Milli Məclisin payız sessiyasının növbəti plenar iclası keçirilib.
İclasın gündəliyinə daxil olan “Dövlət xidmətləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun layihəsi birinci oxunuşda təsdiqlənib.
5 fəsil və 20 maddədən ibarət qanun layihəsi dövlət xidmətləri sahəsində fəaliyyətin təşkilati, hüquqi və iqtisadi əsaslarını müəyyən edir, həmçinin dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində münasibətləri tənzimləyir.
Layihədə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi zamanı ASAN Xidmət”də tətbiq edilən vətəndaşyönümlü yanaşmanın və şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyətlilik, rahatlıq, innovativlik kimi “ASAN xidmət” prinsiplərinin bütün dövlət xidmətlərinə şamil edilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan əlavə, sənədə əsasən dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinə nəzarət mexanizmi qismində “ASAN xidmət” indeksi üzrə qiymətləndirmə nəticələri nəzərdə tutulur. Belə ki, layihəyə əsasən hər il üzrə qiymətləndirmə nəticələri Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə və xidmət təminatçılarına təqdim edilir. Xidmət təminatçıları dövlət xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi və aşkar olunmuş çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün zəruri tədbirlər görməlidirlər.
Layihəyə əsasən dövlət xidmətinin göstərilməsinə yalnız həmin xidmət üzrə məlumatlar Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinə daxil edildikdən sonra yol veriləcəkdir.
İclasda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ulvi Mehdiyev çıxış edərək, son illər ərzində “ASAN xidmət” tərəfindən görülən işlər barədə məlumatı diqqətə çatdırıb. O, hazırda BMT tərəfindən “ASAN xidmət”in dövlət xidmətləri sahəsində ən yaxşı model kimi qiymətləndirildiyini və 30-dan çox ölkəyə ixrac olunduğunu, 6 ölkədə isə “ASAN xidmət” əsasında mərkəzlərin fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Dövlət Agentliyinin sədri ölkə Prezidentinin "ASAN xidmət" qarşısında qoyduğu vəzifələrin bundan sonra da uğurla həyata keçiriləcəyini, dövlət xidmətləri reyestrinin və “ASAN indeks qiymətləndirmə sistemi”nin dövlət xidmətlərinin təkmilləşdirilməsində mühüm rol oynayacağını bildirib.

Задачи, поставленные перед «ASAN xidmət», будут и впредь успешно выполняться
Проект Закона Азербайджанской Республики «О государственных услугах», включенный в повестку дня заседания, был утвержден в первом чтении.
Законопроект, состоящий из 5 глав и 20 статей, определяет организационные, правовые и экономические основы деятельности в сфере государственных услуг, а также регулирует отношения в области оказания государственных услуг.
Проект предусматривает применение клиентоориентированного подхода, используемого в ASAN Xidmət при оказании государственных услуг, а также распространение принципов «ASAN xidmət», таких как прозрачность, вежливость, ответственность, удобство, инновационность, на все государственные услуги.
Кроме того, согласно документу, в качестве механизма контроля качества государственных услуг предусматриваются результаты оценки по индексу «ASAN xidmət». Так, согласно проекту, результаты оценки за каждый год представляются Президенту Азербайджанской Республики и поставщикам услуг. Поставщики услуг должны принять необходимые меры для совершенствования государственных услуг и устранения выявленных недостатков.
Согласно проекту, оказание государственной услуги будет разрешено только после внесения информации об этой услуге в Электронный реестр государственных услуг.
На заседании выступил председатель Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Ульви Мехтиев, который довел до сведения информацию о работе, проделанной «ASAN xidmət» за последние годы. Он отметил, что в настоящее время «ASAN xidmət» оценивается ООН как лучшая модель в сфере государственных услуг, экспортирована в более чем 30 стран, а в 6 странах центры функционируют на основе «ASAN xidmət». Председатель Государственного агентства заявил, что задачи, поставленные Президентом страны перед «ASAN xidmət», будут и впредь успешно выполняться, а реестр государственных услуг и «система оценки индекса ASAN» сыграют важную роль в совершенствовании государственных услуг.