“AtaSığorta” sığorta şirkətinin sığorta portfeli "Atəşgah Sığorta" şirkətinə ötürülüb.
"AtaSığorta" ilə vətəndaşlar arasında bağlanmış sığorta müqavilələri aprel ayının 10-dan etibarən “Atəşgah Sığorta Şirkəti" ASC-yə ötürülüb. Yəni, indiyədək əmlakı və ya məsuliyyəti "AtaSığorta"da sığortalanan vətəndaş hər hansı bir sığorta hadisəsi ilə üzləşərsə və ya hər hansı bir müraciəti olarsa bununla bağlı artıq "Atəşgah" sığorta şirkətinə müraciət etməli olacaq.
Qeyd edilib ki, bu qayda “Sığorta fəaliyyəti haqqında” qanunun 72-ci maddəsi ilə tənzimlənir.
Xatırladaq ki, ötən ilin sonuna "AtaSığorta" şirkətinin yığım portfelinin həcmi 10 milyon 31 min manat olub. Yanvar ayının 6-da isə Mərkəzi Bank sığorta şirkətinin sığorta satışlarını məhdudlaşdırıb və ASC-yə müvəqqəti inzibatçı təyin etmişdi. Sığorta şirkətinin öhdəliklər üzrə portfelinin digər sığorta şirkətinə ötürülməsi o deməkdir ki, AMB qısa zamanda sığorta şirkətinin lizensiyası da ləğv edəcək. (APA)

«AtaSığorta» ликвидируется, ее портфель передан «Atəşgah Sığorta»
Страховые договоры, заключенные между «AtaSığorta» и гражданами, с 10 апреля переданы ОАО «Страховая компания Atəşgah Sığorta». То есть, если гражданин, чье имущество или ответственность до сих пор были застрахованы в «AtaSığorta», столкнется со страховым случаем или у него возникнет какое-либо обращение, ему теперь придется обращаться в страховую компанию «Atəşgah».
Отмечено, что это правило регулируется статьей 72 Закона «О страховой деятельности».
Напомним, что на конец прошлого года объем накопительного портфеля компании «AtaSığorta» составлял 10 миллионов 31 тысячу манатов. А 6 января Центральный банк ограничил страховые продажи страховой компании и назначил временного администратора в ОАО. Передача портфеля обязательств страховой компании другой страховой компании означает, что ЦБА в скором времени также аннулирует лицензию страховой компании. (APA)