ARDNF ilk dəfə qızıl ehtiyatlarının böyük bir hissəsini satıb
Azərbaycan Dövlət Neft Fondu 2026-cı ilin birinci rübündə qızıl ehtiyatlarının bir hissəsini satıb. Bloomberg-in məlumatına görə, satışın həcmi təxminən 22 ton, dəyəri isə cari qiymətlərlə 3 milyard dollardan çox olub. Bu, Fondun 2012-ci ildən qızıl almağa başlamasından bəri qızıl ehtiyatlarını ilk dəfə azaltması kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, APA-nın ARDNF-ə istinadən yaydığı məlumata görə, Fond birinci rübdə 22,1 ton qızıl satıb və nəticədə qızıl ehtiyatları 178,1 tona düşüb. Aprelin 1-nə qızıl ARDNF-in investisiya portfelinin 35,6 faizini, yəni 26,1 milyard dollarını təşkil edib.
ARDNF satışın səbəbini qızılın qiymətindəki kəskin artım fonunda portfelin balanslaşdırılması ilə izah edib. Fond bildirib ki, 2026-cı ilin birinci rübündə qızıl sub-portfelinin payı investisiya siyasətində müəyyən olunan hədəf səviyyəni, icazə verilən yayınma intervalı nəzərə alınmaqla, keçib. Bu səbəbdən qızılın payını yenidən hədəf səviyyəyə qaytarmaq üçün müvafiq əməliyyatlar aparılıb.
Bloomberg yazır ki, qızılın bahalaşması 2025-ci ilin sonuna ARDNF-in qızıl aktivlərinin payını ümumi aktivlərin təxminən 38 faizinə çatdırmışdı. Fondun investisiya siyasətinə əsasən, qızıl portfeldə maksimum 35 faiz pay tuta bilər və əlavə 4 faizlik yuxarı yayınma limiti mövcuddur.
Satışdan sonra da qızıl ARDNF portfelində əsas aktivlərdən biri olaraq qalır. Rəsmi məlumata görə, 2026-cı ilin birinci rübünün sonunda Fondun ümumi aktivləri təxminən 73,5 milyard dollar səviyyəsində olub.

The State Oil Fund of Azerbaijan sold a portion of its gold reserves in the first quarter of 2026. According to Bloomberg, the volume of the sale was approximately 22 tons, with a value exceeding 3 billion dollars at current prices. This is considered the first time the Fund has reduced its gold reserves since it began acquiring gold in 2012.
The editorial office reports that, according to information released by APA citing SOFAZ, the Fund sold 22.1 tons of gold in the first quarter, resulting in its gold reserves falling to 178.1 tons. As of April 1, gold constituted 35.6 percent, or 26.1 billion dollars, of SOFAZ's investment portfolio.
SOFAZ explained the reason for the sale as portfolio rebalancing amidst a sharp increase in gold prices. The Fund stated that in the first quarter of 2026, the share of the gold sub-portfolio exceeded the target level defined in its investment policy, taking into account the permissible deviation range. For this reason, appropriate operations were carried out to bring the share of gold back to the target level.
Bloomberg writes that the appreciation of gold had pushed the share of SOFAZ's gold assets to approximately 38 percent of total assets by the end of 2025. According to the Fund's investment policy, gold can hold a maximum share of 35 percent in the portfolio, with an additional upward deviation limit of 4 percent.
Even after the sale, gold remains one of the main assets in the SOFAZ portfolio. According to official data, the Fund's total assets were approximately 73.5 billion dollars at the end of the first quarter of 2026.