Azərbaycan Pakistandan sarıkök tədarükünü bərpa edib
Redaksiya-nın Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalara əsasən, bu, 2024-cü ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyər ifadəsində 2,4 % çox, kəmiyyət olaraq – 5 % azdır.
Hesabat dövründə Azərbaycan Hindistandan 639 min ABŞ dolları dəyərində (bir il əvvəlki göstəricidən 3 % az) 323 ton (-11 %), İrandan 292 min ABŞ dolları dəyərində (+20 %) 213 ton (+8 %), Türkiyədən 39,41 min ABŞ dolları dəyərində (+5 %) 4,23 ton (+11 %), Pakistandan 8,3 min ABŞ dolları dəyərində 1,2 ton, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən 2 min ABŞ dolları dəyərində (+2,3 dəfə) 0,99 ton (+65 %) məhsul alıb.

За первые 10 месяцев прошлого года Азербайджан импортировал 547 тонн куркумы на сумму 981 тысячу долларов США.
По расчетам редакции, основанным на данных Государственного статистического комитета, это на 2,4% больше в стоимостном выражении и на 5% меньше в количественном по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
За отчетный период Азербайджан закупил продукцию из Индии на сумму 639 тысяч долларов США (на 3% меньше показателя годичной давности) – 323 тонны (-11%), из Ирана на сумму 292 тысячи долларов США (+20%) – 213 тонн (+8%), из Турции на сумму 39,41 тысячи долларов США (+5%) – 4,23 тонны (+11%), из Пакистана на сумму 8,3 тысячи долларов США – 1,2 тонны, из Объединенных Арабских Эмиратов на сумму 2 тысячи долларов США (+в 2,3 раза) – 0,99 тонны (+65%).