Artemis II Ay və Yer eyni kadrda görünəcək
NASA-nın məlumatına görə, Artemis II-nin Ayın ətrafından uçuşu zamanı 6 aprel 2026-cı il tarixində Ay və Yer eyni kadrda görünür. Hər iki səma cismi Günəş tərəfindən qismən işıqlandırılır. Ayın səthi ön planda kəskin detallarla seçilir, Yer isə arxa planda daha uzaqda, daha kiçik və yumşaq işıqla görünür.
Redaksiya xəbər verir ki, kosmik gəminin pəncərəsində səhnənin üzərinə incə şəkildə üst-üstə düşən zəif bir əks də görünür. Ayın fazaları fərqli olsa da, hər iki cisim eyni Günəş işığı ilə formalaşır və dərin kosmosdan Günəş–Yer–Ay sisteminin həndəsəsini nümayiş etdirir.
NASA astronavtları Reid Wiseman, Christina Koch və Victor Glover, habelə Kanada Kosmik Agentliyinin (CSA) astronavtı Jeremy Hansen Yerə qayıtmaq üçün hazırlaşır. Onların Sakit okeanda, EDT üzrə təxminən 8:07 p.m. vaxtında suya eniş etməsi planlaşdırılır.

По данным NASA, во время полета Artemis II вокруг Луны 6 апреля 2026 года Луна и Земля будут видны в одном кадре. Оба небесных тела частично освещены Солнцем. Поверхность Луны видна на переднем плане с четкими деталями, в то время как Земля на заднем плане кажется более удаленной, меньшей и освещенной более мягким светом.
Редакция сообщает, что в окне космического корабля также видно слабое отражение, тонко накладывающееся на сцену. Хотя фазы Луны различаются, оба тела формируются одним и тем же солнечным светом, демонстрируя геометрию системы Солнце–Земля–Луна из глубокого космоса.
Астронавты NASA Рид Уайзман, Кристина Кох и Виктор Гловер, а также астронавт Канадского космического агентства (CSA) Джереми Хансен готовятся к возвращению на Землю. Их приводнение в Тихом океане запланировано примерно на 20:07 по восточному дневному времени (EDT).