходят практические занятия по теме «Санитарно-гигиеническая экспертиза пищевых продуктов» в лабораториях, действующих при AQTİ.
Студентам предоставляется обширная информация о деятельности AQTİ, о работе, проводимой в нашей стране в направлении пищевой безопасности, в соответствии с пройденными темами в лаборатории специалистами демонстрируются различные исследования, создаются условия для личного участия студентов в практических занятиях, что позволяет еще больше укрепить полученные теоретические и практические знания.
Условия, созданные для студентов, знакомящихся с современными международными методами и приборами в рамках программы практики, а также проведение занятий в наглядном формате, в форме вопросов-ответов и дискуссий, еще больше повышают их интерес к занятиям.