Almaniya hökuməti, ölkənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək məqsədilə əlavə helikopterlərin alınması barədə qərar qəbul edib. Bu addım, müasir təhlükəsizlik mühitində Almaniyanın hərbi potensialını artırmağa yönəlmiş genişmiqyaslı səylərin bir hissəsidir. Yeni helikopterlərin alınması, ölkənin hava qüvvələrinin imkanlarını genişləndirəcək və müxtəlif əməliyyatlarda iştirak etmək üçün daha çox resurs təmin edəcək.
Redaksiya məlumat verir ki, Almaniya, Airbus şirkətindən 20 əlavə H145M helikopteri alacaq. Bu barədə hökumət sənədlərində məlumat verilir. Bu helikopterlərin alınması üçün təxminən 1 milyard avro (1,2 milyard dollar) vəsait ayrılacaq. Bloomberg-in verdiyi məlumata görə, bu maliyyə öhdəliyi parlamentə təqdim olunacaq maliyyə nazirliyinin hesabatında yer alıb.
Almaniya Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, yeni helikopterlərin çatdırılması 2027-ci ildən başlayaraq iki il ərzində həyata keçiriləcək. Bu helikopterlər, Almaniyanın silahlı qüvvələrinin müxtəlif vəzifələri yerinə yetirməsinə kömək edəcək. H145M helikopterləri, yüksək performans və çox yönlülük xüsusiyyətlərinə malikdir. Bu helikopterlər, axtarış-xilasetmə əməliyyatları, hərbi nəqliyyat və xüsusi əməliyyatlar kimi müxtəlif sahələrdə istifadə edilə bilər. Bu addım, Almaniyanın müdafiə qabiliyyətini artırmaqla yanaşı, Airbus şirkəti üçün də əhəmiyyətli bir müqavilədir.

The German government has decided to acquire additional helicopters to strengthen the country's defense capabilities. This step is part of a broader effort aimed at increasing Germany's military potential in the modern security environment. The acquisition of new helicopters will expand the capabilities of the country's air forces and provide more resources for participation in various operations.
Redaksiya reports that Germany will acquire 20 additional H145M helicopters from Airbus. This information is detailed in government documents. Approximately 1 billion euros (1.2 billion dollars) will be allocated for the purchase of these helicopters. According to Bloomberg, this financial commitment is included in a report from the Ministry of Finance to be submitted to parliament.
According to the German Ministry of Defense, the delivery of the new helicopters will be carried out over two years, starting from 2027. These helicopters will assist Germany's armed forces in performing various tasks. H145M helicopters are characterized by high performance and versatility. These helicopters can be used in various areas such as search and rescue operations, military transport, and special operations. This step not only enhances Germany's defense capabilities but also represents a significant contract for Airbus.