Avropa İttifaqına üzv ölkələrin paytaxtlarında ABŞ-yə qarşı genişmiqyaslı iqtisadi cavab tədbirləri müzakirə olunur. Müzakirələr çərçivəsində Amerika məhsullarına qarşı ümumilikdə 93 milyard avro dəyərində tariflərin tətbiqi və ya ABŞ şirkətlərinin Avropa bazarına çıxışının məhdudlaşdırılması variantları nəzərdən keçirilir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, bu planlar ABŞ prezidenti Donald Trampın Avropa ölkələrinə qarşı səsləndirdiyi iqtisadi təhdidlərə cavab olaraq gündəmə gəlib. Avropa paytaxtları Vaşinqtonun mümkün addımlarının İttifaq iqtisadiyyatına təsirini azaltmaq üçün koordinasiyalı mövqe formalaşdırmağa çalışır.
Məlumata görə, müzakirə olunan tədbirlər həm rüsumların artırılmasını, həm də ABŞ şirkətlərinin Avropa İttifaqı bazarındakı fəaliyyətinə əlavə tənzimləmələrin tətbiqini əhatə edə bilər. Qərarların yaxın dövrdə üzv ölkələr arasında razılaşdırılaraq yekunlaşdırılması gözlənilir.

Европейские столицы планируют масштабные пошлины против США
В столицах стран-членов Европейского союза обсуждаются масштабные экономические ответные меры против США. В рамках обсуждений рассматриваются варианты введения тарифов на американскую продукцию общей стоимостью 93 миллиарда евро или ограничения доступа американских компаний на европейский рынок.
Редакция сообщает со ссылкой на источник, что эти планы возникли в ответ на экономические угрозы, озвученные президентом США Дональдом Трампом в адрес европейских стран. Европейские столицы пытаются выработать скоординированную позицию, чтобы снизить влияние возможных шагов Вашингтона на экономику Союза.
Согласно информации, обсуждаемые меры могут включать как повышение пошлин, так и введение дополнительных регуляций для деятельности американских компаний на рынке Европейского союза. Ожидается, что решения будут согласованы между странами-членами и окончательно утверждены в ближайшее время.