Avropa İttifaqının bəzi ölkələrindən Rusiyaya köç edənlərin sayında artım müşahidə olunduğu bildirilir və bu proses parlament səviyyəsində də diqqət çəkir. Rusiya Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodin miqrasiya axınının səbəblərinin müxtəlif sosial və ideoloji amillərlə bağlı olduğunu açıqlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Volodin hər ay təxminən 150 avropalının Rusiyaya köçdüyünü və müraciətlərin dinamik şəkildə artdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, müraciət edən şəxslər ən çox təhlükəsizlik, əlçatan tibb xidmətləri, təhsil imkanları, söz azadlığı və LGBT gündəminin olmaması kimi amilləri əsas gətirirlər.
Rusiya rəsmilərinin məlumatına görə, köç tendensiyası həm iqtisadi, həm də sosial narahatlıqların artdığı Avropa ölkələrinin vətəndaşları arasında daha çox müşahidə olunur. Eyni zamanda, Avropadakı iqtisadi çətinliklərin, xüsusilə də yaşayış xərclərinin yüksəlməsinin bu qərarlara təsir etdiyi qeyd edilir.
Moskva rəsmiləri, bu prosesin gələcək aylarda da davam edə biləcəyini və müraciət axınının hazırkı göstəricilərdən daha yüksək səviyyəyə çatmasının mümkün olduğunu istisna etmirlər.

New Data Released on European Residents' Migration to Russia
It is reported that there has been an increase in the number of people migrating to Russia from some European Union countries, and this process is also attracting attention at the parliamentary level. Chairman of the Russian State Duma, Vyacheslav Volodin, announced that the reasons for the migration flow are related to various social and ideological factors.
Volodin stated that approximately 150 Europeans migrate to Russia every month, and the number of applications is dynamically increasing. According to him, applicants most often cite factors such as security, accessible medical services, educational opportunities, freedom of speech, and the absence of an LGBT agenda.
According to Russian officials, the migration trend is more frequently observed among citizens of European countries where both economic and social concerns are increasing. At the same time, it is noted that economic difficulties in Europe, particularly the rising cost of living, influence these decisions.
Moscow officials do not rule out that this process may continue in the coming months and that the flow of applications could reach a higher level than current indicators.