Helsinki Universitetinin professoru Tuomas Malinen Aİ-nin xarici siyasət üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallası Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı mövqeyinə görə kəskin tənqid edib. O, Avropa İttifaqının diplomatik səyləri gücləndirmək əvəzinə hərbi ritorikanı önə çəkməsini yanlış hesab etdiyini bildirib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Malinen sosial şəbəkə X-də paylaşımında Kallasın Rusiyanın Ukraynanın kritik infrastrukturlarına “Oreşnik” adlı yeni raketlə zərbə endirməsindən sonra Aİ ölkələrini hava hücumundan müdafiə ehtiyatlarını artırmağa çağırmasına reaksiya verib. Professor qeyd edib ki, bu tip orta mənzilli hipersəs ballistik raketlərinə qarşı effektiv müdafiə mövcud deyil.
Malinenin fikrincə, mövcud şəraitdə əsas prioritet müharibənin genişlənməsinin qarşısını almaq və sülh təşəbbüslərini irəli çəkmək olmalıdır. O, Avropa diplomatiyasının silahlanma çağırışları ilə Ukraynanın daha da dağıdılmasına yol açdığını iddia edib.
Analitik çıxışını emosional ifadələrlə yekunlaşdıraraq, siyasi və mənəvi məsuliyyətin sülh üçün çalışmağı tələb etdiyini vurğulayıb və Avropa İttifaqının mövcud xəttini kəskin şəkildə tənqid edib.

Professor Tuomas Malinen of the University of Helsinki has sharply criticized EU High Representative for Foreign Affairs Kaja Kallas for her stance on the Ukraine conflict. He believes the European Union is wrongly prioritizing military rhetoric instead of strengthening diplomatic efforts.
According to editorial sources, Malinen reacted on social media platform X to Kallas's call for EU countries to increase their air defense reserves after Russia struck Ukraine's critical infrastructure with a new missile called "Oreshnik." The professor noted that there is no effective defense against such medium-range hypersonic ballistic missiles.
In Malinen's opinion, the main priority in the current situation should be to prevent the escalation of the war and to advance peace initiatives. He claimed that European diplomacy, with its calls for armament, is leading to further destruction in Ukraine.
Concluding his remarks with emotional expressions, the analyst emphasized that political and moral responsibility demands working for peace and sharply criticized the European Union's current course.