AİB-dən Türkiyəyə 280 milyon avro dəyərində yeni maliyyə dəstəyi
İstanbulda baş tutan görüşmələr çərçivəsində, Avropa Şurasının üzvü olan bir sıra ölkələrin iştirakı ilə sosial inkişafı dəstəkləmək məqsədilə yaradılmış Avropa İnkişaf Bankı (AİB) ilə əməkdaşlığa dair mühüm razılaşmalar imzalanıb. Bu görüşlər, Türkiyənin infrastrukturunun gücləndirilməsi və təbii fəlakətlərə hazırlıq səylərinin dəstəklənməsi məqsədi daşıyırdı.
Redaksiya məlumat verir ki, İstanbul Sismik Riskini Azaltma və Fövqəladə Hallara Hazırlıq Layihəsi (İSMEP) çərçivəsində Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu və Kartal Dr. Lütfi Kırdar şəhər xəstəxanaları üçün 230 milyon avro, Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyinin həyata keçirdiyi Marmaray Layihəsi üçün isə 50 milyon avro dəyərində əlavə maliyyələşməyə dair müqavilələr imzalanıb. Bu addım, Türkiyənin zəlzələ riskinə qarşı müqavimətini artırmaq və təbii fəlakətlərdən sonra bərpa işlərini sürətləndirmək məqsədi daşıyır.
AİB, Avropanın sosial inkişafına diqqət yetirən və qitənin ən qədim çox tərəfli inkişaf bankı olaraq, 1956-cı ildə Türkiyənin də daxil olduğu Avropa Şurasının 8 üzv ölkəsi tərəfindən sosial inkişafı dəstəkləmək məqsədilə yaradılıb. Bank, xüsusilə 6 fevral 2023-cü il zəlzələlərindən sonra Türkiyənin zəlzələyə hazırlıq qabiliyyətinin artırılması və fəlakətdən sonrakı bərpa işlərinə yönəlmiş infrastruktur və səhiyyə layihələrinə əhəmiyyətli töhfələr verib. Görüşdə, Türkiyənin 1956-cı ildən bəri qurucu üzvü olduğu AİB ilə davam edən əlaqələrin müsbət gedişatı müzakirə edilib və yeni əməkdaşlıq imkanları qiymətləndirilib. Parisdə yerləşən bankın hazırda 43 üzvü var. Bank, üzv ölkələrdə sosial təsiri yüksək olan layihələrə maliyyə və texniki dəstək göstərmək məqsədilə fəaliyyət göstərir. Nazirlikdən verilən açıqlamaya görə, Monticelli və onunla gələn nümayəndə heyəti, 10-12 fevral tarixlərində Türkiyəyə ilk rəsmi səfərini həyata keçirib.
Türkiyə, son 10 ildə AİB-dən dövlət sektoru layihələri və kiçik və orta biznesin (KOB) maliyyələşdirilməsi üçün təxminən 2,5 milyard avro maliyyələşmə əldə edib. Bu razılaşmalarla, Türkiyədəki investisiyalara 280 milyon avro dəyərində uyğun şərtlərlə resurslar ayrılacaq. Monticelli, Türkiyə səfəri çərçivəsində Nazir Şimşəklə görüşüb.

ЕБР предоставит Турции новую финансовую помощь на сумму 280 миллионов евро
В рамках встреч, состоявшихся в Стамбуле, были подписаны важные соглашения о сотрудничестве с Европейским банком развития (ЕБР), созданным для поддержки социального развития с участием ряда стран-членов Совета Европы. Эти встречи были направлены на укрепление инфраструктуры Турции и поддержку усилий по подготовке к стихийным бедствиям.
Redaksiya сообщает, что в рамках Стамбульского проекта по снижению сейсмического риска и подготовке к чрезвычайным ситуациям (İSMEP) были подписаны контракты на дополнительное финансирование в размере 230 миллионов евро для городских больниц Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu и Kartal Dr. Lütfi Kırdar, а также на 50 миллионов евро для проекта «Мармарай», реализуемого Министерством транспорта и инфраструктуры. Этот шаг направлен на повышение устойчивости Турции к риску землетрясений и ускорение восстановительных работ после стихийных бедствий.
ЕБР, являясь старейшим многосторонним банком развития Европы, ориентированным на социальное развитие, был создан в 1956 году 8 странами-членами Совета Европы, включая Турцию, с целью поддержки социального развития. Банк внес значительный вклад в проекты по инфраструктуре и здравоохранению, направленные на повышение готовности Турции к землетрясениям и на восстановительные работы после стихийных бедствий, особенно после землетрясений 6 февраля 2023 года. На встрече обсуждался положительный ход текущих отношений Турции с ЕБР, членом которого она является с 1956 года, и были оценены новые возможности для сотрудничества. В настоящее время банк, расположенный в Париже, насчитывает 43 члена. Банк осуществляет деятельность с целью оказания финансовой и технической поддержки проектам с высоким социальным воздействием в странах-членах. Согласно заявлению министерства, Монтичелли и сопровождавшая его делегация совершили свой первый официальный визит в Турцию 10-12 февраля.
За последние 10 лет Турция получила от ЕБР около 2,5 миллиардов евро финансирования для государственных проектов и финансирования малого и среднего бизнеса (МСБ). В рамках этих соглашений будут выделены ресурсы на инвестиции в Турции на льготных условиях на сумму 280 миллионов евро. Монтичелли встретился с министром Шимшеком в рамках своего визита в Турцию.