Aksel Epşteynlə əlaqəyə görə vəzifəsindən ayrıldı
Professor Riçard Aksel, Kolumbiya Universitetinin beynin tədqiqi institutunun rəhbəri və Nobel mükafatı laureatı, cinsi istismar ittihamları ilə ittiham edilən Cefri Epşteynlə əlaqələrinə görə vəzifəsindən istefa verib. Bu barədə müxtəlif media orqanları məlumat yayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Aksel, Epşteynlə olan dostluq münasibətlərinə görə, Zukerman İnstitutunun həmtəsisçisi vəzifəsindən ayrılıb. Bu qərar, Epşteynlə bağlı sənədlərin açıqlanmasından sonra qəbul edilib.
Kolumbiya Universiteti tərəfindən verilən açıqlamada, Akselin istefası təsdiqlənib. Universitet, Akselin qərarını dəstəklədiyini və bu addımın atılmasını anlayışla qarşıladığını bildirib.
Riçard Aksel, 1967-ci ildə Kolumbiya Universitetini bitirib və 2004-cü ildə Nobel mükafatına layiq görülüb. Onun tədqiqatları əsasən beyin və sinir sistemi üzərində aparılıb.

Ричард Аксель ушел в отставку из-за связей с Джеффри Эпштейном
Профессор Ричард Аксель, руководитель Института исследований мозга Колумбийского университета и лауреат Нобелевской премии, подал в отставку из-за своих связей с Джеффри Эпштейном, обвиняемым в сексуальных домогательствах. Об этом сообщили различные СМИ.
Redaksiya сообщает, что Аксель покинул пост соучредителя Института Зукермана из-за своей дружбы с Эпштейном. Это решение было принято после обнародования документов, связанных с Эпштейном.
В заявлении Колумбийского университета подтверждена отставка Акселя. Университет заявил, что поддерживает решение Акселя и с пониманием относится к этому шагу.
Ричард Аксель окончил Колумбийский университет в 1967 году и был удостоен Нобелевской премии в 2004 году. Его исследования были в основном сосредоточены на мозге и нервной системе.