Azərbaycan Qəzzaya hərbi qüvvə göndərəcək?
Qəzza zolağında sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə beynəlxalq qüvvə yaradılması müzakirə olunur. ABŞ Müharibə Nazirliyinin rəsmisinin bildirdiyinə görə, bu qüvvəyə qoşun göndərmək üçün Azərbaycan, Pakistanİndoneziya əsas namizədlər arasında göstərilib.
Redaksiya mənbəyə istinadla xəbər verir ki, qüvvənin tərkibi ilə bağlı danışıqlar davam edir və hələlik heç bir ölkə rəsmi şəkildə öhdəlik götürməyib. ABŞ rəsmisi qeyd edib ki, bu ölkələr sabitləşmə prosesinə qoşulmaqda ən çox maraq göstərən tərəflərdir.
Politico nəşrinin məlumatına görə, missiyanın əsas məqsədi atəşkəs rejiminə nəzarət etmək, bölgədə təhlükəsizliyin bərpası və humanitar yardımların fasiləsiz çatdırılmasını təmin etmək olacaq.

Обсуждается создание международных сил для обеспечения стабильности и безопасности в секторе Газа. По словам представителя Министерства обороны США, Азербайджан, Пакистан и Индонезия названы в числе основных кандидатов для отправки войск в эти силы.
Редакция со ссылкой на источник сообщает, что переговоры о составе сил продолжаются, и пока ни одна страна официально не взяла на себя обязательств. Представитель США отметил, что эти страны проявляют наибольший интерес к участию в процессе стабилизации.
По данным издания Politico, основной целью миссии будет контроль за режимом прекращения огня, восстановление безопасности в регионе и обеспечение бесперебойной доставки гуманитарной помощи.