Audi 2026-cı ildən Formula-1 yarışlarında rəsmi olaraq iştirak etmək məqsədilə tamamilə öz komponentlərindən hazırladığı yeni bolidini təqdim edib. Şirkət mühəndislərinin sıfırdan yığdığı avtomobil yüksək texniki xüsusiyyətləri ilə diqqət çəkir.
Redaksiya xəbər verir ki, təqdim olunan bolid 1,6 litr həcmində V6 mühərriki ilə təchiz olunub və 1005 at gücü hasil edir. Alman istehsalçısı layihəyə böyük əhəmiyyət verdiyini bildirərək F1 proqramını uzunmüddətli strategiyanın əsas elementlərindən biri kimi qiymətləndirir.
Audi bu məqsədlə Stake F1 Team Kick Sauber komandasını satın alıb və yeni bolidlə 2030-cu ilədək çempionluq qazanmağı hədəfləyir. Şirkət komandaya inteqrasiya prosesinin davam etdiyini və gələcək mövsümlərdə rəqabət qabiliyyətinin yüksəldiləcəyini bəyan edir.
Mütəxəssislər yeni proqramın Formula-1-də güc balansını dəyişdirə biləcəyini, Audi-nin isə yüksək mühəndislik imkanları sayəsində qısa müddətdə ön sıralarda qərarlaşmaq potensialına malik olduğunu bildirirlər.

Audi представила свой новый болид, полностью собранный из собственных компонентов, с целью официального участия в гонках Формулы-1 с 2026 года. Автомобиль, собранный инженерами компании с нуля, привлекает внимание своими высокими техническими характеристиками.
Редакция сообщает, что представленный болид оснащен 1,6-литровым двигателем V6 и развивает мощность 1005 лошадиных сил. Немецкий производитель, заявляя о большой значимости проекта, оценивает программу F1 как один из ключевых элементов долгосрочной стратегии.
С этой целью Audi приобрела команду Stake F1 Team Kick Sauber и с новым болидом стремится завоевать чемпионство к 2030 году. Компания заявляет, что процесс интеграции в команду продолжается, и конкурентоспособность будет повышена в будущих сезонах.
Эксперты заявляют, что новая программа может изменить баланс сил в Формуле-1, а Audi, благодаря своим высоким инженерным возможностям, имеет потенциал занять лидирующие позиции в короткие сроки.