“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) 2022-ci ildə əldə etdiyi ISO 37001 – “Antikorrupsiya idarəetmə sistemi” beynəlxalq standartı üzrə sertifikatının etibarlılığı Böyük Britaniyanın "Lloyd’s Register" (LRQA) beynəlxalq təsnifat cəmiyyəti tərəfindən növbəti dəfə təsdiqlənib.
Bu qərar LRQA-nın audit xidməti tərəfindən ötən ilin 8–12 dekabr tarixlərində ASCO-da aparılan növbəti aralıq yoxlamaların nəticəsində qəbul edilib. Audit çərçivəsində şirkətin risklərin idarəedilməsi, hüquq, insan resurslarının idarəedilməsi, satınalma, ictimaiyyətlə əlaqələr, inzibati işlər və informasiya texnologiyaları sahələri üzrə fəaliyyəti qiymətləndirilib. Yekun nəticələrə əsasən, ASCO-da tətbiq olunan korrupsiyaya qarşı idarəetmə mexanizmlərinin ISO 37001 beynəlxalq standartının tələblərinə tam uyğun olduğu müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, ASCO-da şəffaflığın təmin edilməsi və korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində ardıcıl tədbirlər görülür. Beynəlxalq standartın tələblərinin təmin edilməsi məqsədilə 2021-ci ildən qurum üzrə “Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Qaydaları” tətbiq olunur. Bununla yanaşı, ASCO üzrə korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində 2014-cü ildə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti üzrə Korrupsiya ilə Mübarizəyə dair Təlimat” və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin “Qaynar xətt” əlaqə mərkəzinin fəaliyyətinə və daxili araşdırmaların aparılmasına dair Təlimat”, habelə 2015-ci ildə “Biznes Etikası Məcəlləsi” təsdiqlənib.

The validity of the ISO 37001 – "Anti-Bribery Management System" international standard certificate, obtained by "Azerbaijan Caspian Shipping Company" CJSC (ASCO) in 2022, has been re-confirmed by the British international classification society "Lloyd’s Register" (LRQA).
This decision was made based on the results of the next interim inspections conducted by LRQA's audit service at ASCO from December 8-12 last year. Within the framework of the audit, the company's activities in the areas of risk management, legal affairs, human resources management, procurement, public relations, administrative affairs, and information technologies were evaluated. Based on the final results, it was determined that the anti-bribery management mechanisms implemented at ASCO fully comply with the requirements of the ISO 37001 international standard.
It should be noted that ASCO consistently takes measures to ensure transparency and combat corruption. To ensure compliance with the requirements of the international standard, "Anti-Corruption Rules" have been applied throughout the organization since 2021. Additionally, in the field of anti-corruption at ASCO, the "Instruction on Combating Corruption for "Azerbaijan Caspian Shipping Company" Closed Joint-Stock Company" and the "Instruction on the Operation of the "Hotline" Contact Center and the Conduct of Internal Investigations for "Azerbaijan Caspian Shipping Company" Closed Joint-Stock Company" were approved in 2014, as well as the "Code of Business Ethics" in 2015.