Azərbaycan Prezidenti: Biz bütün dövrlərdə dilimizi qorumuşuq
Biz bütün dövrlər ərzində dilimizi qorumuşuq və bu gün danışdığımız Azərbaycan dili bizim ulu babalarımızın danışdığı Azərbaycan dilindən fərqlənmir. Bu, böyük nailiyyətdir. Mən hesab edirəm ki, xalqımızın böyüklüyüdür ki, biz başqa dillərin təsirinə düşməmişik.
Redaksiya xəbər verir ki, bu fikri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində deyib.
“Düzdür, sovet vaxtında bizim leksikonumuza bəzi kəlmələr daxil olmuşdur. Mən beynəlxalq leksikondan gələn kəlmələri nəzərdə tutmuram. Amma prinsip etibarilə müstəqillik dövründə biz özümüzü onlardan təmizləyə bildik”, - deyə dövlətimizin başçısı əlavə edib.

President of Azerbaijan: We Have Preserved Our Language Throughout All Eras
We have preserved our language throughout all eras, and the Azerbaijani language we speak today does not differ from the Azerbaijani language spoken by our ancestors. This is a great achievement. I believe it is the greatness of our people that we have not fallen under the influence of other languages.
The editorial office reports that this was stated by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in an interview with local television channels on January 5.
“It is true that during the Soviet era, some words entered our lexicon. I am not referring to words from international vocabulary. But in principle, during the period of independence, we were able to cleanse ourselves of them,” the head of state added.