Apple şirkəti ilk smart eynəklərini 2027-ci ildə satışa çıxarmağı planlaşdırır. Bloomberg-in Mark Gurman verdiyi məlumata görə, bu məhsulun ilin sonuna yaxın təqdimatı ehtimalı da var. Gurman şirkətin smart eynəklər strategiyasının inkişafı barədə ardıcıl şəkildə məlumat verirdi və indi həmin eynəklərin necə görünəcəyi barədə daha ətraflı detallar paylaşır.
Redaksiya məlumat verir ki, Gurman bildirib ki, Apple hazırda 4 dizaynı sınaqdan keçirir və yekunda onların bəzisi və ya hamısı ilə satışa çıxara bilər. Bildirilir ki, bu dizaynlara böyük düzbucaqlı çərçivə, daha incə düzbucaqlı çərçivə (baş direktor Tim Kook-un taxdığı eynəklərə bənzər), daha böyük oval və ya dairəvi çərçivə, eləcə də daha kiçik oval və ya dairəvi çərçivə daxildir. Apple həmçinin qara, okean mavisi və açıq qəhvəyi daxil olmaqla müxtəlif rəngləri nəzərdən keçirir.
Məlumata görə, bu eynəklər bəzi məqamlarda bir vaxtlar Apple-ın müxtəlif qarışıq və artırılmış reallıq cihazları təqdim etməsi ilə bağlı iddialı planından geri addım kimi qiymətləndirilə bilər. Həmin plan məhsul gecikmələri və Vision Pro-nun zəif qarşılanması səbəbilə artıq çətinliklə üzləşib. Digər tərəfdən, bu eynəklər Meta-nın Ray-Ban eynəklərinə daha yaxın təsvir olunur: onların displeyi olmayacaq, lakin istifadəçilərə foto və video çəkməyə imkan verəcək (Apple-ın oval kamera linzaları istifadə edəcəyi bildirilir). Eynəklər həmçinin telefon zənglərinə cavab vermək, musiqi dinləmək və uzun müddətdir gözlənilən Siri yenilənməsi ilə qarşılıqlı əlaqə yaratmaq funksiyalarını təmin edəcək.

Apple to Launch Smart Glasses in 2027
Apple plans to launch its first smart glasses in 2027. According to Bloomberg's Mark Gurman, there is also a possibility that the product will be unveiled closer to the end of the year. Gurman has consistently reported on the development of the company's smart glasses strategy and is now sharing more detailed information about what those glasses will look like.
Redaksiya reports that Gurman stated Apple is currently testing 4 designs and may ultimately launch some or all of them. These designs reportedly include a large rectangular frame, a thinner rectangular frame (similar to glasses worn by CEO Tim Cook), a larger oval or circular frame, and a smaller oval or circular frame. Apple is also considering various colors, including black, ocean blue, and light brown.
According to the information, these glasses could, in some respects, be seen as a step back from Apple's once ambitious plan to introduce various mixed and augmented reality devices. That plan has already faced difficulties due to product delays and the poor reception of Vision Pro. On the other hand, these glasses are described as being closer to Meta's Ray-Ban glasses: they will not have a display but will allow users to take photos and videos (Apple is reportedly using oval camera lenses). The glasses will also provide functions for answering phone calls, listening to music, and interacting with the long-awaited Siri update.