18 oktyabr 2025-ci il tarixində Ağdam rayonunun Kəngərli kəndində Alpaqut bölməsinin rəsmi açılışı keçirilib. Bu mühüm hadisə Azərbaycanın Müstəqillik Gününə təsadüf etməklə, tədbirə xüsusi rəmzi məna qazandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu, yalnız Ağdamda deyil, ümumilikdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə açılan ilk idman bölməsi kimi tarixə düşüb. Açılış mərasimində Alpaqut Federasiyasının vitse-prezidenti Rafiq Qasımov, Bakı Şəhər Nümayəndəliyinin rəhbəri Şahlar Vəliyev və Qarabağ Regional Nümayəndəliyinin sədri Kənan Quliyev iştirak ediblər. Onlar tədbir zamanı Azərbaycanın idman tarixində yeni bir səhifənin açıldığını vurğulayıblar.
Bölmə, Ağdam rayonunun Kəngərli kənd sakini və Alpaqut üzrə dördqat dünya çempionu Qəmbər Ağayevin rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərəcək. Qəmbər Ağayevin beynəlxalq təcrübəsi və uğurları gənc idmançılar üçün həm nümunə, həm də motivasiya mənbəyi olacaq.
Açılış mərasimi Alpaqut idmançıları üçün təşkil olunmuş seminarla davam edib. Təlimlərdə iştirak edən bütün idmançılara sertifikatlar təqdim olunub. Seminarda həmçinin şəhid övladları da iştirak edərək xüsusi diqqət və ehtiramla qarşılanıblar.
Beləliklə, işğaldan azad edilən torpaqlarda yeni bir idman səhifəsi açılır. Alpaqut döyüş sənətinin Kəngərli kəndində əsasının qoyulması, Qarabağ bölgəsində gənclər üçün idman və milli ruhun vəhdətini təcəssüm etdirən yeni bir ümid işığına çevrilib.

On October 18, 2025, the official opening of the Alpaqut section took place in Kəngərli village of Aghdam district. This significant event coincided with Azerbaijan's Independence Day, giving the event a special symbolic meaning.
Redaksiya reports that this has gone down in history as the first sports section opened not only in Aghdam but also in the liberated territories in general. The opening ceremony was attended by Rafiq Gasimov, Vice-President of the Alpaqut Federation, Shahlar Valiyev, Head of the Baku City Representation, and Kanan Guliyev, Chairman of the Karabakh Regional Representation. During the event, they emphasized that a new page was being opened in the sports history of Azerbaijan.
The section will operate under the leadership of Gambar Agayev, a resident of Kəngərli village in Aghdam district and a four-time Alpaqut world champion. Gambar Agayev's international experience and successes will serve as both an example and a source of motivation for young athletes.
The opening ceremony continued with a seminar organized for Alpaqut athletes. Certificates were presented to all athletes who participated in the training. Children of martyrs also participated in the seminar and were met with special attention and respect.
Thus, a new sports page is being opened in the liberated territories. The establishment of the Alpaqut martial art in Kəngərli village has become a new beacon of hope for young people in the Karabakh region, embodying the unity of sports and national spirit.