Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının nümayəndə heyəti Yaponiyada səfərdə olub
8–9 aprel tarixlərində Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) nümayəndə heyəti beynəlxalq təcrübə mübadiləsi proqramları çərçivəsində Yaponiya Respublikasına işgüzar səfər həyata keçirib.
Səfər çərçivəsində ilk olaraq Azərbaycan Banklar Assosiasiyası nümayəndə heyətinin Yaponiya Banklar Assosiasiyası (Japanese Bankers Association – JBA) ilə görüşü keçirilib.
8 aprel 2026-cı il tarixində baş tutan görüşdə ABA nümayəndə heyəti JBA rəhbərliyi və əlaqədar qurumların ekspertləri ilə bir araya gəlib.
Görüşdə ABA-nı prezident Zakir Nuriyev, icraçı direktor Yunus Abdulov, Azərbaycan Mərkəzi Bankının, ölkənin aparıcı banklarının və Azərbaycan Kredit Bürosunun nümayəndələri təmsil ediblər.
Yapon tərəfini isə JBA-nın sədr müavini və baş icraçı direktoru Yasuyuki Matsumoto və onun heyəti — Masayuki Saegusa, Yoji Oki, Ayako Suwa və Reo Takizawa təmsil ediblər.
Görüş çərçivəsində Yasuyuki Matsumoto Yaponiya bank sistemi, ölkənin makroiqtisadi vəziyyəti, ödəniş infrastrukturu və rəqəmsal bankçılığın inkişaf istiqamətləri barədə məlumat verib.
ABA nümayəndə heyəti isə Azərbaycan bank sektorunda rəqəmsallaşma prosesləri, ödəniş sistemlərinin genişləndirilməsi, maliyyə və bank sahəsində aparılan islahatlar və mövcud tənzimləmə çərçivəsi barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti həmçinin The Japanese Banks’ Payment Clearing Network, Cooperation Agency for Anti-Money Laundering, Mizuho Bank, Money Forward, Inc., eləcə də Yaponiya Mərkəzi Bankı ilə bir sıra yüksək səviyyəli işgüzar görüşlərdə iştirak edib.
Görüşlər zamanı tərəflər bankçılıq sektorunda qabaqcıl beynəlxalq təcrübələr, rəqəmsal aktivlər, süni intellekt texnologiyalarının maliyyə sektorunda tətbiqi, eləcə də maliyyə əməliyyatlarının şəffaflığının artırılması istiqamətində geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Səfər çərçivəsində əldə olunan nəticələr Azərbaycan və Yaponiya bankçılıq sektorları arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, innovativ yanaşmaların tətbiqi və institusional inkişafın dəstəklənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

On April 8-9, a delegation of the Azerbaijan Banks Association (ABA) paid a business visit to the Republic of Japan within the framework of international experience exchange programs.
Within the framework of the visit, the delegation of the Azerbaijan Banks Association first held a meeting with the Japanese Bankers Association (JBA).
At the meeting held on April 8, 2026, the ABA delegation met with the JBA leadership and experts from relevant institutions.
ABA was represented at the meeting by President Zakir Nuriyev, Executive Director Yunus Abdulov, and representatives from the Central Bank of Azerbaijan, the country's leading banks, and the Azerbaijan Credit Bureau.
The Japanese side was represented by JBA Deputy Chairman and Chief Executive Officer Yasuyuki Matsumoto and his team — Masayuki Saegusa, Yoji Oki, Ayako Suwa, and Reo Takizawa.
During the meeting, Yasuyuki Matsumoto provided information on the Japanese banking system, the country's macroeconomic situation, payment infrastructure, and development directions of digital banking.
The ABA delegation, in turn, informed the Japanese side about digitalization processes in the Azerbaijani banking sector, the expansion of payment systems, reforms carried out in the financial and banking sector, and the existing regulatory framework.
Within the framework of the visit, the delegation also participated in a series of high-level business meetings with The Japanese Banks’ Payment Clearing Network, Cooperation Agency for Anti-Money Laundering, Mizuho Bank, Money Forward, Inc., as well as the Central Bank of Japan.
During the meetings, the parties engaged in extensive discussions on advanced international practices in the banking sector, digital assets, the application of artificial intelligence technologies in the financial sector, and increasing the transparency of financial operations.
The results achieved within the framework of the visit are of great importance for further expanding cooperation between the Azerbaijani and Japanese banking sectors, implementing innovative approaches, and supporting institutional development.