Regional Hüquqi və İqtisadi Maarifləndirmə İctimai Birliyinin (RHİMİB) sədri Arzu Bağrova ilə Simurq - Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti, görkəmli ictimai və elm xadimi, kulturoloq-alim Prof. Dr. Fuad Məmmədov arasında işgüzar görüş keçirilib.
Görüş zamanı Arzu Bağrova rəhbərlik etdiyi birliyin yaranma zərurəti, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilmiş layihələr və cari il üzrə nəzərdə tutulan təşəbbüslər barədə professora ətraflı məlumat verib. O, xüsusilə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, uyğunprofilli QHT-lərin işbirliyinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, qurjmlararası sinerjinin ictimai inkişaf baxımından önəmini qeyd edib.
Simurq - Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti , professor Fuad Məmmədov isə qeyri-hökumət təşkilatlarının, ümumən vətəndaş cəmiyyəti institutlarının inkişafına dövlət tərəfindən göstərilən sistemli dəstəyi şərh edib. O, müvafiq sahədə həyata keçirilən məqsədyönlü siyasətin strateji önəmini vurğulayaraq, rəhbərlik etdiyi Assosiasiyanın 30 ildən artıq müddətdə reallaşdırdığı yerli və beynəlxalq layihələr barədə məlumat verib.
Professor Məmmədov müasir dönəmin çağırışları fonunda Azərbaycan vətəndaş cəmiyyəti institutlarının qarşısında duran əsas vəzifələrə də toxunub, ictimai təşəbbüslərin daha effektiv koordinasiyası və institusional inkişafın vacibliyini qeyd edib. Eyni zamanda o, “Azərbaycan mədəniyyəti–2040” dövlət proqramının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayaraq, bu sənədin yalnız mədəniyyət və incəsənət sahəsi üçün deyil, bütövlükdə cəmiyyətin inkişafı baxımından strateji rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Beynəlxalq “Alaş” Ədəbiyyat Mükafatı laureatı Əkbər Qoşalı, RHİMİB sədr müavini Gülər Bağrova və layihələr üzrə koordinator Nilüfər Lətif Abbasova iştirak edib.
Görüş qarşılıqlı fikir mübadiləsi ortamında keçib, gələcək əməkdaşlıq imkanları və birgə layihələrin gerçəkləşdirilməsi, o cümlədən Fuad Məmmədovun RHİMİB üzvləri üçün kulturologiyadan ustad dərslərinin təşkili məsələləri müzakirə olunub.
Arzu Bağırova və Fuad Məmmədov vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına töhfə verəcək təşəbbüslərin genişləndirilməsi yönündə əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.

Arzu Baghirova met with Fuad Mammadov
A business meeting was held between Arzu Baghirova, Chair of the Regional Legal and Economic Enlightenment Public Union (RLEPU), and Prof. Dr. Fuad Mammadov, President of Simurg - Azerbaijan Culture Association, a prominent public and scientific figure, and culturologist-scientist.
During the meeting, Arzu Baghirova provided the professor with detailed information about the necessity of establishing the union she leads, its areas of activity, implemented projects, and initiatives planned for the current year. She particularly emphasized the importance of strengthening cooperation among civil society institutions and relevant NGOs, noting the significance of inter-organizational synergy for social development.
Professor Fuad Mammadov, President of Simurg - Azerbaijan Culture Association, commented on the systematic state support provided for the development of non-governmental organizations and civil society institutions in general. He emphasized the strategic importance of the targeted policy implemented in this field, and provided information about the local and international projects carried out by the Association he leads for over 30 years.
Professor Mammadov also touched upon the main tasks facing Azerbaijani civil society institutions in the context of modern challenges, noting the importance of more effective coordination of public initiatives and institutional development. At the same time, he specifically emphasized the significance of the “Azerbaijani Culture–2040” state program, highlighting that this document plays a strategic role not only for the field of culture and art but also for the development of society as a whole.
The meeting was attended by Akbar Goshaly, laureate of the International “Alash” Literary Award, Gular Baghirova, Deputy Chair of RLEPU, and Nilufar Latif Abbasova, project coordinator.
The meeting took place in an atmosphere of mutual exchange of views, where opportunities for future cooperation and the implementation of joint projects were discussed, including the organization of master classes in culturology by Fuad Mammadov for RLEPU members.
Arzu Baghirova and Fuad Mammadov expressed their interest in continuing cooperation to expand initiatives that will contribute to the development of civil society.