Aİ, "X" platformasına qarşı böyük cərimə tətbiq etdi: İstifadəçi hüquqları pozulub
Avropa İttifaqı (Aİ), "X" sosial media platformasına qarşı, istifadəçilərin hüquqlarını pozduğu və hesabatlılıqdan yayınması səbəbindən ciddi cərimə tətbiq etdi. Bu qərar, texnologiya şirkətlərinin fəaliyyətini tənzimləmək məsələsində Aİ-nin qətiyyətini nümayiş etdirir.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, bu qərar, ABŞ-dakı Tramp administrasiyasını da qəzəbləndirmə riski daşıyır. ABŞ Ticarət Naziri keçən həftə, Aİ-nin polad tariflərini azaltmaq üçün texnologiya tənzimləmələrini nəzərdən keçirməsi lazım olduğunu bildirərək, bu məsələni ticarət danışıqlar üçün  üstünlük kimi istifadə etməyə çalışmışdı. Lakin Aİ rəsmiləri, qərarın ABŞ-dən gələn təzyiqdən asılı olmadığını və texnologiya şirkətlərini tənzimləmə mövzusunda "suverenlik hüququnu" qoruduqlarını açıqladılar.
Aİ Komissiyasının icraedici heyətinin sədr müavini Henna Virkkunen, "DSA-nın ilk uyğunsuzluq qərarı ilə, istifadəçi hüquqlarını zədələdiyi və hesabatlılıqdan yayınması səbəbindən X-i məsuliyyətə cəlb edirik. İstifadəçiləri mavi işarələrlə aldatmaq, reklam məlumatlarını gizlətmək və tədqiqatçıları kənarda saxlamaq Aİ-də qəbul edilə bilməz," dedi. Aİ, X-in şəffaflıq öhdəliklərini pozduğunu müəyyən etdi. Ümumilikdə 120 milyon avro olaraq müəyyən edilən bu cərimə, əsasən üç əsas pozuntuya əsaslanır. Cərimənin 45 milyon avroluq hissəsi, istifadəçilərə pulla verilən və hesabların reallığını müəyyənləşdirməyi çətinləşdirən aldadıcı "mavi işarə" təsdiqləmə nişanı üçün kəsildi.
Dünyanın ilk trilyonerinə çevrilmə yolunda irəliləyən İlon Maskın, bu cəriməyə 90 gün ərzində bir "fəaliyyət planı" ilə cavab verməsi lazımdır. Şirkətin, Apple kimi keçmişdə Aİ qərarlarına etiraz edən digər texnologiya nəhəngləri kimi, Avropa Ədalət Divanına müraciət edərək qərara etiraz etmək hüququ da var. Eyni zamanda, Aİ, TikTok-dan da şəffaflıq narahatlıqlarını aradan qaldırmaq üçün reklamları (repository) təmin etmə öhdəliyi aldığını bildirdi. Yeni qanun, platformaların qanunsuz və ya yaşa uyğun olmayan reklamları müəyyən etmək məqsədilə reklamları tədqiqatçılara açıq tutmasını tələb edir. Avropa Komissiyasının iki ildir davam edən araşdırmasının bir hissəsini başa vuran bu qərar, Rəqəmsal Xidmətlər Qanununun (DSA) qüvvəyə minməsindən bəri şirkətə qarşı verilən ilk cərimədir.
35 milyon avro, qanunsuz dələduzluq və siyasi kampaniyalara qarşı qoruma təmin etmək məqsədilə reklamverənlərin ictimaiyyətə açıq bir siyahısını təqdim etmə öhdəliyini yerinə yetirməməkdən qaynaqlandı. Qalan 40 milyon avro isə, tədqiqatçıların siyasi məzmun kimi mübahisəli mövzuları izləmək üçün ehtiyac duyduğu ictimaiyyətə açıq məlumatlara çıxışı təmin etməkdəki çatışmazlıqlar səbəbindən tətbiq edildi.

Европейский союз (ЕС) наложил серьезный штраф на платформу социальных сетей "X" за нарушение прав пользователей и уклонение от ответственности. Это решение демонстрирует решимость ЕС в вопросе регулирования деятельности технологических компаний.
Redaksiya сообщает со ссылкой на TRT Haber, что это решение несет риск вызвать гнев администрации Трампа в США. Министр торговли США на прошлой неделе заявил, что ЕС должен пересмотреть свои технологические нормы для снижения тарифов на сталь, пытаясь использовать этот вопрос в качестве приоритета для торговых переговоров. Однако представители ЕС заявили, что решение не зависит от давления со стороны США и что они защищают свое "право на суверенитет" в вопросе регулирования технологических компаний.
Заместитель председателя исполнительного комитета Еврокомиссии Хенна Вирккунен заявила: "Первым решением о несоответствии DSA мы привлекаем X к ответственности за нанесение ущерба правам пользователей и уклонение от ответственности. Обман пользователей синими галочками, сокрытие информации о рекламе и отстранение исследователей неприемлемы в ЕС". ЕС установил, что X нарушила свои обязательства по обеспечению прозрачности. Общий штраф в размере 120 миллионов евро основан в основном на трех основных нарушениях. Часть штрафа в размере 45 миллионов евро была наложена за обманчивую отметку верификации "синяя галочка", которая предоставляется пользователям за деньги и затрудняет определение подлинности аккаунтов.
Илон Маск, стремящийся стать первым триллионером в мире, должен ответить на этот штраф "планом действий" в течение 90 дней. Компания, как и другие технологические гиганты, такие как Apple, которые в прошлом оспаривали решения ЕС, имеет право обжаловать решение в Европейском суде. В то же время ЕС заявил, что TikTok взял на себя обязательство предоставлять рекламные репозитории для устранения проблем с прозрачностью. Новый закон требует, чтобы платформы держали свои рекламные репозитории открытыми для исследователей с целью выявления незаконной или не соответствующей возрасту рекламы. Это решение, завершающее часть двухлетнего расследования Европейской комиссии, является первым штрафом, наложенным на компанию с момента вступления в силу Закона о цифровых услугах (DSA).
35 миллионов евро были наложены за невыполнение обязательства по предоставлению общедоступного списка рекламодателей с целью защиты от незаконного мошенничества и политических кампаний. Оставшиеся 40 миллионов евро были наложены из-за недостатков в обеспечении доступа исследователей к общедоступным данным, необходимым для отслеживания спорных тем, таких как политический контент.