Avropa ölkələri Qəzzaya havadan yardım göndərdi, Trampdan xəbərdarlıq
Almaniya, İspaniya, Fransa və Belçika Qəzza zolağında davam edən humanitar böhranla əlaqədar birgə yardım əməliyyatı həyata keçiriblər.
Redaksiya xəbər verir ki, sözügedən ölkələr Qəzzaya hava yolu ilə — paraşüt vasitəsilə — yardımlar atıblar. Əməliyyatın məqsədi bölgədə aclıq və dərman çatışmazlığından əziyyət çəkən mülki əhaliyə təcili dəstək göstərməkdir.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron məsələ ilə bağlı açıqlamasında bildirib: “Qəzzadakı fövqəladə vəziyyətə qarşı hava yardımı əməliyyatı həyata keçirdik. Lakin bu kifayət deyil. İsrail Qəzzaya tam humanitar çıxış imkanı tanımalıdır, çünki bölgə aclıq riski ilə üz-üzədir.”
ABŞ prezidenti Donald Tramp isə yardım məsələsinə fərqli aspektdən yanaşıb. O deyib: “Qəzzada insanların qida ilə təmin olunduğundan əmin olmaq istəyirik. Amma HƏMAS-ın bu yardımları oğurlaması ilə bağlı narahatlığımız var. Netanyahunu bacarıqlı bir lider kimi tanıyıram. Yaxşı idarəetmə bu oğurluğun qarşısını ala bilər. Ümid edirəm ki, israillilər bu məsələyə nəzarət edə biləcək.”
Qeyd edək ki, Qəzza zolağında aylardır davam edən müharibə və blokada bölgədə ciddi humanitar böhran yaradıb. BMT və digər beynəlxalq qurumlar dəfələrlə Qəzzaya fasiləsiz və tam humanitar yardım çağırışı ediblər.

Германия, Испания, Франция и Бельгия провели совместную операцию по оказанию помощи в связи с продолжающимся гуманитарным кризисом в секторе Газа.
Редакция сообщает, что упомянутые страны сбросили помощь в Газу по воздуху — с помощью парашютов. Цель операции — оказать срочную поддержку гражданскому населению, страдающему от голода и нехватки медикаментов в регионе.
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил в своем обращении по этому вопросу: «Мы провели операцию по оказанию воздушной помощи в связи с чрезвычайной ситуацией в Газе. Однако этого недостаточно. Израиль должен предоставить полный гуманитарный доступ в Газу, поскольку регион сталкивается с риском голода».
Президент США Дональд Трамп, однако, подошел к вопросу помощи с другой стороны. Он сказал: «Мы хотим убедиться, что люди в Газе обеспечены продовольствием. Но у нас есть опасения, что ХАМАС украдет эту помощь. Я знаю Нетаньяху как способного лидера. Хорошее управление может предотвратить эти кражи. Я надеюсь, что израильтяне смогут контролировать этот вопрос».
Отметим, что война и блокада, продолжающиеся в секторе Газа уже несколько месяцев, создали серьезный гуманитарный кризис в регионе. ООН и другие международные организации неоднократно призывали к бесперебойной и полной гуманитарной помощи Газе.