Ali Məhkəmənin sədri İnam Kərimov Vyetnamda səfərdə olub
2025-ci ilin 1-3 dekabr tarixlərində Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin və Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri İnam Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Vyetnam Sosialist Respublikasında rəsmi səfərdə olub.
Vyetnam Ali Xalq Məhkəməsinin dəvəti ilə baş tutan səfər çərçivəsində Vyetnam Ali Xalq Məhkəməsinin sədri Nguyen Van Quang ilə görüş keçirilib. O, qonaqları qəbul etməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, bu səfərin iki ölkənin məhkəmələri arasında əməkdaşlığı yeni mərhələyə yüksəldəcəyinə əminliyini bildirib. Vyetnam və Azərbaycan arasında mövcud olan ənənəvi dostluq münasibətlərinin gələcək əməkdaşlıqlar üçün möhkəm bir baza olduğunu qeyd edən Nguyen Van Quang Vyetnam məhkəmə sistemində son dövrlərdə aparılan islahatlar, məhkəmələrin strukturlaşdırılması, elektron məhkəmə və insan resurslarının inkişafı barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Azərbaycan məhkəmə sisteminin, xüsusilə Ali Məhkəmənin təcrübə və biliklərinin öyrənilməsi Vyetnam üçün son dərəcə önəmlidir.
İnam Kərimov öz növbəsində dəvətə görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycan tərəfinin Vyetnamla məhkəmə fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və məhkəmələrin rəqəmsallaşdırılması sahəsində əməkdaşlığa hazır olduğunu diqqətə çatdırıb. O, eyni zamanda ölkəmizdə aparılan məhkəmə-hüquq islahatları, rəqəmsallaşma və ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Görüşdə iki ölkə arasında məhkəmə sahəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi və yeni hüquqi təşəbbüslərin müzakirə edilməsi məqsədilə birgə fəaliyyət haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti, həmçinin Hanoi Şəhər Xalq Məhkəməsini və Quang Ninh Vilayətinin Xalq Məhkəməsində olub. Qonaqlara məhkəmələrin strukturu, fəaliyyət prinsipləri, iş yükü və illik statistik göstəriciləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, görüşlərdə Azərbaycan Respublikasının Vyetnamdakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Şövqi Mehdizadə də iştirak edib.

From December 1-3, 2025, a delegation led by Inam Karimov, Chairman of the Supreme Court and the Judicial-Legal Council of the Republic of Azerbaijan, paid an official visit to the Socialist Republic of Vietnam. The visit, held at the invitation of the Supreme People's Court of Vietnam, included a meeting with Nguyen Van Quang, Chairman of the Supreme People's Court of Vietnam. Expressing his pleasure in receiving the guests, he conveyed his confidence that this visit would elevate cooperation between the courts of the two countries to a new level. Noting that the traditional friendly relations between Vietnam and Azerbaijan provide a solid foundation for future cooperation, Nguyen Van Quang provided information on recent reforms in the Vietnamese judicial system, court structuring, and the development of e-justice and human resources. He stated that studying the experience and knowledge of the Azerbaijani judicial system, particularly the Supreme Court, is of utmost importance for Vietnam.
In turn, Inam Karimov expressed his gratitude for the invitation and informed that the Azerbaijani side is ready to cooperate with Vietnam in improving judicial activities and digitizing courts. He also provided detailed information on the judicial-legal reforms, digitalization, and efforts to increase the efficiency of justice in Azerbaijan. During the meeting, ideas were exchanged on joint activities to further deepen cooperation in the judicial field between the two countries and to discuss new legal initiatives.
Within the framework of the visit, the Azerbaijani delegation also visited the People's Court of Hanoi City and the People's Court of Quang Ninh Province. The guests were provided with detailed information on the structure, operating principles, workload, and annual statistical indicators of the courts.
It should be noted that the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Vietnam, Shovqi Mehdizade, also participated in the meetings.