Apple şirkəti ilk smart eynəklərini 2027-ci ildə satışa çıxarmağı planlaşdırır. Bloomberg-in Mark Gurman verdiyi məlumata görə, bu məhsulun ilin sonuna yaxın təqdimatı ehtimalı da var. Gurman şirkətin smart eynəklər strategiyasının inkişafı barədə ardıcıl şəkildə məlumat verirdi və indi həmin eynəklərin necə görünəcəyi barədə daha ətraflı detallar paylaşır.
Redaksiya məlumat verir ki, Gurman bildirib ki, Apple hazırda 4 dizaynı sınaqdan keçirir və yekunda onların bəzisi və ya hamısı ilə satışa çıxara bilər. Bildirilir ki, bu dizaynlara böyük düzbucaqlı çərçivə, daha incə düzbucaqlı çərçivə (baş direktor Tim Kook-un taxdığı eynəklərə bənzər), daha böyük oval və ya dairəvi çərçivə, eləcə də daha kiçik oval və ya dairəvi çərçivə daxildir. Apple həmçinin qara, okean mavisi və açıq qəhvəyi daxil olmaqla müxtəlif rəngləri nəzərdən keçirir.
Məlumata görə, bu eynəklər bəzi məqamlarda bir vaxtlar Apple-ın müxtəlif qarışıq və artırılmış reallıq cihazları təqdim etməsi ilə bağlı iddialı planından geri addım kimi qiymətləndirilə bilər. Həmin plan məhsul gecikmələri və Vision Pro-nun zəif qarşılanması səbəbilə artıq çətinliklə üzləşib. Digər tərəfdən, bu eynəklər Meta-nın Ray-Ban eynəklərinə daha yaxın təsvir olunur: onların displeyi olmayacaq, lakin istifadəçilərə foto və video çəkməyə imkan verəcək (Apple-ın oval kamera linzaları istifadə edəcəyi bildirilir). Eynəklər həmçinin telefon zənglərinə cavab vermək, musiqi dinləmək və uzun müddətdir gözlənilən Siri yenilənməsi ilə qarşılıqlı əlaqə yaratmaq funksiyalarını təmin edəcək.

Apple выпустит умные очки в 2027 году
Компания Apple планирует выпустить свои первые умные очки в 2027 году. По информации Марка Гурмана из Bloomberg, существует также вероятность презентации этого продукта ближе к концу года. Гурман последовательно сообщал о развитии стратегии компании в области умных очков, и теперь он делится более подробными деталями о том, как будут выглядеть эти очки.
Редакция сообщает, что Гурман заявил, что Apple в настоящее время тестирует 4 дизайна и в конечном итоге может выпустить некоторые или все из них. Сообщается, что эти дизайны включают большую прямоугольную оправу, более тонкую прямоугольную оправу (похожую на очки, которые носит генеральный директор Тим Кук), большую овальную или круглую оправу, а также меньшую овальную или круглую оправу. Apple также рассматривает различные цвета, включая черный, океанский синий и светло-коричневый.
По имеющимся данным, эти очки в некоторых аспектах могут быть расценены как отступление от амбициозного плана Apple по выпуску различных устройств смешанной и дополненной реальности. Этот план уже столкнулся с трудностями из-за задержек с продуктами и прохладного приема Vision Pro. С другой стороны, эти очки описываются как более близкие к очкам Ray-Ban от Meta: у них не будет дисплея, но они позволят пользователям делать фото и видео (сообщается, что Apple будет использовать овальные линзы камеры). Очки также будут предоставлять функции ответа на телефонные звонки, прослушивания музыки и взаимодействия с долгожданным обновлением Siri.