Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının nümayəndə heyəti Yaponiyada səfərdə olub
8–9 aprel tarixlərində Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) nümayəndə heyəti beynəlxalq təcrübə mübadiləsi proqramları çərçivəsində Yaponiya Respublikasına işgüzar səfər həyata keçirib.
Səfər çərçivəsində ilk olaraq Azərbaycan Banklar Assosiasiyası nümayəndə heyətinin Yaponiya Banklar Assosiasiyası (Japanese Bankers Association – JBA) ilə görüşü keçirilib.
8 aprel 2026-cı il tarixində baş tutan görüşdə ABA nümayəndə heyəti JBA rəhbərliyi və əlaqədar qurumların ekspertləri ilə bir araya gəlib.
Görüşdə ABA-nı prezident Zakir Nuriyev, icraçı direktor Yunus Abdulov, Azərbaycan Mərkəzi Bankının, ölkənin aparıcı banklarının və Azərbaycan Kredit Bürosunun nümayəndələri təmsil ediblər.
Yapon tərəfini isə JBA-nın sədr müavini və baş icraçı direktoru Yasuyuki Matsumoto və onun heyəti — Masayuki Saegusa, Yoji Oki, Ayako Suwa və Reo Takizawa təmsil ediblər.
Görüş çərçivəsində Yasuyuki Matsumoto Yaponiya bank sistemi, ölkənin makroiqtisadi vəziyyəti, ödəniş infrastrukturu və rəqəmsal bankçılığın inkişaf istiqamətləri barədə məlumat verib.
ABA nümayəndə heyəti isə Azərbaycan bank sektorunda rəqəmsallaşma prosesləri, ödəniş sistemlərinin genişləndirilməsi, maliyyə və bank sahəsində aparılan islahatlar və mövcud tənzimləmə çərçivəsi barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti həmçinin The Japanese Banks’ Payment Clearing Network, Cooperation Agency for Anti-Money Laundering, Mizuho Bank, Money Forward, Inc., eləcə də Yaponiya Mərkəzi Bankı ilə bir sıra yüksək səviyyəli işgüzar görüşlərdə iştirak edib.
Görüşlər zamanı tərəflər bankçılıq sektorunda qabaqcıl beynəlxalq təcrübələr, rəqəmsal aktivlər, süni intellekt texnologiyalarının maliyyə sektorunda tətbiqi, eləcə də maliyyə əməliyyatlarının şəffaflığının artırılması istiqamətində geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Səfər çərçivəsində əldə olunan nəticələr Azərbaycan və Yaponiya bankçılıq sektorları arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, innovativ yanaşmaların tətbiqi və institusional inkişafın dəstəklənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

8–9 апреля делегация Ассоциации банков Азербайджана (АБА) совершила деловой визит в Японию в рамках программ обмена международным опытом.
В рамках визита состоялась первая встреча делегации Ассоциации банков Азербайджана с Японской банковской ассоциацией (Japanese Bankers Association – JBA).
На встрече, состоявшейся 8 апреля 2026 года, делегация АБА встретилась с руководством JBA и экспертами соответствующих учреждений.
На встрече АБА представляли президент Закир Нуриев, исполнительный директор Юнус Абдулов, а также представители Центрального банка Азербайджана, ведущих банков страны и Азербайджанского кредитного бюро.
Японскую сторону представляли заместитель председателя и главный исполнительный директор JBA Ясуюки Мацумото и его команда — Масаюки Саэгуса, Йоджи Оки, Аяко Сува и Рео Такизава.
В рамках встречи Ясуюки Мацумото предоставил информацию о банковской системе Японии, макроэкономической ситуации в стране, платежной инфраструктуре и направлениях развития цифрового банкинга.
Делегация АБА, в свою очередь, проинформировала противоположную сторону о процессах цифровизации в банковском секторе Азербайджана, расширении платежных систем, проводимых реформах в финансовой и банковской сферах и существующей регуляторной базе.
В рамках визита делегация также приняла участие в ряде деловых встреч высокого уровня с The Japanese Banks’ Payment Clearing Network, Cooperation Agency for Anti-Money Laundering, Mizuho Bank, Money Forward, Inc., а также с Центральным банком Японии.
В ходе встреч стороны провели широкий обмен мнениями по передовым международным практикам в банковском секторе, цифровым активам, применению технологий искусственного интеллекта в финансовом секторе, а также по повышению прозрачности финансовых операций.
Результаты, достигнутые в рамках визита, имеют важное значение с точки зрения дальнейшего расширения сотрудничества между банковскими секторами Азербайджана и Японии, внедрения инновационных подходов и поддержки институционального развития.