Avropa İttifaqının bəzi ölkələrindən Rusiyaya köç edənlərin sayında artım müşahidə olunduğu bildirilir və bu proses parlament səviyyəsində də diqqət çəkir. Rusiya Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodin miqrasiya axınının səbəblərinin müxtəlif sosial və ideoloji amillərlə bağlı olduğunu açıqlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Volodin hər ay təxminən 150 avropalının Rusiyaya köçdüyünü və müraciətlərin dinamik şəkildə artdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, müraciət edən şəxslər ən çox təhlükəsizlik, əlçatan tibb xidmətləri, təhsil imkanları, söz azadlığı və LGBT gündəminin olmaması kimi amilləri əsas gətirirlər.
Rusiya rəsmilərinin məlumatına görə, köç tendensiyası həm iqtisadi, həm də sosial narahatlıqların artdığı Avropa ölkələrinin vətəndaşları arasında daha çox müşahidə olunur. Eyni zamanda, Avropadakı iqtisadi çətinliklərin, xüsusilə də yaşayış xərclərinin yüksəlməsinin bu qərarlara təsir etdiyi qeyd edilir.
Moskva rəsmiləri, bu prosesin gələcək aylarda da davam edə biləcəyini və müraciət axınının hazırkı göstəricilərdən daha yüksək səviyyəyə çatmasının mümkün olduğunu istisna etmirlər.

Сообщается о росте числа переселенцев из некоторых стран Европейского Союза в Россию, и этот процесс привлекает внимание даже на парламентском уровне. Председатель Государственной Думы России Вячеслав Володин заявил, что причины миграционного потока связаны с различными социальными и идеологическими факторами.
Редакция сообщает, что Володин заявил о переселении около 150 европейцев в Россию каждый месяц и о динамичном росте числа обращений. По его словам, обращающиеся лица чаще всего ссылаются на такие факторы, как безопасность, доступные медицинские услуги, возможности образования, свобода слова и отсутствие ЛГБТ-повестки.
По данным российских официальных лиц, тенденция к переселению чаще наблюдается среди граждан европейских стран, где растут как экономические, так и социальные проблемы. В то же время отмечается, что экономические трудности в Европе, особенно рост стоимости жизни, влияют на эти решения.
Московские официальные лица не исключают, что этот процесс может продолжиться и в ближайшие месяцы, и что поток обращений может достичь более высокого уровня, чем текущие показатели.