ARDNF ilk dəfə qızıl ehtiyatlarının böyük bir hissəsini satıb
Azərbaycan Dövlət Neft Fondu 2026-cı ilin birinci rübündə qızıl ehtiyatlarının bir hissəsini satıb. Bloomberg-in məlumatına görə, satışın həcmi təxminən 22 ton, dəyəri isə cari qiymətlərlə 3 milyard dollardan çox olub. Bu, Fondun 2012-ci ildən qızıl almağa başlamasından bəri qızıl ehtiyatlarını ilk dəfə azaltması kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, APA-nın ARDNF-ə istinadən yaydığı məlumata görə, Fond birinci rübdə 22,1 ton qızıl satıb və nəticədə qızıl ehtiyatları 178,1 tona düşüb. Aprelin 1-nə qızıl ARDNF-in investisiya portfelinin 35,6 faizini, yəni 26,1 milyard dollarını təşkil edib.
ARDNF satışın səbəbini qızılın qiymətindəki kəskin artım fonunda portfelin balanslaşdırılması ilə izah edib. Fond bildirib ki, 2026-cı ilin birinci rübündə qızıl sub-portfelinin payı investisiya siyasətində müəyyən olunan hədəf səviyyəni, icazə verilən yayınma intervalı nəzərə alınmaqla, keçib. Bu səbəbdən qızılın payını yenidən hədəf səviyyəyə qaytarmaq üçün müvafiq əməliyyatlar aparılıb.
Bloomberg yazır ki, qızılın bahalaşması 2025-ci ilin sonuna ARDNF-in qızıl aktivlərinin payını ümumi aktivlərin təxminən 38 faizinə çatdırmışdı. Fondun investisiya siyasətinə əsasən, qızıl portfeldə maksimum 35 faiz pay tuta bilər və əlavə 4 faizlik yuxarı yayınma limiti mövcuddur.
Satışdan sonra da qızıl ARDNF portfelində əsas aktivlərdən biri olaraq qalır. Rəsmi məlumata görə, 2026-cı ilin birinci rübünün sonunda Fondun ümumi aktivləri təxminən 73,5 milyard dollar səviyyəsində olub.

ГНФАР впервые продал значительную часть своих золотых резервов
Государственный Нефтяной Фонд Азербайджана (ГНФАР) продал часть своих золотых резервов в первом квартале 2026 года. По данным Bloomberg, объем продажи составил около 22 тонн, а ее стоимость по текущим ценам превысила 3 миллиарда долларов. Это расценивается как первое сокращение золотых резервов Фонда с тех пор, как он начал приобретать золото в 2012 году.
Редакция сообщает, что, по информации APA со ссылкой на ГНФАР, Фонд продал 22,1 тонны золота в первом квартале, в результате чего золотые резервы сократились до 178,1 тонны. По состоянию на 1 апреля золото составляло 35,6 процента инвестиционного портфеля ГНФАР, или 26,1 миллиарда долларов.
ГНФАР объяснил причину продажи балансировкой портфеля на фоне резкого роста цен на золото. Фонд заявил, что в первом квартале 2026 года доля золотого субпортфеля превысила целевой уровень, установленный в инвестиционной политике, с учетом допустимого интервала отклонения. По этой причине были проведены соответствующие операции для возвращения доли золота к целевому уровню.
Bloomberg пишет, что рост цен на золото к концу 2025 года довел долю золотых активов ГНФАР примерно до 38 процентов от общих активов. Согласно инвестиционной политике Фонда, золото может занимать максимум 35 процентов в портфеле, с дополнительным верхним лимитом отклонения в 4 процента.
Даже после продажи золото остается одним из основных активов в портфеле ГНФАР. По официальным данным, на конец первого квартала 2026 года общие активы Фонда составляли примерно 73,5 миллиарда долларов.