Çoxəsrlik tariximizin ən parlaq səhifələrinin yazıldığı 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı düşmən üzərində qazanılan hərbi-siyasi Qələbə otuz illik Vətən həsrətimizə son qoydu. Bu tarixi Zəfər eyni zamanda müasir Azərbaycanın gücünü, qüdrətini dünyaya nümayiş etdirdi. Dövrün ən müasir döyüş əməliyyatlarını aparan Azərbaycanın qısa zaman kəsiyində daha bir genişmiqyaslı tədbirlərə start verməsi dünyanı yenidən heyrətləndirdi. Belə ki, müharibədən qısa müddət sonra ermənilər tərəfindən dəhşətli vandalizmə, vəhşiliyə məruz qalmış əzəli və əbədi torpaqlarında sürətli bərpa-quruculuq prosesinə start verildi. “Böyük Qayıdış” konsepsiyası qəbul edilərək bu istiqamətdə bütün zəruri sosial-infrastruktur sahələrinin yaradılmasına başlanıldı. Bu məqsədlə 30 ilə yaxın müddətdə tənəzzülə uğramış, yalnız mənfur, çirkin niyyətlər üçün istifadə edilmiş, talanmış, ərazilərimizdə yeni yollar, kommunikasiya xəttləri çəkilməyə başlanmış, ağıllı kənd və şəhərlər layihələri icra edilmiş məktəblər, xəstəxanalar tikilmiş, elektrik stansiyaları qurulmuşdur. Qeyd edək ki, bu proses bu gün də davamlı və sürətli şəkildə icra edilir.
Bir sözlə, regionun tez bir zamanda dirçəlməsi və inkişafı üçün dövlətimiz tərəfindən lazımi işlər görülür. Ən əsası isə görülən işlər, bərpa-quruculuq prosesi xarici qrant və yardımlar hesabına deyil, yalnız daxili imkanlar hesabına həyata keçirilir. Bu gün parlaq inkişafı ilə seçilən rayonlarımızdan biri Laçındır. Kifayət qədər əhəmiyyətli strateji mövqedə yerləşən Laçın əsarət illərində ciddi dağıntılara məruz qalmışdı. Rəsmi İrəvan işğal dövründə Laçında daha bir cinayətə yol vermişdi. Belə ki, xarici ölkələrdə yaşayan erməni əsilli şəxslərin buraya köçürülməsi onların çirkin niyyətlərinin bir hissəsi idi. Lakin zaman göstərdi ki, haqq, ədalət bir gün öz yerini tutacaqdır. Artıq bir zamanlar düşmən tapdağında inləyən əzəli yurdlarımız azaddır.
Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin 31 iyul 2023-cü ildə azad edilmiş ərazilər üzrə şəhər günlərinin təsis edilməsi ilə bağlı tarixi Sərəncamı böyük məqsədlər naminədir. Sərəncama əsasən, 26 avqust tarixi Laçın şəhəri günü kimi təsis edilib. Artıq üçüncü ildir ki, Laçın şəhər günü təntənəli şəkildə qeyd olunur. Bu gün Vətənini sevən hər kəs Dövlətimizin uğurlarına sevinir.

For the third year, Lachin City Day is solemnly celebrated
The military-political Victory achieved over the enemy during the 44-day Patriotic War, which wrote the brightest pages of our centuries-old history, put an end to our thirty-year longing for the homeland. This historic Victory also demonstrated the strength and power of modern Azerbaijan to the world. Azerbaijan, which conducted the most modern military operations of the era, amazed the world once again by launching another large-scale initiative in a short period. Thus, shortly after the war, a rapid restoration and reconstruction process was launched in our ancient and eternal lands, which had been subjected to terrible vandalism and savagery by Armenians. The “Great Return” concept was adopted, and the creation of all necessary social and infrastructure areas in this direction began. For this purpose, in our territories that had fallen into decline for nearly 30 years, used only for hateful, ugly intentions, and plundered, new roads and communication lines began to be laid, smart village and city projects were implemented, schools and hospitals were built, and power plants were established. It should be noted that this process continues to be implemented consistently and rapidly today.
In short, our state is carrying out the necessary work for the rapid revival and development of the region. Most importantly, the work being done, the restoration and reconstruction process, is carried out not through foreign grants and aid, but solely through internal capabilities. Today, one of our districts distinguished by its bright development is Lachin. Lachin, located in a strategically important position, suffered serious destruction during the years of occupation. Official Yerevan committed another crime in Lachin during the occupation. Namely, the resettlement of ethnic Armenians living in foreign countries here was part of their vile intentions. However, time showed that truth and justice would one day prevail. Our ancient lands, which once groaned under enemy occupation, are now free.
The historic Order of Victorious Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev on July 31, 2023, regarding the establishment of City Days for the liberated territories, serves great purposes. According to the Order, August 26 has been established as Lachin City Day. For the third year now, Lachin City Day is solemnly celebrated. Today, everyone who loves their homeland rejoices in the successes of our State.