Avropa İttifaqına üzv ölkələrin paytaxtlarında ABŞ-yə qarşı genişmiqyaslı iqtisadi cavab tədbirləri müzakirə olunur. Müzakirələr çərçivəsində Amerika məhsullarına qarşı ümumilikdə 93 milyard avro dəyərində tariflərin tətbiqi və ya ABŞ şirkətlərinin Avropa bazarına çıxışının məhdudlaşdırılması variantları nəzərdən keçirilir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, bu planlar ABŞ prezidenti Donald Trampın Avropa ölkələrinə qarşı səsləndirdiyi iqtisadi təhdidlərə cavab olaraq gündəmə gəlib. Avropa paytaxtları Vaşinqtonun mümkün addımlarının İttifaq iqtisadiyyatına təsirini azaltmaq üçün koordinasiyalı mövqe formalaşdırmağa çalışır.
Məlumata görə, müzakirə olunan tədbirlər həm rüsumların artırılmasını, həm də ABŞ şirkətlərinin Avropa İttifaqı bazarındakı fəaliyyətinə əlavə tənzimləmələrin tətbiqini əhatə edə bilər. Qərarların yaxın dövrdə üzv ölkələr arasında razılaşdırılaraq yekunlaşdırılması gözlənilir.

Capitals of European Union member states are discussing large-scale economic response measures against the US. Within the scope of these discussions, options such as imposing tariffs totaling 93 billion euros on American products or restricting the access of US companies to the European market are being reviewed.
The editorial reports, citing a source, that these plans have emerged in response to the economic threats voiced by US President Donald Trump against European countries. European capitals are attempting to form a coordinated stance to mitigate the impact of Washington's potential actions on the Union's economy.
According to the information, the discussed measures could include both tariff increases and the application of additional regulations on the activities of US companies in the European Union market. Decisions are expected to be finalized and agreed upon among member states in the near future.