Avropa ölkələri Qəzzaya havadan yardım göndərdi, Trampdan xəbərdarlıq
Almaniya, İspaniya, Fransa və Belçika Qəzza zolağında davam edən humanitar böhranla əlaqədar birgə yardım əməliyyatı həyata keçiriblər.
Redaksiya xəbər verir ki, sözügedən ölkələr Qəzzaya hava yolu ilə — paraşüt vasitəsilə — yardımlar atıblar. Əməliyyatın məqsədi bölgədə aclıq və dərman çatışmazlığından əziyyət çəkən mülki əhaliyə təcili dəstək göstərməkdir.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron məsələ ilə bağlı açıqlamasında bildirib: “Qəzzadakı fövqəladə vəziyyətə qarşı hava yardımı əməliyyatı həyata keçirdik. Lakin bu kifayət deyil. İsrail Qəzzaya tam humanitar çıxış imkanı tanımalıdır, çünki bölgə aclıq riski ilə üz-üzədir.”
ABŞ prezidenti Donald Tramp isə yardım məsələsinə fərqli aspektdən yanaşıb. O deyib: “Qəzzada insanların qida ilə təmin olunduğundan əmin olmaq istəyirik. Amma HƏMAS-ın bu yardımları oğurlaması ilə bağlı narahatlığımız var. Netanyahunu bacarıqlı bir lider kimi tanıyıram. Yaxşı idarəetmə bu oğurluğun qarşısını ala bilər. Ümid edirəm ki, israillilər bu məsələyə nəzarət edə biləcək.”
Qeyd edək ki, Qəzza zolağında aylardır davam edən müharibə və blokada bölgədə ciddi humanitar böhran yaradıb. BMT və digər beynəlxalq qurumlar dəfələrlə Qəzzaya fasiləsiz və tam humanitar yardım çağırışı ediblər.

Germany, Spain, France, and Belgium have carried out a joint aid operation in connection with the ongoing humanitarian crisis in the Gaza Strip.
The editorial office reports that the aforementioned countries have dropped aid to Gaza by air — via parachute. The purpose of the operation is to provide urgent support to the civilian population suffering from hunger and lack of medicine in the region.
French President Emmanuel Macron stated in his declaration regarding the issue: “We carried out an air aid operation against the emergency situation in Gaza. But this is not enough. Israel must allow full humanitarian access to Gaza, because the region is facing the risk of famine.”
US President Donald Trump, however, approached the aid issue from a different angle. He said: “We want to make sure that people in Gaza are provided with food. But we are concerned about Hamas stealing these aids. I know Netanyahu as a capable leader. Good governance can prevent this theft. I hope that the Israelis will be able to control this issue.”
It should be noted that the war and blockade that have been ongoing for months in the Gaza Strip have created a serious humanitarian crisis in the region. The UN and other international organizations have repeatedly called for uninterrupted and full humanitarian aid to Gaza.